Data publikacji:

Jaki krem po laserowym zamykaniu naczynek wybrać?

Laserowe zamykanie naczynek to bardzo popularny zabieg. Nic w tym dziwnego. Jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na pozbycie się nieestetycznych pajączków i popękanych naczyń, w dodatku w większości przypadków przebiega szybko i bezboleśnie. Choć laser wykonuje większość pracy, trzeba wspomóc go odpowiednią pielęgnacją po zabiegu. Te dwa czynniki razem pomogą utrzymać ładną, gładką skórę przez długi czas. Jak powinna wyglądać pielęgnacja po laserowym zamykaniu naczynek? Podpowiadamy!
krem po laserowym zamykaniu naczynek

O co właściwie chodzi z naczynkami?

Rozszerzone naczynka mogą pojawiać się u osoby każdej płci i w każdym wieku. W największym stopniu jednak zmagają się z nimi kobiety, i to one najczęściej szukają sposobów na ich zniwelowanie. Warto wiedzieć, że pajączki i popękane naczynka to problem nie tylko natury estetycznej, ale też zdrowotnej. Ich pojawianie na skórze się to znak, że z układem krwionośnym dzieje się coś niedobrego, a krew nie ma swobodnego przepływu i mogą być zwiastunem poważniejszych dolegliwości, np. żylaków. Jeżeli zauważymy na swojej skórze zmiany o charakterze naczyniowym, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania laboratoryjne.
Wyróżniamy dwa rodzaje „problematycznych” naczynek. Po pierwsze – wenulektazje, czyli właśnie to, co nazywa się potocznie pajączkami. Wyglądają jak drobna siateczka i pojawiają się zwykle na kończynach dolnych, czyli w okolicach ud, kolan, łydek i kostek. Po drugie –teleangiektazje, czyli popękane naczynka. One z kolei pojawiają się w obrębie twarzy, zazwyczaj na policzkach i przy nosie. Mogą mieć kolor czerwony lub siny. Zabieg z wykorzystaniem lasera najczęściej stosowany jest w przypadku typu drugiego.

Jaka jest skóra po laserowym zamykaniu naczynek?

Warto mieć świadomość, że bezpośrednio po zabiegu laserowym skóra może być podrażniona, zaczerwieniona, opuchnięta i tkliwa. Słowem – nie wygląda dobrze. Przy odpowiedniej pielęgnacji i trosce po kilku dniach odzyska równowagę i będzie wyglądać coraz lepiej.
Choć sam zabieg najczęściej jest bezbolesny, po laserowym zamykaniu naczynek można odczuwać dyskomfort, pieczenie, swędzenie, napięcie lub nawet lekki ból. Są to naturalne skutki ingerencji w tkanki i miną samoistnie w miarę regenerowania się skóry.
Należy koniecznie pamiętać, że przez dobę bezpośrednio po zabiegu nie wolno moczyć skóry. W kolejnych dniach natomiast należy stosować delikatne kosmetyki, pozbawione alkoholu, mydła i mocnych detergentów. Dotyczy to zarówno higieny, jak i pielęgnacji. Wykorzystanie nieodpowiednich produktów może silnie podrażnić naruszone tkanki i doprowadzić do zwiększenia zaczerwienienia, pieczenia, tkliwości i bolesności skóry poddanej zabiegowi.

Jakich kosmetyków należy używać po zabiegu?

Przede wszystkim należy skupić się na kosmetykach o działaniu nawilżającym i kojąco-regenerującym. Dobrze, aby preparaty myjące miały działanie antybakteryjne lub zawierały cynk, a jednocześnie były bardzo delikatne i nie podrażniały dodatkowo skóry. Jaki krem po laserowym zamykaniu naczynek wybrać? Warto skupić się na kilku istotnych elementach i poszukać ich w składach kosmetyków.
Po pierwsze – wysoki filtr przeciwsłoneczny. Krem z filtrem powinna stosować każda osoba, jednak te po zabiegu są szczególnie narażone na powstawanie przebarwień i blizn. Z tego względu należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV.
Po drugie – witaminy A i E. Obie witaminy chronią skórę przed działaniem szkodliwych czynników, wzmacniają jej strukturę, wspomagają regenerację i spowalniają procesy starzeniowe. Są niezwykle istotne przy odbudowie tkanek.
Po trzecie – alantoina. Ten składnik bardzo mocno nawilża skórę, regeneruje ją i wycisza pojawiające się stany zapalne. Wykazuje przy tym działanie ściągające i kojące, dzięki czemu łagodzi zaczerwienienia, pieczenie i swędzenie, które mogą wystąpić po zabiegu.

Jak zapobiec powstawaniu kolejnych zmian?

Choć problemy z naczynkami można zniwelować w prosty i szybki sposób, warto wiedzieć, jak zapobiegać ich powstawaniu. Niewielka zmiana trybu życia czy też nawyków może bardzo pozytywnie wpłynąć na stan i wygląd skóry. Przede wszystkim warto unikać częstego noszenia butów na wysokim obcasie. Wymuszane przez takie obuwie ułożenie nogi zaburza przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i utrudnia prawidłową pracę mięśni. Podobne skutki niesie ze sobą długie przebywanie w pozycji siedzącej oraz zakładanie nogi na nogę.
Niebagatelne znaczenie ma prawidłowa dieta, obfitująca w składniki odżywcze i witaminy, oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. Z drugiej strony powstawaniu popękanych naczynek i pajączków sprzyjają używki. Papierosy czy alkohol zaburzają prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, a także osłabiają naczynka. Negatywnie wpływają również na ogólny stan skóry, powodując spadek jędrności i gładkości. Istotne jest także długotrwałe i częste przebywanie w wysokich temperaturach. Ciepło powoduje naturalne rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Tak więc zaleca się korzystanie z saun, solariów czy też gorących kąpieli z rozsądkiem.
Warto przy tym zaznaczyć, że problemy z naczynkami mogą się czasem pojawić pomimo profilaktyki. Wiek, predyspozycje genetyczne i wrodzone czy też zaburzenia hormonalne to rzeczy, na które nie mamy wpływu, a które mogą prowadzić do nieprawidłowej pracy układu krwionośnego.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!