Data modyfikacji:

Sposoby na brak objętości włosów. Jak sobie z tym radzić?

Pełne objętości, odbite od nasady włosy, to marzenie wielu kobiet. Niestety z różnych powodów fryzura często znacząco odbiega od pożądanego ideału: jest przyklapnięta, wydaje się być „ulizana”, a samych włosów wydaje się być mało. Jak pozbyć się tego efektu i zwiększyć objętość włosów? W poniższym artykule wyjaśnimy, czym może być spowodowany brak objętości fryzury i jak sobie z tym radzić. Przedstawimy kilka skutecznych sposobów na odbicie włosów od nasady, dzięki czemu będą wyglądały znacznie lepiej i zdrowiej.
sposoby na brak objętości włosów

Brak objętości włosów – przyczyny

Fryzura pozbawiona objętości to częsty problem zarówno wśród początkujących włosomaniaczek, jak i tych, które mają obszerną wiedzę z włosowych tematów. Brak objętości włosów jest jednak złożony i powodów, przez które fryzura wydaje się przyklapnięta, może być kilka.
Brak objętości może być spowodowany m.in. nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, niedokładnym myciem włosów lub mycie ich złymi produktami, nakładaniem produktów bez spłukiwania zbyt blisko skóry głowy, niedokładnym nakładaniem odżywek i masek, za dużą ilością produktów emolientowych na włosach. Powodem może być również zbyt długie noszenie ręcznika na włosach po ich umyciu. Jeśli Twoje włosy są z natury cienkie, to bardzo łatwo o efekt „przyklapnięcia”.

Jak zwiększyć objętość włosów myciem włosów?

Jak możesz nadać swoim włosom objętość? Zacznij od umycia skóry głowy odpowiednim szamponem. Unikaj produktów zawierających w składzie silikony i oleje, ponieważ one zbyt mocno obciążą włosy. Używanie na co dzień takich kosmetyków doprowadzi do zmniejszenia ich objętości.
Czasami też wykorzystany przez ciebie szampon może być zbyt łagodny i nie będzie wystarczająco domywać twoich kosmyków oraz skóry głowy. Jeśli używasz delikatnych i naturalnych kosmetyków do mycia, odstaw je na jakiś czas i użyj czegoś silnie oczyszczającego. Doskonale sprawdzą się szampony ziołowe, np. szampon ziołowy normalizujący sebum marki Ziaja. Boisz się, że mogą nadmiernie wysuszać włosy? Używaj ich nie do każdego mycia, ale raz na jakiś czas, najlepiej raz w tygodniu. W ten sposób równie skutecznie doczyścisz włosy z zanieczyszczeń i resztek produktów do stylizacji.
Pamiętaj także o odpowiedniej postawie: najlepiej przy myciu sprawdza się trzymanie głowy w dole. Dzięki temu łatwiej ci będzie dotrzeć do skóry głowy, a tym samym lepiej doczyścić ją z zanieczyszczeń.

Jak możesz podnieść włosy od nasady? Zrób peeling!

Nie zapominaj o regularnym peelingu skóry głowy – raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Możesz kupić go w każdej drogerii, ale możesz też wypróbować jego przygotowanie samemu. Najprostsze to peeling cukrowy (4 łyżki cukru i 2 łyżki szamponu) oraz solny (3 łyżki soli i 2 łyżki szamponu). Do oczyszczającego peelingu możesz również użyć 4 łyżek mielonej kawy i 2 łyżek szamponu. Dzięki jemu nie tylko skutecznie oczyścisz skórę głowy i odbijesz włosy od nasady, ale także przyspieszysz ich wzrost za sprawą kofeiny.

Zwiększenie objętości włosów za pomocą suszenia

Jeśli twoje włosy mają tendencję do tracenia objętości, staraj się unikać sytuacji, w której wyschną one naturalnie. Kiedy jednak z jakiegoś powodu nie masz możliwości skorzystania z suszarki, pamiętaj o tym, aby podpiąć je spinkami do góry lub zawinąć w kok.
Jednak jeśli tylko możesz, susz włosy suszarką, trzymając głowę w dole. Wyciągnij pasma na okrągłej szczotce, ponieważ to także doda im objętości. Nidy nie używaj gorącego powietrza, ponieważ może to trwale uszkodzić kosmyki. Najlepiej sprawdzi się ciepłe lub letnie powietrze. Zimny nawiew wykorzystuj natomiast na sam koniec procesu suszenia.

Jak zwiększyć objętość włosów za pomocą uczesania?

Najprostszym sposobem na zwiększenie objętości włosów jest ich zakręcenie. Kiedy masz na głowie fale lub loki, zawsze będzie się wydawać, że masz bujną czuprynę, której nie brakuje objętości. Do kręcenia staraj się jak najrzadziej używać lokówki lub prostownicy, ponieważ bardzo wysoka temperatura może nieodwracalnie uszkodzić pasma. Zamiast urządzeń do kręcenia włosów możesz wykorzystać klasyczne wałki, szczególnie te większe, które skutecznie odbiją poszczególne pasma od nasady. Dobrym pomysłem są również sprężynki do kręcenia, specjalny wałek do loków, a nawet… pasek od szlafroka.
Na noc możesz upinać włosy na czubku głowy w kształt ślimaka. Rób to jednak delikatnie, aby nie narażać cebulek na niepotrzebne ciągnięcie.
Jeśli chodzi o cięcie włosów, najlepiej sprawdzi się cięcie na prosto. Stworzy ono pozory, że poszczególnych pasm jest dużo i że są one w dobrej kondycji. Polecamy je szczególnie w przypadku cienkich włosów, których dzięki takiej fryzurze będzie wydawać się więcej. Jeśli posiadasz takie delikatne pasma, unikaj cieniowania, ponieważ przez nie będzie się wydawać, że włosów masz jeszcze mniej. Szybciej też będą tracić objętość.

Jak jeszcze zwiększyć objętość cienkich włosów?

Chociaż nie oszukasz genów i magicznie nie zwiększysz gęstości włosów, jeśli zawsze miałaś ich niewiele, to możesz pomóc sobie np. farbowaniem ich henną, której barwnik łączą się z kreatyną we włosie i dzięki temu ten staje się grubszy.
Do zwiększania objętości cienkich włosów dobrze sprawdzają się również proteiny oraz aminokwasy, ponieważ wypełniają one ewentualne ubytki.
Czasami pomaga też uporanie się z problemem nadmiernego wypadania włosów, ponieważ może się okazać, że pasm jest więcej, tylko zostały przerzedzone zbyt dużą stratą.
Nie zapomnij także o dbaniu o objętość cienkich włosów również od wewnątrz. Pomoże ci w tym odpowiednio zbilansowana dieta, pełna m.in. pełnoziarnistych produktów, warzyw, zdrowych tłuszczów oraz różnych źródeł białka.

Spray zwiększający objętość włosów – ranking

W sklepach dostępnych jest mnóstwo produktów o różnych konsystencjach (lakiery, pianki, mgiełki), których głównym celem jest odbicie włosów od nasady. Jednak jednym z najskuteczniejszych sposobów na błyskawiczne zwiększenie objętości są specjalne spraye. Szukając idealnego kosmetyku dla siebie, zwracaj uwagę na skład. Postaraj się, aby nie zawierał on alkoholu.
Bardzo dobrze w roli sprayów zwiększających objętość sprawdzają się suche szampony. Pamiętaj jednak, żeby korzystać z nich nie w momencie, kiedy powinnaś umyć włosy, ale właśnie wtedy, kiedy są czyste. To właśnie wtedy ma szanse odbić je od nasady skóry głowy. Zdecydowana większość tego typu produktów zawiera w swoim składzie alkohol, dlatego nie przesadzaj ze zbyt częstym użyciem.
Poniżej przedstawiamy listę naszych faworytów w walce z włosami pozbawionymi objętości:
10. Revlon Professional Revlon Pro You Amplifier Bump Up Spray zwiększający objętość włosów – 250 ml – od 50 zł
9. Eleven Australia – Spray zwiększający objętość włosów I Want Body Texture Spray– 50 ml – od 26 zł
8. Goldwell – Styling Volume Big Finish Volume – 500 ml – od 55 zł
7. Radical – Szampon suchy zwiększający objętość – 180 ml – od 12 zł
6. Schwarzkopf – Fibre Clinix Volumize Bodyfying Spray Spray zwiększający objętość – 200 ml – od 89 zł
5. Montibello – Decode Zero Perfect – Spray zwiększający objętość – 300 ml – od 55 zł
4. Joico – Body Shake – Teksturyzujący spray zwiększający objętość włosów – 250 ml – od 55 zł
3. Taft – Fulle – Spray zwiększający objętość – 150 ml – od 19 zł
2. Tigi Bedhead – Queen For A Day Thickening Spray – 311 ml – od 42 zł
1. Balmain – Spray utrwalający i zwiększający objętość włosów – 200 ml – od 148 zł

Domowe sposoby na brak objętości włosów

Nie musisz wydawać fortuny na przywrócenie objętości swoim włosom. Domowe sposoby potrafią być równie skuteczne, a poza tym znacznie tańsze. To, na co musisz zwrócić uwagę, to to, żeby pasma były dobrze nawilżone i doproteinowane. Doskonale w tym celu sprawdzi się laminowanie włosów żelem lnianym, galaretką, agarem lub żelatyną. Rozwodniony żel z siemienia lnianego możesz natomiast stosować jako płukankę. Zawsze też możesz odwiedzić aptekę i za grosze kupić w niej glicerynę, którą dodasz później do odżywki lub maski, ale także kozieradkę lub mydlnicę lekarską do przygotowania skutecznego naparu na odbicie włosów od nasady.
Zdjęcie: Envato Elemetns
Autor: Agnieszka Ragus