Data modyfikacji:

Jak usunąć kwas hialuronowy z ust? Domowe sposoby

Dziś coraz więcej osób decyduje się na zabieg z użyciem kwasu hialuronowego, który pozwala na modelowanie ust i ich wypełnienie. Ważne jest to, by zawsze robić to w profesjonalnych klinikach i pod okiem lekarzy. Niewłaściwie przeprowadzony zabieg wiąże się z ryzykiem naprawdę poważnych powikłań, których nie należy bagatelizować. W poniższym artykule tłumaczymy, jak usunąć kwas hialuronowy z ust. Domowe sposoby absolutnie się tu nie sprawdzą – jeśli okaże się, że z wargami dzieje się coś niepokojącego, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
usuwanie kwasu hialuronowego z ust

Na czym polega zabieg wypełnienia ust kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy obecny jest w medycynie od lat 80. XX w. To polisacharyd, który naturalnie występuje w ludzkim ciele, a także innych organizmach żywych. Oczywiście wraz z wiekiem jego obecność w skórze maleje, co prowadzi do zmniejszenia jej sprężystości, nawodnienia i napięcia. To właśnie dlatego kwas hialuronowy często stosuje się do nawilżania skóry czy wypełniania zmarszczek. Lekarze medycyny estetycznej korzystają z tej substancji także do poprawy kształtu ust. Przy pomocy kwasu hialuronowego można wykonać naturalnie wyglądają korektę, natomiast wciąż ważne jest, by swoje wargi powierzać profesjonaliście. Dzięki temu nie trzeba będzie zadawać sobie pytania, jak usunąć kwas hialuronowy z ust. Domowe sposoby modelowania warg nigdy nie będą tak efektowne, ale w pierwszej kolejności zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.

Modelowanie ust kwasem hialuronowym – na czym polega?

Każdy, kto chce wypełnić usta kwasem hialuronowym, powinien mieć przeprowadzoną wnikliwą konsultację lekarską, na podstawie której zostanie zakwalifikowany (lub też nie) do zabiegu. Trzeba pamiętać, że istnieje szereg przeciwskazań – między innymi wszelkie infekcje, ciąża, zaburzenia krzepnięcia krwi czy nawet leczenie stomatologiczne. Jeśli jednak nie ma żadnych obiekcji, stosuje się preparat znieczulający, a lekarz następnie wstrzykuje kwas hialuronowy w czerwień wargową albo jej okolice. Ważnym etapem zabiegu jest rozmasowanie substancji, co pozwala uzyskać pożądany kształt ust. Cały zabieg nie powinien trwać dłużej niż półtorej godziny. Wargi bezpośrednio po zabiegu mogą być opuchnięte i nie jest to powód do niepokoju.
W teorii modelowanie ust kwasem hialuronowym nie wydaje się trudne, ale naprawdę bardzo dużo zależy od umiejętności lekarza. Zbyt duża lub zbyt mała ilość kwasu, niewłaściwie wstrzyknięcie czy złe rozmasowanie mogą prowadzić do powikłań i w efekcie rozpaczliwego szukania odpowiedzi na pytania, jak usunąć kwas hialuronowy z ust.
Wypełnienie ust kwasem hialuronowym nie jest inwazyjnym zabiegiem – pacjent od razu może wrócić do codziennych aktywności, a efekt utrzymuje się nawet do 12 miesięcy. Lekarz powinien poinformować również pacjenta, że mniej więcej dobę po zabiegu nie zaleca się aktywności fizycznej, podróży samolotem, a także picia alkoholu czy palenia papierosów. Na każdym etapie – od klasyfikacji aż po informacje zwieńczające zabieg – może więc dojść do błędu i tylko doświadczony, odpowiednio wykształcony lekarz będzie wiedział, jak ich uniknąć.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – możliwe powikłania

Mało kto chce zastanawiać się nad powikłaniami, które mogą wystąpić po powiększaniu ust kwasem hialuronowym. Każdy chciałby skupić się wyłącznie na zachwycających efektach i jest to w pełni naturalne. Przed wyborem kliniki warto sprawdzić więc opinie o danym miejscu, sprawdzić kompetencje lekarza, a także zaobserwować media społecznościowe, gdzie często publikowane są zdjęcia przed i po wykonanym zabiegu.
Na powodzenie zabiegu ma wpływ wiele czynników – kompetencje lekarza, jakość stosowanego kwasu hialuronowego czy oczywiście higiena miejsca pracy. Z racji tego, że wypełnienie ust wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, brak sterylnych warunków jest pierwszym krokiem do… katastrofy.
Niektóre powikłania po zabiegu nie są tak poważne i zaliczymy do nich między innymi krwiaki, obrzęk czy towarzyszące im bóle głowy. Jeśli zabieg przeprowadzała osoba niekompetentna, to wzrasta zagrożenie martwicą. Usta mogą mieć też nierówny, asymetryczny kształt. Oczywiście gdy wywiad lekarski nie należał do szczegółowych, to pojawia się ryzyko wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych. I co wtedy należy zrobić? 

Leczenie powikłań – jak usunąć kwas hialuronowy z ust?

Jeśli po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego obrzęk nieustannie się powiększa, usta są czerwone, bolesne, zbiera się w nich ropa, a ich kształt pozostawia wiele do życzenia, nie należy czekać, tylko od razu szukać profesjonalnej pomocy.
To zawsze lekarz decyduje, w jaki sposób usunie kwas hialuronowy z ust. Czasami wystarczy nakłuć grudkę i mechanicznie usunąć z niej wstrzykniętą substancję. Nie zawsze jest to jednak możliwe i część klinik oferuje zabieg polegający na rozpuszczeniu kwasu hialuronowego. Na czym on dokładnie polega? Jak rozpuścić kwas hialuronowy? Do tego celu stosuje się hialuronidazę, czyli specjalny enzym. Zawsze lekarz decyduje o jej podaniu.
Efekt po podaniu enzymy na ogół jest widoczny od razu, choć często w obrębie ostrzykniętego miejsca znowu pojawia się obrzęk i na jego ustąpienie należy poczekać kilka godzin. Ważne jest również to, by po rozpuszczeniu kwasu hialuronowego ponownie spotkać się z lekarzem na wizycie kontrolnej.
Czasami po zabiegu nie występują żadne groźne powikłania, ale pacjenci nie są zadowoleni i zastanawiają się, jak zmniejszyć usta po kwasie hialuronowym. Wtedy również nie należy działać na własną rękę, tylko poszukać renomowanej kliniki oraz profesjonalnych lekarzy, którzy pomogą nadać wargom pożądany kształt.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka