Data modyfikacji:

Jak zacząć przygodę ze świadomą pielęgnacją twarzy?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w społeczeństwie znacznie wzrosła świadomość z zakresu stosowania produktów w codziennej pielęgnacji twarzy. Każdy z nas wie, że skórę najpierw należy oczyścić, później zastosować tonik, odpowiednio dobrane serum i krem. Dodatkowo warto robić maseczki, stosować wodę termalną, esencje, hydrolaty… Czy na pewno jest to konieczne? Jak nie zginąć w gąszczu informacji? Jak zacząć przygodę ze świadomą pielęgnacją twarzy? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.
jak zacząć świadomą pielęgnację twarzy
Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną. Często stosujemy zbyt wiele kosmetyków, które mogą zawierać nawet wykluczające się wzajemnie składniki aktywne. Odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa to pierwszy i zasadniczy krok na drodze do zdrowej i pięknej skóry. Na początku warto ograniczyć codzienną pielęgnację do minimum. Następnie stopniowo wzbogacać ją o kolejne kroki i składniki aktywne. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, które składniki aktywne lub formuły kosmetyków nam służą, a które nie. Filarami prawidłowej pielęgnacji twarzy są cztery kroki: oczyszczanie, nawilżanie, antyoksydacja i fotoprotekcja. 

Oczyszczanie twarzy

Bez prawidłowego oczyszczenia skóry twarzy kolejne etapy pielęgnacji nie mają większego sensu. Wieczorem warto wykonać je dwuetapowo. Oczyszczanie dwuetapowe polega na wstępnym oczyszczeniu skóry z makijażu, kremu z filtrem i zanieczyszczeń całego dnia, a następnie ponownym, tym razem bardziej dokładnym, oczyszczeniu twarzy. Można w tym celu zastosować jeden produkt lub wybrać dwa różne. Rano wystarczy jednokrotne mycie twarzy za pomocą specjalnie dobranego, delikatnego produktu oczyszczającego. Warto pamiętać, aby nie pocierać twarzy wacikami, ponieważ narusza to barierę hydrolipidową skóry. Twarz należy osuszać specjalnie przeznaczonym do tego ręcznikiem lub chusteczkami jednorazowymi.

Nawilżanie twarzy

Każda skóra, niezależnie od rodzaju, potrzebuje codziennej dawki nawilżenia. Jest to krok, którego absolutnie nie można pomijać. Substancje nawilżające mają za zadanie stworzyć na skórze barierę, która nie pozwala nadmiernie odparować wodzie z jej głębszych warstw. Dobrze nawilżona skóra wygląda młodziej i promiennie. Bardzo często ten etap jest pomijany zwłaszcza u skór problematycznych i trądzikowych. Jest to błąd. Takie skóry szczególnie wymagają nawilżenia i odbudowy bariery hydrolipidowej, aby mogły prawidłowo funkcjonować. Często dzięki nawilżeniu stopień nasilenia zmian zapalnych znacznie się zmniejsza. Warto włączyć krem nawilżający do swojej codziennej pielęgnacji twarzy. 

Antyoksydacja

Kosmetyk z antyoksydantami pełni podwójną rolę: chroni skórę przed nadmiarem wolnych rodników oraz powoduje spowolnienie przebiegu stanów zapalnych i procesów starzenia. Zawartość antyoksydantów stymuluje również syntezę kolagenu i elastyny. Warto zwrócić uwagę na składniki takie jak witamina C w różnych postaciach, floretyna, kwas ferulowy, koenzym Q10, resweratrol, melatonina, EGCG (pozyskiwany z zielonej herbaty), witamina E, niacynamid oraz karotenoidy.

Fotoprotekcja

Całoroczna fotoprotekcja jest niezwykle istotna. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zapobiega powstawaniu przebarwień oraz opóźnia proces fotostarzenia. Pamiętaj, że promieniowanie słoneczne przenika przez chmury oraz szyby, dlatego tak ważne jest, aby chronić skórę codziennie. Dla zapewnienia odpowiedniej ochrony powinno się nakładać na twarz 2 miligramy kosmetyku na centymetr kwadratowy skóry. W praktyce doskonale sprawdza się metoda „dwóch palców”. Na palce wskazujący i środkowy nakładamy preparat, a następnie rozsmarowujemy go na twarzy. Po około 2–3 godzinach należy produkt reaplikować, aby zapewniał jak największą ochronę. Aby zwiększyć działanie kremu z filtrem, można zastosować serum lub krem z antyoksydantami tuż przed aplikacją SPF. 
Przy odrobinie cierpliwości i systematycznej pracy będzie to procentowało w przyszłości na piękny wygląd naszej skóry. Warto podkreślić, że świadoma pielęgnacja nie musi być droga. W drogeriach można znaleźć mnóstwo perełek kosmetycznych, które nie kosztują dużo. Dodatkowo, jeżeli nasza rutyna pielęgnacyjna jest dokładnie zaplanowana, dokonujemy zakupu wyłącznie zawartych w planie kosmetyków. Dzięki temu unikamy bezmyślnego wydawania pieniędzy na kosmetyki. Jeżeli nie wiesz, jak dobrać produkty do świadomej pielęgnacji twarzy, warto udać się do wykwalifikowanego kosmetologa. Po ocenie stanu skóry kosmetolog zaproponuje odpowiedni plan pielęgnacji twarzy. Już teraz warto zacząć przygodę ze świadomą pielęgnacją twarzy. Na początek warto zadać sobie pytanie, co chcę osiągnąć, stosując świadomą pielęgnację. A następnie stopniowo wdrażać kolejne kroki oraz składniki aktywne.
Zdjęcie: Evanto Elements