Data modyfikacji:

Jak usunąć piegi z twarzy?

Piegi na twarzy, ramionach, nogach – o ich powstaniu decyduje genetyka albo zbyt zachłanna ekspozycja na słońce. Niektórzy je uwielbiają i podkreślają, że piegi stanowią o ich indywidualnym uroku. Inni szukają skutecznych sposobów, jak usunąć piegi z twarzy. Jest to zadanie do wykonania. Jeśli zastanawiasz się, czy da się usunąć piegi, sprawdź nasze porady dotyczące tego, jak zlikwidować piegi z twarzy.
Jak usunąć piegi z twarzy?

Skąd się biorą piegi?

Warto to wiedzieć, zanim zacznie się z wytaczać działa bojowe przeciwko piegom. Piegi to efekt błędnego rozłożenia barwnika na skórze. Kiedy melanina nierówno i nadmiernie kumuluje się w jakimś obszarze skóry, dochodzi do produkcji piegów.
Przyczyny powstawania piegów są dwie – genetyka (dziedziczenie od rodziców i bliskich krewnych) oraz częsta i długotrwała ekspozycja na słońce.
Piegi pojawiają się głownie u dzieci i nastolatków. U dorosłych rzadziej. Te przebarwienia skórne z reguły towarzyszą osobom o jasnej karnacji oraz blond lub rudym włosom. Piegi mają barwę rudą, jasnobrązową, ciemnobrązową, a nawet czarną. Zgrabnie odnajdują się w tej palecie kolorów, po to, by na skórze człowieka dać czasem przebarwienia w różnych kolorach. Mogą też przypominać czerwone pieprzyki.

Jak usunąć piegi od słońca, które powstają w wyniku poddania skóry mocnemu nasłonecznieniu?

Piegi po opalaniu wcale nie muszą się pojawić. Często też znikają samoistnie w kilka lub kilkanaście tygodni po wakacjach. Bledną lub całkowicie gasną.

Co robić, by nie wystąpiły piegi po opalaniu? Jest na to kilka sposób:

  • Unikaj przebywania na zewnątrz w najbardziej nasłonecznione godziny (latem w godzinach 10:00-15:00).
  • Używaj kremów i balsamów do ciała z wysokim filtrem UV (najmniej SPF 30, najlepiej SPF 50+).
  • Jeśli przebywasz na słońcu, ubieraj się w jasne, przewiewne ubrania z długimi nogawkami i rękawami (len, cieniutka wełna merynosów, wiskoza).

Jak zwalczyć piegi na twarzy domowymi sposobami?

Jeśli już masz pewność, że twoje piegi to klasyczne przebarwienia na twarzy, a jednak koniecznie chcesz się ich pozbyć, wypróbuj dwa domowe sposoby na piegi. Jak je usunąć?
  1. Ogórek na piegi – sok z ogórka. Działa łagodnie. Rób regularne okłady z plastrów świeżego ogórka na twarzy lub zrób z niego papkę i połóż na skórę jako maseczkę. Stosowanie ogórka na piegi pomaga w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry i rozjaśnia ją, dodając blasku.
  2. Cytryna na piegi – jak można usunąć piegi w domowym spa? Potrzyj skórę sokiem z cytryny w wybranym miejscu. Najpierw sprawdź na małym wycinku skóry – jeśli masz cerę skłonną do podrażnień, to bądź ostrożna. Przetestuj ten sposób wybielania piegów na niewielkiej powierzchni i dopiero potem stosuj na całą skórę.
Cytrynę i ogórek możesz łączyć. Do startych ogórków dodaj kilka kropli soku z cytryny. Wymieszaj całość i nałóż na twarz.

Czy kremy rozjaśniające pomagają usunąć piegi na zawsze?

Jak skutecznie usunąć piegi za pomocą kremów rozjaśniających? Kosmetyki wpływają na delikatną zmianę intensywności zabarwienia piegów, ale nie usuną ich w całości. Jedyny sprawdzony sposób to zabieg kosmetologiczny, o którym piszemy w odpowiedzi na kolejne pytanie.
Wybierając krem wybielający piegi, zwróć uwagę na to, by w jego składzie zawarte były:
  • kwas mlekowy – przyspiesza złuszczanie się naskórka i likwiduje powierzchniowe plamy,
  • tuja – wybiela i zapobiega powstawaniu nowych przebarwień,
  • rumianek – wykazuje działanie przeciwzapalne,
  • wyciąg z mącznicy lekarskiej z arbutyną – blokuje nadmierną syntezę melaniny,
  • korzeń lukrecji – oczyszcza i usuwa obumarłe komórki,
  • kosmetyki bazujące na kwasie sojowym – oprócz wybielania piegów, nawilżają i zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Jak usunąć piegi z twarzy? Skuteczna metoda

Laserowa metoda usuwania przebarwień pozwala pozbyć się ich raz na zawsze. Jeśli więc chcesz swoje lico pozbawić małych, brązowych plamek, to odpowiedź na pytanie: jak usunąć piegi, jest tylko jedna. Laser.
Laserowe usuwanie piegów to zabieg odpowiedni dla osób, u których występują przebarwienia skóry o różnym podłożu. Umożliwia on wyrównanie kolorytu cery.
Laser to błyskawiczne pozbycie się przebarwień. W głąb tkanki emitowana jest energia, która zostaje pochłonięta przez barwnik skóry – melaninę – odpowiedzialny za powstawanie piegów. Energia jest przekształcana w ciepło. W czasie zabiegu cząsteczki pigmentu ulegają rozpadowi, a potem są one usuwane dzięki fagocytom. W miejscu wykonania zabiegu możliwe jest czasowe przyciemnienie skóry, gdyż barwnik ulega złuszczeniu, by następnie odpaść.

Jak usunąć piegi na zawsze laserem? Przeciwskazania do laserowego usuwania piegów

Jest kilka przeciwskazań do przeprowadzania zabiegu laserowego usuwania piegów:
  • choroby przewlekłe,
  • choroby układu hormonalnego,
  • przyjmowanie leków światłouczulających oraz lekarstw na krzepliwość krwi,
  • picie ziół,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • przesuszenie skóry,
  • widoczne stany zapalne na skórze.

Jak skutecznie usunąć piegi u kosmetyczki?

Usuwanie piegów laserem to jedna metoda. Salony kosmetyczne polecają jeszcze dwie: peeling chemiczny oraz zabieg IPL.
Peeling chemiczny to alternatywna do laserowej metoda usuwania przebarwień na skórze. Peeling retix C ma płytkie działanie. Skutecznie wyrównuje koloryt skóry. Usuwa piegi od słońca i płytsze przebarwienia. Peeling PG AGE, oprócz likwidacji piegów, poprawia napięcie skóry i oczyszcza cerę z trądziku.
Zabieg IPL pomaga odmłodzić skórę i usunąć przebarwienia. Urządzenie emituje wiązkę rozproszonych promieni świetlnych o zmiennej długości. Doskonale sprawdza się przy usuwaniu piegów z pleców, rąk i nóg.
Zdjęcie: Envato/ LightFieldStudios
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.