Data publikacji:

Jak usunąć ślady po makijażu z ubrań?

Szminka na kołnierzyku, podkład na dekolcie, smugi tuszu na ręczniku czy dezodorant widoczny na małej czarnej – każda z nas co najmniej raz w życiu miała do czynienia z tymi plamami. Radzimy, jak sobie z nimi radzić, by ślady po makijażu nie zepsuły efektu malowania.

www.makeuphigh.com

Ślady ze szminki

Na takie plamy najlepiej podziała płyn do mycia naczyń, ponieważ baza szminek jest tłusta, a głównym zadaniem tego preparatu jest właśnie usuwanie tłuszczu. By wywabić ślady po makijażu, zakryj plamę płynem, pozwól, by wsiąkł, a następnie przemyj ciepłą wodą i powtarzaj czynność aż zabrudzenie zniknie.

Ślady z podkładu

Najczęściej pojawiają się w okolicy kołnierzyka lub dekoltu. Zanim przystąpisz do wywabiania użyj czystej szczoteczki, by lekko rozmazać plamę i tym samym usunąć nadmiar podkładu. Następnie pokryj wilgotną tkaninę sprawdzonym odplamiaczem i pocieraj, aż ślady po makijażu znikną, a następnie włóż ciuch do prania.

Ślady z pudru lub cieni na dnie torebki

Jeśli torebka ma materiałową, wyciąganą podszewkę, możesz ją przeprać w dłoniach, a gdy jej wnętrze jest wyłożone skórą, wystarczy przetrzeć je zwilżonymi chusteczkami, na przykład dziecięcymi.

Ślady z lakieru na dywanie

Przy usuwaniu lakieru do paznokci z wykładziny przyda Ci się ten sam zmywacz, który stosujesz do manikiuru. Najpierw jednak zbierz nadmiar kosmetyku za pomocą papierowego ręcznika, lekko naciskając, a nie pocierając zabrudzone miejsce. Następnie weź ręcznik, który możesz spisać na straty, namocz go zmywaczem zawierającym aceton i przyłóż do plamy, by zebrać lakier. Powtarzaj aż do chwili, gdy ślady po makijażu zejdą, a następnie zbierz resztę rozrzedzonego lakieru suchym fragmentem ręcznika. Na koniec przeczyść dywan specjalistycznym środkiem.

Ślady z tuszu do rzęs na ręczniku

Tu z pomocą również przyjdzie płyn do mycia naczyń, który powinnaś zmieszać z zimną wodą w proporcji łyżka płynu na pół szklanki wody. W miksturze zanurz suchą, czystą ściereczkę i pocieraj ręcznik aż usuniesz ślady po makijażu.

Ślady z dezodorantu na ciemnych ubraniach

Ta metoda nie pomaga całkowicie pozbyć się plam, ale zdaje egzamin, gdy musisz improwizować. Spróbuj potrzeć zaplamiony fragment tkaniny o czysty, drobinki dezodorantu powinny się rozproszyć, dzięki czemu ślad będzie mniej widoczny.

Metody uniwersalne

Niezależnie od typu maki jazowej plamy, przed praniem warto spryskać ją lakierem do włosów, który później ułatwia wywabianie. Dobrym specyfikiem jest również alkohol, a konkretnie – wódka, która usuwa nawet czerwone ślady po makijażu z białych ubrań.

Autor: Kasia Szulik