Data modyfikacji:

Jonoforeza w kosmetyce krok po kroku

Jonoforeza to zabieg zyskujący ostatnio popularność. Polega na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry przy użyciu prądu galwanicznego. Jak przebiega jonoforeza w kosmetyce krok po kroku? Jakie są zalety zabiegu? Sprawdź!

Jonoforeza w kosmetyce

Jonoforeza w kosmetyce – co to jest?

Jonoforeza jest zjawiskiem fizyczno-chemicznym, które polega na ruchu jonów w roztworach wzdłuż linii sił elektrycznego pola. Ten skomplikowany proces wykorzystuje się obecnie w kosmetyce czy też leczeniu niektórych chorób i jonoforezą nazywa się również sam zabieg.

Jonoforeza w kosmetyce jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do głębszych warstw skóry substancji aktywnych z użyciem sił pola elektrycznego. Wykorzystuje się do tego stały prąd galwaniczny. Spokojnie, zabieg jest praktycznie bezbolesny. Natężenie prądu to zwykle mniej niż 1 mA, przez co odczuwalne być może jedynie lekkie mrowienie bądź szczypanie.

Wyróżniamy kilka rodzajów zabiegu jonoforezy – labilną, stabilną, ogólną i miejscową. W kosmetyce zwykle stosowana jest ta labilna, podczas której elektrody (czynna i bierna) zmieniają położenie względem siebie nawzajem.

Podczas zabiegu jonoforezy w kosmetyce stosuje się zwykle gotowe preparaty o specjalnym składzie. Zwykle używane są jony miedzi, wapnia, cynku, jodek potasu, kwas askorbinowy czy też soda oczyszczona.

Jonoforeza w kosmetologii – działanie i efekty

Jakie efekty pozwala uzyskać jonoforeza w kosmetyce? Zabieg ten poprawia krążenie, pomaga pozbyć się rozszerzonych naczynek, zmniejsza widoczność blizn i przebarwień oraz pomaga w trądziku różowatym. Ponadto spłyca zmarszczki i wspomaga leczenie łojotoku.

Warto pamiętać, że efekty działania jonoforezy w kosmetologii zależą w dużej mierze od rodzaju użytych substancji aktywnych oraz ich stężenia, a także od głębokości, na którą zostaną wprowadzone składniki.

Jonoforeza w kosmetyce – dla kogo?

Jonoforeza w kosmetyce sprawdzi się u osób zmagających się z następującymi problemami skórnymi:

  • trądzik różowaty,
  • trądzik pospolity,
  • blizny,
  • przebarwienia,
  • rozszerzone naczynka,
  • wiotkość skóry,
  • zmarszczki.

Jonoforeza w kosmetyce – przebieg zabiegu

Jak przebiega zabieg jonoforezy w kosmetyce? Najpierw specjalista przeprowadza z klientką bądź klientem wywiad, aby ocenić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania. Należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty (np. biżuterię). Skóra jest dezynfekowana, a elektrody zostają podłączone do głowy klientki. Pod nie natomiast nakłada się substancję aktywną.

Jonoforeza trwa zwykle około 10 minut. Specjalista przykłada głowicę urządzenia do twarzy klientki/klienta, a następnie delikatnie zwiększa przepływ prądu, będąc w stałym kontakcie z osobą poddawaną zabiegowi. Jonoforeza nie powinna wywoływać bólu ani dyskomfortu.

Po zabiegu na skórze może powstać rumień, który powinien zniknąć w ciągu kilku godzin. Jonoforezę należy powtarzać. Najlepsze efekty daje wykonanie około 10-20 zabiegów codziennie lub co drugi dzień.

Czy zabieg jonoforezy można wykonać samodzielnie w domu? Teoretycznie jest to możliwe, jeśli posiadasz odpowiednie urządzenie, ale nie polecamy tej opcji. Natomiast po zabiegu wykonanym u profesjonalisty warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry.

Jonoforeza w kosmetyce – przeciwwskazania

Choć jonoforeza w kosmetologii jest generalnie bezpiecznym zabiegiem, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Oto one:

  • uczulenie na stosowane produkty,
  • stany zapalne skóry,
  • uszkodzenia naskórka,
  • gorączka i infekcje,
  • miażdżyca,
  • stany zapalne i ropne zębów oraz migdałków,
  • ciąża,
  • endoprotezy,
  • zaburzenia czucia,
  • owrzodzenia skóry,
  • wszczepiony rozrusznik serca.
aha-bha-pha-tajemnice-hydroksykwasow

AHA, BHA, PHA – tajemnice hydroksykwasów

Hydroksykwasy od lat cieszą się ogromną popularnością w kosmetyce, a ich różnorodne właściwości sprawiają, że są stosowane w pielęgnacji różnych typów cery. Kwas AHA, BHA i PHA to trzy główne rodzaje kwasów, które pomagają w walce z przebarwieniami, trądzikiem, a także wspomagają proces odmładzania skóry. W artykule wyjaśnimy, czym są hydroksykwasy, jakie mają zastosowanie oraz jak najlepiej je stosować w codziennej pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i promienną skórą.
zapalenie mieszka włosowego

Zapalenie mieszka włosowego – przyczyny, objawy i leczenie

Borykasz się z zapaleniem mieszków włosowych i nie wiesz, jak ograniczyć ich pojawianie się oraz co zrobić, aby pozbyć się już istniejących? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł – zapraszamy do lektury!
oliwa z oliwek właściwości

Oliwa z oliwek. Właściwości wykorzystane w kosmetykach

Czy wiesz, że oliwa z oliwek to jeden z najstarszych, a zarazem najbardziej cenionych składników wykorzystywanych w kosmetyce? Ma bardzo cenione właściwości pielęgnacyjne. Oliwa z oliwek jest również bardzo uniwersalna. Można ją wykorzystać zarówno do nawilżania twarzy czy włosów, jak i do demakijażu, w trakcie kąpieli czy do przygotowania domowego peelingu.
mydło siarkowe

Mydło siarkowe. Właściwości kosmetyczne

Siarkowe mydło ma wiele zalet, o których ciągle jeszcze wie zbyt mało osób. To tani i naturalny kosmetyk, który pomoże w pielęgnacji cery tłustej oraz w problemach z trądzikiem. Jest również często polecane przed dermatologów do stosowania w przypadku poważniejszych problemów skórnych, jak łuszczyca lub łojotokowe zapalenie skóry. Jednak sprawdzi się również do codziennej pielęgnacji.
algi morskie właściwości

Algi w kosmetyce: morska pielęgnacja

Algi w kosmetyce mają bardzo szerokie zastosowanie. Są zarówno składnikiem szamponów, kremów przeciwsłonecznych, jak i kremów przeciwstarzeniowych. Wyróżniamy jednak kilka rodzajów alg. Podpowiadamy, które będą najbardziej odpowiednie do Twoich potrzeb oraz jakie wykazują działanie.
boksy kosmetyczne

Czy warto kupować boxy kosmetyczne? Poznaj zalety i wady pudełek pełnych niespodzianek!

Boxy kosmetyczne zyskują coraz większą popularność wśród miłośniczek i miłośników pielęgnacji. Co miesiąc otrzymywanie pudełka pełnego nowych produktów brzmi kusząco, ale czy naprawdę warto inwestować w tego typu subskrypcje? W artykule przeanalizujemy zalety, wady oraz ekologiczne aspekty boxów kosmetycznych, aby pomóc Ci zdecydować, czy jest to opcja dla Ciebie.
Autor: Olga Wacholc