Data publikacji:

Jak ukryć siwe włosy? Sposoby na ukrycie siwych włosów

Siwe włosy to obecnie problem nie tylko osób starszych. Pojawiają się u coraz młodszych ludzi. Przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne, a także stresujący tryb życia. W ciągu ostatnich lat zmieniło się podejście do siwych włosów. Niektóre znane osoby ze świata kultury i sztuki w ogóle nie zastanawiają się nad tym, jak zatuszować siwe włosy. Nie jest dla nich problemem, jak ukryć siwe włosy, gdyż chwalą się swoją siwizną i pokazują, że siwe włosy są OK. Nie wszyscy jednak chcą zaakceptować swoją siwiznę, przez co pytają o farbowanie siwych włosów. Sprawdź, na jaki kolor zafarbować siwe włosy i co jest lepsze: pasemka czy farba na siwe włosy?
jak ukryć siwe włosy

Siwe włosy – farbowane czy nie?

Jeśli chodzi o siwe włosy, to wiele zależy od tego, jak się dana osoba czuje z siwymi włosami. Jeśli odcień siwizny jest ładny, jak najbardziej można pozostawić siwe włosy bez farbowania. W tym przypadku może pojawić się pytanie: jak przestać farbować siwe włosy? W tej sprawie trzeba mieć wiele cierpliwości, gdyż włosy rosną wolno (mniej więcej 1 cm miesięcznie), a na znacznej długości włosów mogą być widoczne pozostałości po farbie lub naturalny kolor włosów. Można pozwolić na swobodne odrastanie siwych włosów, ale jest to dość nieestetyczne lub można spróbować je zafarbować na srebrny, lub szary odcień. Można też zdecydować się na krótką fryzurę. Jest to kwestia gustu.
Przeciwniczki siwizny uważają, że siwe włosy mocno postarzają. Dlatego też decydują się na farbowanie włosów. Najlepiej jest to robić za pomocą farby, która w opisie zawiera informację typu „farba pokrywa włosy w 100%”. Jeśli takiej informacji nie ma, nie należy oczekiwać super efektu. Niektóre farby bez takiego opisu bardzo dobrze poradzą sobie z siwymi włosami, jeśli takich włosów nie będzie zbyt dużo. Jeśli jest ich sporo, to lepiej jest wybrać farbę, której producent gwarantuje całkowite pokrycie siwizny. Kolor należy dobierać do swojego typu urody. Przy eksperymentach kolorystycznych lepiej jest zacząć od farby zmywalnej. 
W przypadku farb naturalnych efekt farbowania może być bardzo dobry. Niektórzy producenci zalecają mieszanie dwóch kolorów, co ma zapewnić całkowite pokrywanie siwizny. 
Farby marki Biokap nie wymagają mieszania kolorów, ale farbując włosy po raz pierwszy, warto mieć pod ręką drugie opakowanie farby na wypadek, gdy jakaś część włosów nie została pokryta przez farbę. Może to być uzależnione od ilości, grubości i długości włosów. Co ciekawe, marka Biokap zaproponowała możliwość błyskawicznego ufarbowania włosów. Pojawiła się linia farb Biokap, która jest idealna dla kobiet, które nie mają czasu na farbowanie włosów lub po prostu nie lubią całego procesu nakładania i zmywania farby. Już w 10 minut można osiągnąć wymarzony kolor włosów. Co więcej, farby Biokap nie niszczą włosów. Do kompletu można zamówić kosmetyki pielęgnujące włosy po farbowaniu.
Świetne efekty daje też henna, przy czym zabieg koloryzacji wymaga dwuetapowego nakładania henny na włosy. W pierwszej kolejności należy położyć na włosy hennę w odcieniu czerwonym i pozostawić na 2–3 godziny. W drugiej kolejności, po spłukaniu pierwszej warstwy henny, nakłada się wybrany kolor. Farbowanie przy drugim etapie trwa 3–4 godziny. Zaletą henny jest to, że doskonale odżywia włosy. Gdy pojawią się odrosty, trzeba je zafarbować ponownie. Całość włosów lepiej zafarbować kolejnym razem – w przeciwnym razie końce włosów mogą wyjść zbyt ciemne.

Jak ukryć siwe odrosty na ciemnych włosach?

Teoretycznie włosy powinno się farbować co 3 tygodnie. Odrosty nie wyglądają atrakcyjnie, a jeśli są siwe, mogą zaburzyć atrakcyjny wygląd fryzury. Nie każda kobieta lubi poddawać się zabiegom farbowania włosów. Najczęściej wynika to z braku czasu lub zmęczenia. 
Sytuację mogą uratować produkty stworzone do tymczasowego maskowania siwizny. Bez problemu da się dopasować kolor produktu do barwy swoich włosów. Może to być na przykład korektor w sprayu, mascara do włosów lub puder mineralny. Takie produkty stanowią również odpowiedź na pytanie: „jak ukryć siwe włosy u brunetek?”.

Jak ukryć siwe włosy bez farbowania?

Ogólnie rzecz biorąc, można spróbować zastosować płukanki do włosów. Odcień lawendowy lub różowy nada włosom fajny wygląd. 
Można też przetestować metody naturalne. Jest to opcja dla cierpliwych kobiet, które nie chcą stosować kosmetyków drogeryjnych lub uznają wyłącznie metody ekologiczne. Siwe włosy przyciemnią:
 • mieszanka ziół takich jak mięta, rozmaryn i lawenda, którą trzeba stosować w formie wcierki;
 • mix czarnej herbaty z szałwią i rozmarynem w formie wywaru do płukania włosów;
 • obierki z ziemniaków w formie płukanki;
 • wywar z łupin i z liści orzecha włoskiego;
 • płukanka z kawy mielonej.
 • W wyborze metody, która ma pomóc w maskowaniu lub likwidacji siwizny, należy brać pod uwagę również swój wiek. Nie można zapominać, że włosy się starzeją, przez co dużo gorzej mogą zareagować na farbowanie za pomocą produktów drogeryjnych. Włosy mogą wypadać po farbowaniu, jeśli wybrana zostanie jakościowo nieodpowiednia farba, a czas jej trzymania na włosach okaże się zbyt długi. Włosy mogą też źle reagować na farbowanie po infekcjach typu grypa lub po przejściu COVID-19.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Dorota Zgutka
  Dorota Zgutka

  Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.