Data publikacji:

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Kolagen to białko, którego funkcją jest między innymi zapewnienie wsparcia strukturalnego w tkance łącznej, mięśniach i skórze. Co za tym idzie – dzięki kolagenowi skóra zachowuje swoją naturalną elastyczność i jędrność. Stąd pomysł stosowania go w przeciwdziałaniu powstawania zmarszczek. Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Który kolagen jest najlepszy? Czy kolagen na zmarszczki w tabletkach dobrze się wchłania? 
jaki kolagen wybrać na zmarszczki

Dlaczego warto stosować kolagen?

Po 25. roku życia (25–30 lat) rozkład kolagenu w ciele człowieka jest intensywniejszy niż jego produkcja. Z tego powodu, jeśli chcesz utrzymać regenerację tkanek na odpowiednim poziomie, rozważ suplementację kolagenem. Szczególnie jeśli twoja dieta jest bogate w cukry i skrobię, jeśli palisz papierosy oraz nadmiernie opalasz ciało. 

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Efekty stosowania kolagenu

Efekty stosowania kolagenu to:
 • spłycenie zmarszczek,
 • ujednolicenie przebarwień – skóra staje się bardziej promienna,
 • usunięcie popękanych naczynek,
 • usunięcie widocznych blizn,
 • regeneracja i odbudowa struktury skóry.
 • A czy wiesz, że kolagen pomaga w walce z cellulitem, bólami kręgosłupa oraz chorobami jamy ustnej (m.in. parodontozą)? Kolagen ma szeroki zakres pozytywnego działania na ciało człowieka. 

  Czy kolagen w płynie pomaga na zmarszczki?

  Czym jest kolagen? To białko fibrylarne (czyli włókniste), które jest głównym składnikiem substancji międzykomórkowej.
  Wprowadzenie suplementacji płynnym kolagenem spowalnia procesy starzenia. Czy to tyle? Nie. Kolagen pomaga w wygładzaniu i niepowstawaniu nowych zmarszczek. Skóra składa się bowiem z kolagenu i suplementacja kolagenem jest w takim układzie niemalże konieczna do zachowania jej elastyczności i jędrności.
  Suplementacja kolagenem w płynie nie przyniesie ci oczekiwanych efektów po kilku dniach stosowania. To proces. Daj mu czas. Bądź konsekwentna. Nie ma dokładnie określonego czasu, w którym zauważysz zmiany na plus. Każdy organizm ludzki jest inny. Przyjmuje się jednak, że po czterech tygodniach od rozpoczęcia kuracji kolagenowej suplementem w płynie powinnaś zauważyć pozytywne różnice. Twoja cera stanie się bardziej naprężona, elastyczna i miękka. Pierwsze efekty zazwyczaj dostrzegane są na skórze twarzy. 

  Kolagen na zmarszczki w tabletkach – najmocniejszy rybi kolagen

  Po co stosować kolagen rybi? Ponieważ jest on w pełni naturalny oraz łatwo przyswajalny dla człowieka. Nie wywołuje skutków ubocznych. Nie ma w składzie konserwantów oraz parabenów. Wchłania się łatwo i przynosi lepsze (i szybsze) efekty od wielocząsteczkowego kolagenu wołowego, wieprzowego czy drobiowego. Pamiętaj o regularności przyjmowania tabletek z kolagenem. 
  Najmocniejszy rybi kolagen? Wypróbuj najwyższej jakości kolagen rybi klasy A – Noble Health Class A Collagen – pozyskiwany z ryb morskich kwas hialuronowy oraz ekstrakt z pestek winogron. Wyjątkowo dobrze przyswajany przez organizm człowieka i hipoalergiczny. Stosuj dwie tabletki rano i dwie tabletki wieczorem. 

  Czy kolagen na zmarszczki w tabletkach dobrze się wchłania? Rodzaje kolagenu ze względu na pochodzenie

  Najlepiej wchłania się kolagen rybi. Kolageny wołowe, wieprzowe i drobiowe wchłaniają się gorzej.
  Kolagen morski, czyli rybi, pozyskiwany jest z ości, skóry, płetw i łusek ryb, ośmiornic, kałamarnic. Jest to najczęściej odpad po innych produkcjach. Absorbuje się lepiej niż inne rodzaje kolagenów, bo ma niższą masę cząsteczkową. Nie uczula.
  Kolagen wołowy pozyskiwany jest z kości, ścięgien i skóry krów. Może wywoływać reakcje alergiczne.
  Kolagen wieprzowy pozyskiwany jest z kości, ścięgien i skóry świń (żelatyna to zhydrolizowany kolagen). 

  Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? 

  Jeśli decydujesz się na suplementację doustną kolagenem (kolagen w płynie, kolagen na zmarszczki w tabletkach), która trafia do układu pokarmowego, to… nie masz bezpośredniego wpływu na to, w którym miejscu twojego ciała nastąpi poprawa związana z suplementowaniem kolagenu. A artykuł jest o zmarszczkach. Te na twarzy trapią zazwyczaj najmocniej, bo są odkryte. Obecnie brak jest na rynku szczegółowych badań, traktujących o tym, w jakim stopniu kolagen przyjmowany doustnie się wchłania. Jednak naukowcy niejednokrotnie potwierdzili skuteczność działania kolagenu na ciało, w tym na poprawę jędrności i elastyczności skóry. Z tym że dobre suplementy kolagenowe są dość drogie i trzeba ich stosować dużo (np. cztery tabletki dziennie). Nasza rada? jeśli Jeśli chcesz poprawić stan skóry, możesz także zdecydować się na suplementację koenzymem Q10 i witaminą C. Do tego dbaj o dobre nawadnianie organizmu. I o to, co opisujemy w kolejnym pytaniu. Czytaj poniżej. 

  Kolagen na zmarszczki? Tak, ale to nie wszystko!

  Kolagen pomaga, ale nie jest to jedyny czynnik na krętej drodze po młodszy wygląd skóry. Co jeszcze? Dieta składająca się ze zdrowych i różnorodnych posiłków (warzywa, pełne ziarno, ryby). Umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna, która pobudza krążenie krwi w organizmie oraz dba o prawidłowe przemiany hormonalne w ciele każdego człowieka. Odpowiednia ilość snu i regeneracji sił. Ochrona skóry przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, mrozem i silnym wiatrem. Unikanie miejsc, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. Dbanie o cerę przy pomocy delikatnych kosmetyków, dostosowanych do jej typu. Regularnie rób zabiegi kosmetyczne w profesjonalnym salonie kosmetycznym, szczególnie te, które sprzyjają twojej skórze.
  Te wszystkie czynniki pozwalają zachować skórę w dobrej kondycji, spowalniając procesy odpowiedzialne za tworzenie zmarszczek.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.