Data publikacji:

Jak usunąć podkład z ubrań?

Podczas wykonywania makijażu nierzadko dochodzi do wybrudzenia bluzki, koszulki czy ulubionej sukienki. Czy oznacza to, że dany ciuch jest już do wyrzucenia? Nic bardziej mylnego. Sprawdź, jak usunąć podkład z ubrania i jak pozbyć się innych kosmetyków z miejsc, gdzie nie powinny się znajdować.

usuwanie podkładu z ubrań

Ślady ze szminki

Na takie plamy najlepiej podziała płyn do mycia naczyń, ponieważ baza szminek jest tłusta, a głównym zadaniem tego preparatu jest właśnie usuwanie tłuszczu. By wywabić ślady po makijażu, zakryj plamę płynem, pozwól, by wsiąkł, a następnie przemyj ciepłą wodą i powtarzaj czynność aż zabrudzenie zniknie.

Innym, choć już bardziej inwazyjnym sposobem na usunięcie szminki, jest naniesienie na plamę chlorku amoniaku albo alkoholu metylowego. Musisz jednak pamiętać, że preparaty te mogą zniszczyć niektóre materiały – stosuj je zatem w ostateczności.

Ślady z podkładu

Pytanie o to, jak zmyć fluid z ubrania, dręczy wiele kobiet – to właśnie takie plamy powstają najczęściej, ponieważ do wybrudzenia tkaniny dochodzi podczas wkładania bluzki czy sukienki. Istnieje kilka sposobów, by poradzić sobie z tym problemem.
  • Użycie odplamiacza
To najprostsza metoda, choć niestety – nie zawsze skuteczna. Zanim przystąpisz do wywabiania, użyj czystej szczoteczki, by lekko rozmazać plamę i tym samym usunąć nadmiar podkładu. Następnie pokryj wilgotną tkaninę sprawdzonym odplamiaczem i pocieraj, aż ślady po makijażu znikną. Potem już tylko włóż ubranie do pralki.
  • Użycie płynu do demakijażu
Skoro płyn do demakijażu bez trudu radzi sobie z usuwaniem podkładu ze skóry, to dlaczego nie miałby zlikwidować go w innym miejscu? Pamiętaj jednak, że nie może być to płyn o tłustej konsystencji – wówczas efekty twoich działań mogą okazać się opłakane. Aby usunąć podkład, wylej sporo porcję płynu na wacik, a następnie delikatnie pocieraj tkaninę w miejscu zabrudzenia. Sporo podkładu powinno zniknąć. Następnie już tylko bezzwłocznie wypierz bluzkę czy sukienkę w pralce.
  • Użyj szarego mydła
Jak sprać fluid z ubrania przy pomocy szarego mydła? To banalnie proste. Najpierw zamocz ubranie w bardzo cieplej wodzie. Następnie zacznij pocierać mydłem plamę, a gdy już naniesiesz dużo preparatu – „wyszoruj” tkaninę pod wodą. Ostatni krok to już tradycyjne pranie, które zlikwiduje nieprzyjemny zapach szarego mydła i dokończy proces czyszczenia.
  • Użyj spirytusu
Jeśli już naprawdę nic nie działa, pozostaje ci najbardziej odważne i ryzykowne działanie, czyli usunięcie plamy z podkładu za pomocą spirytusu albo benzyny ekstrakcyjnej. Nalej odrobinę środka na wacik, a następnie delikatnie pocieraj tkaninę. Jeśli chcesz, możesz najpierw sprawdzić działanie spirytusu na niewidocznym fragmencie bluzki czy sukienki.

Ślady z pudru lub cieni na dnie torebki

Jeśli torebka ma materiałową, wyciąganą podszewkę, możesz ją przeprać w dłoniach, a gdy jej wnętrze jest wyłożone skórą, wystarczy przetrzeć je zwilżonymi chusteczkami, na przykład dziecięcymi.

Uwaga! Jeżeli bawełniana podszewka jest przyszyta, unikaj jej moczenia – istnieje duże prawdopodobieństwo, że torebka zacznie nieładnie pachnieć. Możesz za to wypróbować chusteczki do demakijażu – powinny dać sobie radę z uporczywymi plamami.

Ślady z lakieru na dywanie i ubraniach

Przy usuwaniu lakieru do paznokci z wykładziny przyda ci się ten sam zmywacz, który stosujesz do manicure. Najpierw jednak zbierz nadmiar kosmetyku za pomocą papierowego ręcznika, lekko naciskając, a nie pocierając zabrudzone miejsce. Następnie weź ręcznik, który możesz spisać na straty, namocz go zmywaczem zawierającym aceton i przyłóż do plamy, by zebrać lakier. Powtarzaj czynność aż do chwili, gdy ślady po produkcie zejdą, a następnie zbierz resztę rozrzedzonego lakieru suchym fragmentem ręcznika. Na koniec przeczyść dywan specjalistycznym środkiem.

Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania? Tutaj sprawa jest niestety nieco bardziej skomplikowana – zwłaszcza jeżeli masz do czynienia z delikatną tkaniną. Niemniej warto próbować i zastosować poniższe metody.
  • Płyn do zmywania lakieru
Na wszelki wypadek użyj najpierw tego bez acetonu – będzie bezpieczniejszy dla twojej bluzki czy sukienki. Wylej odrobinę zmywacza na wacik, a następnie zacznij pocierać tkaninę do skutku.
  • Lakier do włosów
Jak zmyć lakier do paznokci z ubrania, gdy kosmetyk zdążył już zaschnąć? Tutaj pomocny może być lakier do włosów. Obficie spryskaj plamę i poczekaj, aż tkanina stanie się sztywna. Następny krok to już wykruszenie lakieru do paznokci, zalanie resztek plamy odplamiaczem i wrzucenie ubrania do pralki. Proste, prawda?

Ślady z tuszu do rzęs

Tu z pomocą również przyjdzie płyn do mycia naczyń, który powinnaś zmieszać z zimną wodą w proporcji łyżka płynu na pół szklanki wody. W miksturze zanurz suchą, czystą ściereczkę i pocieraj tkaninę aż usuniesz ślady po makijażu.

Jak usunąć tusz z ubrania, jeśli powyższa metoda okazuje się nieskuteczna? Wówczas możesz sięgnąć po kwas octowy. Na początek rozrób go z wodą, a jeżeli to nie pomaga – wylej bezpośrednio na materiał. Plamy powinny zniknąć.

Jeśli natomiast plama jest już sucha, namocz całe ubranie w gorącej wodzie, nanieś na plamę grubą warstwę szarego mydła i pozostaw na noc. Rano wystarczy wrzucić ciuch do pralki i po kłopocie.

Ślady z dezodorantu na ciemnych ubraniach

Ta metoda nie pomaga całkowicie pozbyć się plam, ale zdaje egzamin, gdy musisz improwizować. Spróbuj potrzeć zaplamiony fragment tkaniny o czysty materiał, drobinki dezodorantu powinny się rozproszyć, dzięki czemu ślad będzie mniej widoczny.

Metody uniwersalne

Niezależnie od typu makijażowej plamy, przed praniem warto spryskać ją lakierem do włosów, który później ułatwia wywabianie. Dobrym specyfikiem jest również alkohol, a konkretnie – wódka, która usuwa nawet czerwone ślady po makijażu z białych ubrań.
Autor: R. Wojtaś