Data modyfikacji:

Jonoforeza w kosmetyce krok po kroku

Jonoforeza to zabieg zyskujący ostatnio popularność. Polega na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry przy użyciu prądu galwanicznego. Jak przebiega jonoforeza w kosmetyce krok po kroku? Jakie są zalety zabiegu? Sprawdź!

Jonoforeza w kosmetyce

Jonoforeza w kosmetyce – co to jest?

Jonoforeza jest zjawiskiem fizyczno-chemicznym, które polega na ruchu jonów w roztworach wzdłuż linii sił elektrycznego pola. Ten skomplikowany proces wykorzystuje się obecnie w kosmetyce czy też leczeniu niektórych chorób i jonoforezą nazywa się również sam zabieg.

Jonoforeza w kosmetyce jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do głębszych warstw skóry substancji aktywnych z użyciem sił pola elektrycznego. Wykorzystuje się do tego stały prąd galwaniczny. Spokojnie, zabieg jest praktycznie bezbolesny. Natężenie prądu to zwykle mniej niż 1 mA, przez co odczuwalne być może jedynie lekkie mrowienie bądź szczypanie.

Wyróżniamy kilka rodzajów zabiegu jonoforezy – labilną, stabilną, ogólną i miejscową. W kosmetyce zwykle stosowana jest ta labilna, podczas której elektrody (czynna i bierna) zmieniają położenie względem siebie nawzajem.

Podczas zabiegu jonoforezy w kosmetyce stosuje się zwykle gotowe preparaty o specjalnym składzie. Zwykle używane są jony miedzi, wapnia, cynku, jodek potasu, kwas askorbinowy czy też soda oczyszczona.

Jonoforeza w kosmetologii – działanie i efekty

Jakie efekty pozwala uzyskać jonoforeza w kosmetyce? Zabieg ten poprawia krążenie, pomaga pozbyć się rozszerzonych naczynek, zmniejsza widoczność blizn i przebarwień oraz pomaga w trądziku różowatym. Ponadto spłyca zmarszczki i wspomaga leczenie łojotoku.

Warto pamiętać, że efekty działania jonoforezy w kosmetologii zależą w dużej mierze od rodzaju użytych substancji aktywnych oraz ich stężenia, a także od głębokości, na którą zostaną wprowadzone składniki.

Jonoforeza w kosmetyce – dla kogo?

Jonoforeza w kosmetyce sprawdzi się u osób zmagających się z następującymi problemami skórnymi:

  • trądzik różowaty,
  • trądzik pospolity,
  • blizny,
  • przebarwienia,
  • rozszerzone naczynka,
  • wiotkość skóry,
  • zmarszczki.

Jonoforeza w kosmetyce – przebieg zabiegu

Jak przebiega zabieg jonoforezy w kosmetyce? Najpierw specjalista przeprowadza z klientką bądź klientem wywiad, aby ocenić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania. Należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty (np. biżuterię). Skóra jest dezynfekowana, a elektrody zostają podłączone do głowy klientki. Pod nie natomiast nakłada się substancję aktywną.

Jonoforeza trwa zwykle około 10 minut. Specjalista przykłada głowicę urządzenia do twarzy klientki/klienta, a następnie delikatnie zwiększa przepływ prądu, będąc w stałym kontakcie z osobą poddawaną zabiegowi. Jonoforeza nie powinna wywoływać bólu ani dyskomfortu.

Po zabiegu na skórze może powstać rumień, który powinien zniknąć w ciągu kilku godzin. Jonoforezę należy powtarzać. Najlepsze efekty daje wykonanie około 10-20 zabiegów codziennie lub co drugi dzień.

Czy zabieg jonoforezy można wykonać samodzielnie w domu? Teoretycznie jest to możliwe, jeśli posiadasz odpowiednie urządzenie, ale nie polecamy tej opcji. Natomiast po zabiegu wykonanym u profesjonalisty warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry.

Jonoforeza w kosmetyce – przeciwwskazania

Choć jonoforeza w kosmetologii jest generalnie bezpiecznym zabiegiem, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Oto one:

  • uczulenie na stosowane produkty,
  • stany zapalne skóry,
  • uszkodzenia naskórka,
  • gorączka i infekcje,
  • miażdżyca,
  • stany zapalne i ropne zębów oraz migdałków,
  • ciąża,
  • endoprotezy,
  • zaburzenia czucia,
  • owrzodzenia skóry,
  • wszczepiony rozrusznik serca.
nowalijki dla urody

Nowalijki dla urody – co w sobie kryją i jak wpływają na nasz wygląd?

Nowalijki, czyli pierwsze wiosenne warzywa, to nie tylko oznaka nadchodzącej wiosny, ale również prawdziwa bomba witaminowa dla naszego organizmu. Bogate w składniki odżywcze, wpływają korzystnie na zdrowie i urodę. Dowiedz się, co kryją w sobie zdrowe nowalijki i jak mogą pomóc w poprawie kondycji skóry, włosów i paznokci.
Letnie stylizacje paznokci

Letnie stylizacje paznokci – trendy, kolory, kształty i wygoda na wakacje [art.spons.]

Lato to czas, kiedy wszystko nabiera intensywniejszych barw – niebo jest bardziej niebieskie, zachody słońca bardziej spektakularne, a nasze stylizacje lżejsze i bardziej wyraziste. Podobnie jest z paznokciami – to właśnie latem najchętniej sięgamy po soczyste kolory, fantazyjne wzory i nieco bardziej odważne pomysły.
jak wybrać salon tatuażu

Jak wybrać idealny salon tatuażu? Przewodnik dla początkujących i nie tylko

Decyzja o zrobieniu tatuażu to ważny krok, który będzie miał wpływ na całe życie. Wybór odpowiedniego salonu tatuażu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, higieny oraz końcowego efektu. W tym artykule dowiesz się, jak znaleźć studio tatuażu, które spełni Twoje oczekiwania i zapewni Ci wyjątkowy, modny tatuaż.
przechowywanie kosmetyków

Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki, aby dłużej zachowały świeżość?

Prawidłowe przechowywanie kosmetyków to klucz do ich dłuższego zachowania świeżości i skuteczności. Niewłaściwe warunki mogą wpływać na trwałość, zapach czy nawet bezpieczeństwo stosowania produktów. Sprawdź, jak zadbać o swoje kosmetyki, aby służyły jak najdłużej i zachowały swoje właściwości.
mleko kozie właściwości

Kozie mleko. Właściwości kosmetyczne

Czy wiesz, że kozie mleko jest nie tylko smacznym i odżywczym dodatkiem do diety? Jak się okazuje, to także chętnie wykorzystywany składnik pielęgnacyjny, którego cenne właściwości doceniła sama Kleopatra. Jest bogate w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe, działa nawilżająco, ma właściwości przeciwzapalne, a do tego nadaje się nie tylko do cery suchej. Brzmi zachęcająco? Odkryj, dlaczego kosmetyki z koziego mleka powinny na stałe zagościć w twojej rutynie pielęgnacyjnej.
skóra cukrzyka

Skóra cukrzyka: podstawy pielęgnacji

Cukrzyca to choroba metaboliczna, w której dochodzi do nieprawidłowego działania lub wydzielania insuliny w organizmie. W efekcie diabetycy zmagają się z podwyższonym stężeniem krwi. To jednak tylko jeden z wielu objawów choroby cywilizacyjnej. Oprócz niego mogą pojawić się problemy ze wzrokiem i słuchem, nadmierne pragnienie, zakażenia grzybicze, a nawet dolegliwości skórne. I to właśnie na nich skupiamy się w tym artykule. Przeczytaj go, aby dowiedzieć się, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry u diabetyków.
Autor: Olga Wacholc