Data publikacji:

Jak zmyć farbę z włosów? Sposoby na usuwanie farby

Marzyłaś o metamorfozie i sięgnęłaś po farbę do włosów. Efekt jest jednak daleki od zamierzonego… Co teraz? Jak zmyć farbę do włosów, która bynajmniej nie dodaje ci uroku? Nie panikuj i przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy, co robić, gdy koloryzacja nie spełnia twoich oczekiwań.
Jak zmyć farbę z włosów

Rodzaje produktów do koloryzacji

Na początek przyjrzyjmy się produktom przeznaczonym do domowej koloryzacji włosów. Każdy z nich działa inaczej, a co za tym idzie, zmywa się z włosów w odmienny sposób.

Farby do włosów

Najpopularniejsze produkty koloryzujące, które należy łączyć z oksydantem. Wnikają w głąb włosa, rozpulchniając go, oraz wprowadzają do niego nowe pigmenty. Farba do włosów gwarantuje trwałą koloryzację.

Tonery

To delikatniejsza odmiana farb do włosów, przeznaczona do stosowania ze słabszymi oksydantami. Zwykle stosuje się je po rozjaśnianiu pasm lub w ramach odświeżenia koloru pomiędzy zabiegami. Toner może być stosowany także zamiast farby do włosów, jeśli nie chcesz co miesiąc nadwyrężać ich działaniem farby z silnym utleniaczem.

Szampony koloryzujące

Delikatne produkty koloryzujące, pozbawione amoniaku i oksydantów. Farbują włos tylko z zewnątrz, dlatego nie naruszają jego struktury. Zapewniają krótkotrwały efekt – do kilkunastu myć.

Jak działa farba do włosów?

Farby do włosów to produkty zawierające barwniki. Aby aktywować ich działanie, należy zmieszać farbę z odpowiednio dopasowanym oksydantem. Zwykle kosmetyki łączy się z utleniaczem o stężeniu 3%, 6% lub 9%. Oksydanty 12-procentowe działają bardzo silnie, dlatego nie powinny być stosowane w warunkach domowych.
Połączenie farby i oksydantu sprawia, że włos zostaje rozpulchniony, a pigment może wniknąć do jego wnętrza. Naturalne pigmenty zostają zastąpione sztucznymi. Efekt koloryzacji uzależniony jest zarówno od stanu włosa, jak i jego koloru bazowego. Farby do włosów działają szybciej i efektywniej na pasmach naturalnych. Zmiana koloru włosów uprzednio farbowanych wymaga wprawy i wiedzy fryzjerskiej.

Nieudana koloryzacja – jak zmyć farbę z włosów?

Domowa koloryzacja włosów nie zawsze kończy się dobrze. Włosy są zbyt ciemne, zbyt żółte, a może widzisz na nich plamy? Nie będziemy ukrywać, że najlepszym wyjściem okaże się pomoc doświadczonego fryzjera. Jeśli wolisz poradzić sobie sama, masz do dyspozycji kilka rozwiązań.

Użycie rozjaśniacza

Proszek rozjaśniający z oksydantem może pomóc wyrównać kolor nierówno zafarbowanych włosów blond, jak również sprawić, by stały się jaśniejsze. Bądź jednak ostrożna – nakładanie mieszanki na świeżo rozjaśnione włosy może bardzo im zaszkodzić. Zazwyczaj dobrze jest odczekać kilka dni przed takim zabiegiem – w tym czasie postaw na intensywną regenerację pasm. W domowych warunkach stosuj rozjaśniacz z oksydantem o niskim stężeniu, najlepiej nie większym niż 3%.

Tonowanie włosów

Toner do włosów ochłodzi lub ociepli niepożądany odcień włosów. Zmieszaj go z oksydantem o mocy 2,7% i nanieś na zwilżone włosy na 20–30 minut.

Szampon silnie oczyszczający

Jeśli widzisz na włosach niepożądane refleksy lub kolor jest zbyt chłodny, użyj szamponu przeciwłupieżowego, który ma działanie silnie oczyszczające. Dzięki temu niebieski pigment wypłucze się szybciej.

Jak zmyć farbę z włosów i wrócić do naturalnego koloru?

Nie chcesz już farbować włosów i myślisz o powrocie do natury? Zwykle najbezpieczniejszym sposobem jest cierpliwe zapuszczanie włosów i skracanie ufarbowanych pasm. Jeśli jednak odrost odznacza się zbyt mocno, możesz zdecydować się na zabieg pigmentacji. To stopniowe pokrywanie włosów farbą, która jest jak najbardziej zbliżona do naturalnego koloru włosów.
Ciemnowłose panie, które chcą wrócić do jaśniejszego koloru, mogą zdecydować się na rozjaśnianie pasm i zastosowanie odpowiedniego tonera. Następnie wystarczy odczekać, aż naturalny kolor zrówna się tym uzyskanym sztucznie.

Zmywanie innych produktów koloryzujących

Szamponetki i tonery do włosów można usunąć zdecydowanie łatwiej niż farbę. Jeśli używasz któregoś z tych produktów i chcesz się go pozbyć, możesz wypróbować poniższe metody.

Jak zmyć farbę z włosów z witaminą C?

Dwie, trzy tabletki z witaminą C rozkrusz i dodaj do ulubionej maski. Nanieś ją na pasma po ich umyciu i przetrzymaj przez 30 minut. Witamina C ma działanie rozjaśniające, dlatego ułatwi usuwanie niepożądanego koloru. W razie potrzeby zabieg możesz powtórzyć.

Jak zmyć farbę z włosów sodą?

Podobne działanie wykazuje soda oczyszczona. Dodaj ją do szamponu, a ten powinien poradzić sobie z powierzchownym pigmentem. Pamiętaj jednak, że soda może wysuszać włosy, dlatego po zabiegu potraktuj je regenerującą maseczką.

Jak zmyć farbę do włosów ze skóry? Domowe sposoby

Zabrudzenia na czole i szyi to naturalne problemy, z którymi borykają się panie farbujące włosy samodzielnie. Na szczęście można sobie z nimi poradzić. Farba ze skóry schodzi po kontakcie ciepłej wody z mydłem lub preparatem silnie myjącym. Zwykle mycie trzeba przeprowadzić kilkukrotnie. W skrajnych przypadkach możesz sięgnąć po drobnoziarnisty peeling, który ułatwi usunięcie zabarwionego farbą naskórka.
Zdjęcie: Envato Elements