Data modyfikacji:

Jak używać maski do włosów?

Dobroczynne działanie masek do włosów znane jest od pokoleń. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji włosów, nawet najbardziej zniszczone kosmyki mogą stać się błyszczące i pełne życia. Kluczową kwestią jest jednak odpowiednie użycie maski. Jak zatem używać maski do włosów, by uzyskać jak najlepsze efekty?
jak używać maski do włosów

Jak stosować maskę do włosów, gdy są one bardzo zniszczone?

Włosy szczególnie zniszczone to włosy po licznych intensywnych zabiegach (na przykład rozjaśnianiu, farbowaniu), a także włosy poddawane regularnie działaniu wysokiej temperatury. Codzienne zabiegi, które wykonujemy na naszych kosmykach, sprawiają, że w dłuższej perspektywie włosy stają się suche i łamliwe. Włosy zniszczone charakteryzuje puszenie, są one również matowe i sztywne.
Określa się je mianem wysokoporowatych – „wypijają” one składniki olejów, masek i odżywek, mimo tego często wydają się nie do odratowania. Posiadaczki szczególnie zniszczonych włosów powinny rozważyć podcięcie końcówek, gdyż włos wykrusza się od dołu. Do tego używanie maski przed każdym myciem staje się wręcz koniecznością.
Maski do włosów polecane są dla każdego, kto pragnie mieć zadbane włosy. Działanie pielęgnacyjne masek znane jest przecież od pokoleń. Nasze babcie i mamy często wykonywały je same. Możemy wziąć z nich przykład i wykonać maskę z produktów spożywczych. Możemy do tego celu użyć miodu, jajka, jogurtu, a także banana. Osoby, które jednak nie mają czasu na każdorazowe samodzielne tworzenie maski, decydują się na zakup gotowych produktów, stworzonych w tym celu.

Maska do włosów – jak stosować?

Osoby zastanawiające się, jak stosować maskę do włosów, zapewne domyślają się, że nieodpowiednie stosowanie maski może nie zapewnić nam wspaniałych efektów. Na szczęście zasady stosowania masek do włosów są dość proste – wystarczy wprowadzić je w życie i uczynić z tych działań swój nawyk.
Po pierwsze, ważne jest przygotowanie włosów. Maskę możemy stosować na mokre oraz na suche włosy, a także w połączeniu z ulubionym olejem do włosów. Kosmyki rozczesujemy, po czym zwilżamy ciepłą wodą (dla otwarcia łusek włosa) bądź nakładamy partiami olej.
Następnie nakładamy maskę na wyodrębnione części włosów i rozczesujemy je, by dokładnie rozprowadzić maskę. Pamiętajmy, że wilgotne włosy są bardziej narażone na uszkodzenia, więc rozczesywanie powinno być wykonane szczególnie delikatnie. Włosy skręcamy i zawijamy w kok na dole głowy. Dla lepszego efektu możemy zawinąć włosy i głowę w bawełnianą koszulkę bądź dedykowany do tego celu turban. Maskę na włosach trzymamy minimum pół godziny, by składniki zdążyły wniknąć w strukturę włosa.
Po odczekaniu wyznaczonego czasu, maskę zmywamy chłodnym strumieniem wody. Dzięki chłodnej wodzie łuski włosa domykają się. Jeśli decydujemy się na dalsze zabiegi, takie jak mycie skóry głowy i nałożenie odżywki, możemy użyć następnie ciepłej wody i nałożyć wybrane produkty, po czym spłukać je chłodną wodą. Podczas spłukiwania maski do włosów pamiętajmy, by nie trzeć niepotrzebnie włosów.

Jak często używać maski do włosów?

Czy częstotliwość używania maski do włosów jest dla każdej osoby taka sama? Nie! To, jak często używa się maski do włosów, a także jakiego rodzaju maski używamy, zależne jest od typu i kondycji naszych włosów. Posiadaczki lekkich i cienkich kosmyków użyją zatem innej maski niż posiadaczki gęstych, puszących się i zniszczonych włosów. Pierwszy przedstawiony typ włosów zdecydowanie łatwiej jest obciążyć, natomiast drugi typ włosów wymaga bogatej formuły pełnej składników odżywczych.
Jeżeli twoje włosy zatem są zdrowe, lekkie, a mycie wykonujesz codziennie bądź co dwa dni, maski użyj raz w tygodniu.
Jeżeli jednak mycie wypada u ciebie raz na 3–4 dni, a włosy są gęste i puszące, maski należy używać przed każdym myciem.
Odżywione włosy należy wysuszyć delikatnym i chłodnym strumieniem powietrza, by uzyskać efekt zdrowych i błyszczących włosów. Przed suszeniem można zabezpieczyć włosy specjalnym serum chroniącym przed wysoką temperaturą.
Lśniące włosy dodają pewności siebie i są oznaką zdrowia. Dbajmy więc o nie, by cieszyć się ich pięknem jak najdłużej. Powtarzając regularnie czynności pielęgnacyjne, dbanie o włosy stanie się proste, a także zapewni nam chwilę relaksu.
Zdjęcie: Sonyachny/Envato Elements

Maska do włosów - najczęściej zadawane pytania

Czym są maski do włosów?
Maska do włosów to produkt, który jest stosowany na włosy w celu ich odżywienia i regeneracji. Maski do włosów mogą zawierać różne składniki, takie jak proteiny, oleje, witaminy, keratyna i minerały, które mają na celu wzmocnienie, nawilżenie i odżywienie włosów. Maska do włosów może pomóc w zwiększeniu ich elastyczności, zmniejszeniu łamliwości, poprawie kondycji, nawilżeniu, odżywieniu i regeneracji włosów.

Jak stosować maskę do włosów?
Maska do włosów należy stosować po umyciu włosów, nałożyć ją na wilgotne włosy i rozprowadzić równomiernie od nasady do końcówek. Następnie pozostawić ją na włosach przez określony czas (zazwyczaj od 5 do 15 minut), a następnie dokładnie spłukać. Czas pozostawienia maski na włosach zależy od produktu, zalecenia producenta znajdują się zazwyczaj na opakowaniu.

Czy maski do włosów są dla każdego rodzaju włosów?
Maski do włosów są dostępne dla różnych rodzajów włosów, takich jak suche, zniszczone, farbowane, cienkie lub grube. Przed zakupem warto przeczytać skład produktu i upewnić się, że jest odpowiedni dla Twojego rodzaju włosów.