Data modyfikacji:

Jonoforeza w kosmetyce krok po kroku

Jonoforeza to zabieg zyskujący ostatnio popularność. Polega na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry przy użyciu prądu galwanicznego. Jak przebiega jonoforeza w kosmetyce krok po kroku? Jakie są zalety zabiegu? Sprawdź!

Jonoforeza w kosmetyce

Jonoforeza w kosmetyce – co to jest?

Jonoforeza jest zjawiskiem fizyczno-chemicznym, które polega na ruchu jonów w roztworach wzdłuż linii sił elektrycznego pola. Ten skomplikowany proces wykorzystuje się obecnie w kosmetyce czy też leczeniu niektórych chorób i jonoforezą nazywa się również sam zabieg.

Jonoforeza w kosmetyce jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do głębszych warstw skóry substancji aktywnych z użyciem sił pola elektrycznego. Wykorzystuje się do tego stały prąd galwaniczny. Spokojnie, zabieg jest praktycznie bezbolesny. Natężenie prądu to zwykle mniej niż 1 mA, przez co odczuwalne być może jedynie lekkie mrowienie bądź szczypanie.

Wyróżniamy kilka rodzajów zabiegu jonoforezy – labilną, stabilną, ogólną i miejscową. W kosmetyce zwykle stosowana jest ta labilna, podczas której elektrody (czynna i bierna) zmieniają położenie względem siebie nawzajem.

Podczas zabiegu jonoforezy w kosmetyce stosuje się zwykle gotowe preparaty o specjalnym składzie. Zwykle używane są jony miedzi, wapnia, cynku, jodek potasu, kwas askorbinowy czy też soda oczyszczona.

Jonoforeza w kosmetologii – działanie i efekty

Jakie efekty pozwala uzyskać jonoforeza w kosmetyce? Zabieg ten poprawia krążenie, pomaga pozbyć się rozszerzonych naczynek, zmniejsza widoczność blizn i przebarwień oraz pomaga w trądziku różowatym. Ponadto spłyca zmarszczki i wspomaga leczenie łojotoku.

Warto pamiętać, że efekty działania jonoforezy w kosmetologii zależą w dużej mierze od rodzaju użytych substancji aktywnych oraz ich stężenia, a także od głębokości, na którą zostaną wprowadzone składniki.

Jonoforeza w kosmetyce – dla kogo?

Jonoforeza w kosmetyce sprawdzi się u osób zmagających się z następującymi problemami skórnymi:

 • trądzik różowaty,
 • trądzik pospolity,
 • blizny,
 • przebarwienia,
 • rozszerzone naczynka,
 • wiotkość skóry,
 • zmarszczki.

Jonoforeza w kosmetyce – przebieg zabiegu

Jak przebiega zabieg jonoforezy w kosmetyce? Najpierw specjalista przeprowadza z klientką bądź klientem wywiad, aby ocenić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania. Należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty (np. biżuterię). Skóra jest dezynfekowana, a elektrody zostają podłączone do głowy klientki. Pod nie natomiast nakłada się substancję aktywną.

Jonoforeza trwa zwykle około 10 minut. Specjalista przykłada głowicę urządzenia do twarzy klientki/klienta, a następnie delikatnie zwiększa przepływ prądu, będąc w stałym kontakcie z osobą poddawaną zabiegowi. Jonoforeza nie powinna wywoływać bólu ani dyskomfortu.

Po zabiegu na skórze może powstać rumień, który powinien zniknąć w ciągu kilku godzin. Jonoforezę należy powtarzać. Najlepsze efekty daje wykonanie około 10-20 zabiegów codziennie lub co drugi dzień.

Czy zabieg jonoforezy można wykonać samodzielnie w domu? Teoretycznie jest to możliwe, jeśli posiadasz odpowiednie urządzenie, ale nie polecamy tej opcji. Natomiast po zabiegu wykonanym u profesjonalisty warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry.

Jonoforeza w kosmetyce – przeciwwskazania

Choć jonoforeza w kosmetologii jest generalnie bezpiecznym zabiegiem, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Oto one:

 • uczulenie na stosowane produkty,
 • stany zapalne skóry,
 • uszkodzenia naskórka,
 • gorączka i infekcje,
 • miażdżyca,
 • stany zapalne i ropne zębów oraz migdałków,
 • ciąża,
 • endoprotezy,
 • zaburzenia czucia,
 • owrzodzenia skóry,
 • wszczepiony rozrusznik serca.
Krem do twarzy UV

Krem z filtrem UV do twarzy. Jaki kupić?

Szkodliwość promieni słonecznych to problem powszechnie znany, dlatego krem z filtrem UV to must have każdej kosmetyczki. Zdaniem specjalistów kosmetyk tego typu należy aplikować na twarz przez cały rok, a nie wyłącznie podczas wakacyjnych miesięcy. Z podwyższonym indeksem UV możemy mieć do czynienia nawet w grudniu lub styczniu. Z tego powodu tak ważny jest zakup kremu z filtrem UV, który najlepiej wpisze się w potrzeby naszej skóry. Nie wiesz, na jaki kosmetyk się zdecydować? Sprawdź nasze propozycje i zadbaj o codzienną ochronę przed słońcem.
Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
makijaż jesienny

Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
serum

Wybieramy serum do twarzy – ranking najlepszych kosmetyków

Serum uważane jest za kosmetyk bardziej treściwy niż krem, dlatego wiele osób ma wobec niego wysokie oczekiwania. Sprawdź nasz ranking!
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
Autor: Olga Wacholc