Data publikacji:

Jaki krem do twarzy w czasie chemioterapii?

Chemioterapia to czas szczególnie trudny dla organizmu. Niszczeniu ulegają zarówno chore tkanki, jak i wiele zdrowych, a podjęte leczenie przynosi mnóstwo skutków ubocznych. Stosowane medykamenty silnie oddziałują również na skórę, która staje się znacznie bardziej delikatna i podatna na wszelkie podrażnienia oraz pozbawiona związków i witamin niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania i regeneracji. Niestety okres leczenia za pomocą chemioterapii wyklucza stosowanie różnego rodzaju ogólnodostępnych i popularnych kosmetyków. Stosować można preparaty, które charakteryzują się odpowiednio dobranym i unikalnym składem. Jaki krem do twarzy w czasie chemioterapii wybrać i w jaki sposób dbać o skórę całego ciała w tym trudnym czasie?
krem do twarzy w czasie chemioterapii

Czym jest chemioterapia?

Chemioterapia to podstawowa metoda leczenia nowotworów złośliwych. Stosowana jest w przypadkach, gdy samo usunięcie ogniska choroby jest niewystarczające. Wówczas wprowadzić należy leki cytostatyczne, których zadaniem jest zablokowanie cyklu komórkowego i uruchomienie mechanizmów śmierci komórkowej, dzięki czemu komórki rakowe ulegają niszczeniu i rozpadowi. Chemioterapia polega na cyklicznym podawaniu ściśle określonych dawek leku oraz monitorowaniu stanu nowotworu pomiędzy cyklami.
Niestety leczenie za pomocą chemioterapii niszczy również komórki zdrowe, choć na szczęście w mniejszym stopniu niż te, które tworzą nowotwór. Niemniej jednak organizm ulega znacznemu osłabieniu, na czym cierpią m.in. skóra, włosy i paznokcie. Aby możliwie złagodzić skutki oddziaływania leków cytostatycznych, w trakcie leczenia stosować należy odpowiednie kosmetyki o działaniu łagodzącym, odbudowującym i regeneracyjnym, które stanowią nieocenione wsparcie podczas trudnego okresu leczenia.

Wpływ chemioterapii na skórę twarzy, ciała i włosów

Osoby leczone za pomocą chemioterapii lub pacjenci, którzy ukończyli leczenie, w sposób szczególny powinni zwrócić uwagę na kondycję skóry oraz jej wyjątkowe potrzeby. To samo dotyczy struktury paznokci i włosów. Chemioterapia, której głównym zadaniem jest zahamowanie podziału komórek nowotworu, niestety w ten sam sposób traktuje również komórki skóry i innych tkanek. Dlatego staje się ona osłabiona, skłonna do podrażnień i regeneruje się znacznie wolniej niż wcześniej.
W wyniku chemioterapii procesy odbudowy skóry zostają upośledzone. Znacznemu osłabieniu ulega również bariera hydrolipidowa, przez co skóra znacznie bardziej podatna jest na wszelkie urazy i uszkodzenia mechaniczne. Znacznie częściej też pojawiają się zaczerwienienia i owrzodzenia. Dużo łatwiej o stany zapalne w wyniku nadmiernego jej przesuszenia.
Dodatkowo na powierzchni skóry mogą pojawić się różnego rodzaju wypryski oraz wysypka, skóra może ulegać łuszczeniu się i rogowaceniu, a pacjent często odczuwa przy tym dodatkowo swędzenie. W niektórych przypadkach mogą pojawiać się też zmiany ropne, łuszczenie, pieczenie i rumień.

Jakie kosmetyki stosować podczas chemioterapii?

Kosmetyki stosowane podczas chemioterapii powinny wyróżniać się właściwościami silnie nawilżającymi i regeneracyjnymi. Odpowiadając na pytanie, jaki krem do twarzy w czasie chemioterapii będzie najlepszy i jaki produkt do ciała sprawdzi się w tym przypadku, należy zwrócić uwagę na skład preparatów. Powinien on chronić przed promieniowaniem słonecznym, wzmacniać hydrolipidową barierę skóry, posiadać działanie łagodzące oraz kojące i zawierać składniki naturalne o neutralnym pH i łagodnym działaniu.
Wśród najbardziej pożądanych składników kosmetyków dla osób w czasie chemioterapii znajdują się lipidy, emolienty oraz oleje roślinne o działaniu natłuszczającym. Dzięki nim skóra staje się odporniejsza na wszelkie uszkodzenia i dzięki temu zyskuje szanse na odbudowę uszkodzonych barier. Składniki łagodzące i zbawiennie działające na świąd, podrażnienia i zaczerwienienia to natomiast alantoina, pantenol, aloes, mocznik i ceramidy. W sprzedaży są również kremy do twarzy stworzone specjalnie dla pacjentów onkologicznych.
Do mycia zaleca się stosowanie środków łagodnych, hipoalergicznych i niezawierających w swoim składzie substancji oznaczonych symbolem SLS.

Jaki krem do twarzy w czasie chemioterapii będzie najlepszy?

Kosmetyki dedykowane pacjentom onkologicznym to nie jedyne produkty kosmetyczne, które sprawdzą się w pielęgnacji osób z tego typu problemami. Korzystne działanie będą miały też wszelkie ogólnodostępne kosmetyki do twarzy o działaniu łagodząco-regenerującym i natłuszczającym. Kluczową kwestią jest skład i stężenie korzystnych dla skóry substancji.
Warto postawić w tym przypadku na dermokosmetyki, preparaty hipoalergiczne oraz produkty dermatologiczne. To również balsamy do ust, emulsje do kąpieli oraz olejki przeznaczone do skóry o największych potrzebach. Właściwy krem do twarzy w czasie chemioterapii i po niej nie powinien zawierać substancji, które mogą podrażniać, uczulać lub powodować zaczerwienienia. Należy również wykluczyć kosmetyki zawierające w swoim składzie alkohol.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!