Data publikacji:

Jaki kolor włosów do niebieskich oczu wybrać?

Zmiana koloru włosów to prawdziwe wyzwanie dla wielu kobiet. Zwykle uważa się, że panie zaczynają zmiany w swoim życiu właśnie od przefarbowania włosów. Z pewnością każda z nas wie, że nie zawsze trafiamy w odpowiedni odcień, który idealnie pasuje do koloru oczu i karnacji. Z tego powodu postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie, jaki kolor włosów pasuje do niebieskich oczu. Zazwyczaj błękitne tęczówki łączone są z blondami – czy to rzeczywiście najlepszy wybór? Jeśli masz niebieskie oczy i nie wiesz, jaki kolor włosów będzie dla ciebie najlepszy, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
jaki kolor włosów do niebieskich oczu

Jak dobrać kolor włosów do niebieskich oczu?

Czy wiesz, że niebieskie oczy występują jedynie u 7% populacji na świecie? Wydawać by się mogło, że są one bardziej popularne – w Polsce możemy spotkać je dość często. Tymczasem najpopularniejszym kolorem oczu jest brązowy – szacuje się, że ma go aż 90% ludzi. Osoby o jasnych oczach mogą więc czuć się wyróżnione.
Kolor oczu jest bardzo istotny podczas dobierania odpowiedniej fryzury. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który powinniśmy brać pod uwagę. Równie ważny (a według niektórych nawet ważniejszy) jest odcień skóry. Nie chodzi tu bynajmniej o to, czy mamy skórę jasną, czy ciemną, ale raczej o „temperaturę” tego odcienia. Niektórzy z nas mogą mieć bowiem ciepłą, a inni zimną karnację.
Karnacja ciepła to taka, która jest nieco ciemniejsza, wygląda jak muśnięta słońcem. Skóra może wpadać w brzoskwiniowy, nieco złoty odcień. Zazwyczaj osoby o takiej skórze mają ciepłe, brązowe oczy. Zdarza się jednak tak, że posiadacze ciepłej karnacji mają niebieskie lub niebiesko-szare tęczówki.
Karnacja zimna charakteryzuje się pewną bladością. Odcień ten zbliżony jest nieco do niebieskiego. Osoby o skórze zimnej mają skłonność do zaczerwienień, a ich żyłki są z reguły wyraźnie niebieskie i uwypuklone.
Jeśli nie wiesz, jaką karnację posiadasz, zrób prosty test. Załóż na dłoń dwa pierścionki – jeden złoty, a drugi srebrny. Przypatrz się uważnie i pomyśl, który bardziej pasuje do odcienia twojej skóry. Możesz też zapytać o to najbliższych. Jeśli złoty okaże się lepiej dopasowany – twoja karnacja jest prawdopodobnie zimna. Jeżeli zaś to srebrny bardziej ci pasuje – masz zimny odcień skóry.

Jaki kolor włosów do niebieskich oczu i jasnej karnacji?

Jasna, zimna karnacja wymaga towarzystwa chłodnych odcieni. Do niebieskich oczu i jasnej cery najlepiej sprawdzą się chłodne, platynowe blondy. Farby o takim odcieniu znajdziesz właściwie na każdej drogeryjnej półce i w internecie. Ze swojej strony możemy polecić:
 • Palette Intensive Color Creme w odcieniu Chłodny Blond (10–19),
 • Marion Natura Styl w kolorze Platynowy Blond (692),
 • Sayoss Coll Blonds Ultra Platinum Blond (10–55).
Do pielęgnacji włosów platynowych doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju tonery czy płukanki w odcieniu fioletu. Dzięki nim pozbędziesz się niepożądanych żółtych odcieni.
Zimna, jasna karnacja i niebieskie oczy będą też dobrze współgrały z chłodnymi brązami. Raczej unikaj beżowych, orzechowych odcieni. Warto sięgnąć po:
 • L’Oréal Recital Preferencje nr 3.12 Intensywny Chłodny Brąz,
 • Joanna Multi Cream Metallic Color Chłodny Brąz,
 • Schwarzkopf Gliss Color Krem koloryzujący Ciemny Chłodny Brąz 4–13.
Korzystając z ciemnych farb, pamiętaj o tym, że uzyskany kolor bywa ciemniejszy od oczekiwanego, dlatego proponujemy, by regularnie sprawdzać odcień podczas farbowania i trzymać produkt na włosach nieco krócej niż zaleca producent.

Jaki kolor włosów pasuje do niebieskich oczu i ciepłej karnacji?

Posiadaczki niebieskich oczu oraz ciepłej karnacji również mogą pozwolić sobie na blondy czy brązy, a także na rudości! Niebieskie oczy doskonale wyglądają w towarzystwie miedzianych kosmyków. Jeżeli jeszcze nie próbowałaś tego połączenia, mamy dla ciebie farby w odcieniach, które warto przetestować:
 • Joanna Naturia Color Farba do włosów Miedziany Blond (218),
 • L’Oréal Excellence Creme Farba do włosów Blond Miedziano-Złocisty (7.43),
 • Garnier Color Naturals Krem koloryzujący do włosów Miedziany Blond (7.40).
Beżowe i truskawkowe blondy również sprawdzą się idealnie do niebieskich oczu. Panie o ciepłej karnacji będą wyglądały w nich bardzo naturalnie. Jeżeli zależy ci właśnie na naturalnym wyglądzie, koniecznie wypróbuj te farby:
 • L’Oréal Preference Farba do włosów Shimmering Rose (8.23),
 • Garnier Color Naturalns Farba do włosów Bardzo Jasny Beżowy Blond (9.13),
 • Sayoss Oleo Intense Farba do włosów trwale koloryzująca z olejkami Beżowy Blond (8-05).
Osoby o ciepłej karnacji i niebieskich oczach również mogą sięgać po brązy. Nie powinny być one jednak zbyt ciemne – osoby o jasnych tęczówkach zazwyczaj mają też stosunkowo jasny odcień skóry, nawet jeśli jest on ciepły. W takim przypadku sprawdzą się następujące produkty do koloryzacji:
 • L’Oréal Recital Preference Farba do włosów Blond opalizująco-złocisty (7.23),
 • L’Oréal Recital Preference Farba do włosów Havane (6.35),
 • Schwarzkopf Pure Color Żelowa farba do włosów Roasted Brown (6.0).

Kolor włosów do niebieskich oczu – podsumowanie

Jak widać, do niebieskich oczu możemy dobrać niemal każdy kolor włosów. Zarówno blondy, jak i rudości czy brązy będą wyglądały naprawdę dobrze pod warunkiem, że dobierzemy ich odcień do tonu naszej karnacji. Warto jednak uważać z kolorami czarnymi – zazwyczaj nie wyglądają one naturalnie przy niebieskich tęczówkach, dlatego też raczej ich nie polecamy. Jeśli planujesz radykalną zmianę koloru z ciemnego na jasny, lepiej zrezygnuj z domowej koloryzacji i udaj się do specjalisty. Tylko doświadczony profesjonalista będzie w stanie sprostać twoim oczekiwaniom. W przypadku domowego farbowania włosów jasnych na ciemne, regularnie sprawdzaj uzyskany odcień, aby uniknąć zbyt ciemnej fryzury.
Zdjęcie: 918Evgenij/Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.