Data modyfikacji:

Jonoforeza w kosmetyce krok po kroku

Jonoforeza to zabieg zyskujący ostatnio popularność. Polega na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry przy użyciu prądu galwanicznego. Jak przebiega jonoforeza w kosmetyce krok po kroku? Jakie są zalety zabiegu? Sprawdź!

Jonoforeza w kosmetyce

Jonoforeza w kosmetyce – co to jest?

Jonoforeza jest zjawiskiem fizyczno-chemicznym, które polega na ruchu jonów w roztworach wzdłuż linii sił elektrycznego pola. Ten skomplikowany proces wykorzystuje się obecnie w kosmetyce czy też leczeniu niektórych chorób i jonoforezą nazywa się również sam zabieg.

Jonoforeza w kosmetyce jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do głębszych warstw skóry substancji aktywnych z użyciem sił pola elektrycznego. Wykorzystuje się do tego stały prąd galwaniczny. Spokojnie, zabieg jest praktycznie bezbolesny. Natężenie prądu to zwykle mniej niż 1 mA, przez co odczuwalne być może jedynie lekkie mrowienie bądź szczypanie.

Wyróżniamy kilka rodzajów zabiegu jonoforezy – labilną, stabilną, ogólną i miejscową. W kosmetyce zwykle stosowana jest ta labilna, podczas której elektrody (czynna i bierna) zmieniają położenie względem siebie nawzajem.

Podczas zabiegu jonoforezy w kosmetyce stosuje się zwykle gotowe preparaty o specjalnym składzie. Zwykle używane są jony miedzi, wapnia, cynku, jodek potasu, kwas askorbinowy czy też soda oczyszczona.

Jonoforeza w kosmetologii – działanie i efekty

Jakie efekty pozwala uzyskać jonoforeza w kosmetyce? Zabieg ten poprawia krążenie, pomaga pozbyć się rozszerzonych naczynek, zmniejsza widoczność blizn i przebarwień oraz pomaga w trądziku różowatym. Ponadto spłyca zmarszczki i wspomaga leczenie łojotoku.

Warto pamiętać, że efekty działania jonoforezy w kosmetologii zależą w dużej mierze od rodzaju użytych substancji aktywnych oraz ich stężenia, a także od głębokości, na którą zostaną wprowadzone składniki.

Jonoforeza w kosmetyce – dla kogo?

Jonoforeza w kosmetyce sprawdzi się u osób zmagających się z następującymi problemami skórnymi:

  • trądzik różowaty,
  • trądzik pospolity,
  • blizny,
  • przebarwienia,
  • rozszerzone naczynka,
  • wiotkość skóry,
  • zmarszczki.

Jonoforeza w kosmetyce – przebieg zabiegu

Jak przebiega zabieg jonoforezy w kosmetyce? Najpierw specjalista przeprowadza z klientką bądź klientem wywiad, aby ocenić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania. Należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty (np. biżuterię). Skóra jest dezynfekowana, a elektrody zostają podłączone do głowy klientki. Pod nie natomiast nakłada się substancję aktywną.

Jonoforeza trwa zwykle około 10 minut. Specjalista przykłada głowicę urządzenia do twarzy klientki/klienta, a następnie delikatnie zwiększa przepływ prądu, będąc w stałym kontakcie z osobą poddawaną zabiegowi. Jonoforeza nie powinna wywoływać bólu ani dyskomfortu.

Po zabiegu na skórze może powstać rumień, który powinien zniknąć w ciągu kilku godzin. Jonoforezę należy powtarzać. Najlepsze efekty daje wykonanie około 10-20 zabiegów codziennie lub co drugi dzień.

Czy zabieg jonoforezy można wykonać samodzielnie w domu? Teoretycznie jest to możliwe, jeśli posiadasz odpowiednie urządzenie, ale nie polecamy tej opcji. Natomiast po zabiegu wykonanym u profesjonalisty warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry.

Jonoforeza w kosmetyce – przeciwwskazania

Choć jonoforeza w kosmetologii jest generalnie bezpiecznym zabiegiem, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Oto one:

  • uczulenie na stosowane produkty,
  • stany zapalne skóry,
  • uszkodzenia naskórka,
  • gorączka i infekcje,
  • miażdżyca,
  • stany zapalne i ropne zębów oraz migdałków,
  • ciąża,
  • endoprotezy,
  • zaburzenia czucia,
  • owrzodzenia skóry,
  • wszczepiony rozrusznik serca.
jak dbac o skórę naczynkową

Jak dbać o skórę naczynkową? Kosmetyki i pielęgnacja

Mniejsze i większe pajączki, rumień i podrażnienia – brzmi znajomo? Jeśli tak, to najpewniej jesteś właścicielką cery naczynkowej. To skóra, która wymaga specjalnej pielęgnacji, a stosowane na co dzień kosmetyki muszą działać wzmacniająco, odżywczo i kojąco. Jak dbać o skórę naczynkową? Przeczytaj nasz poradnik!
najlepszy szampon przeciwłupieżowy

Wybieramy najlepszy szampon przeciwłupieżowy

Łupież to powszechny, jednak niezwykle uciążliwy problem. To choroba skóry głowy, którą można łatwo rozpoznać: objawia się charakterystycznymi łuskami na skalpie, którym mogą towarzyszyć inne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak swędzenie czy nadmierne wypadanie włosów. Jak z nią walczyć? Wybierz skuteczny szampon na łupież, który pomoże ci w walce z drożdżakami odpowiedzialnymi za tę chorobę. 
kwas bursztynowy na twarz

Kwas bursztynowy w kosmetykach – jak działa?

Bursztyn kojarzy ci się przede wszystkim z uroczym kamykiem znalezionym na plaży? Warto wiedzieć, że morski minerał skrywa coś więcej niż piękny wygląd. Kwas bursztynowy to substancja niezwykle ceniona w farmakologii, ale także w kosmetyce. Dziś na tapet bierzemy kosmetyki z kwasem bursztynowym – sprawdź, kiedy warto po nie sięgnąć!
tatuaże metaliczne

Metaliczne tatuaże – najnowszy trend, który podbija świat mody

Metaliczne tatuaże to gorący hit ostatnich sezonów. Czy wiesz, dlaczego wszyscy o nich mówią? Poznaj bliżej ten nowy trend, który w błyskawicznym tempie zyskał popularność zarówno na festiwalach, jak i w codziennych stylizacjach. Dowiedz się, jak je nosić, gdzie znaleźć najlepsze wzory i jak pielęgnować skórę z metalicznymi tatuażami.
fryzury z opaską

Opaska na włosy: Jak jeden dodatek może odmienić Twoją fryzurę – inspiracje i porady

Opaska na włosy to jeden z tych dodatków, który potrafi całkowicie odmienić wygląd fryzury. Jest uniwersalna, pasuje do różnych stylizacji i można ją nosić na wiele sposobów. Niezależnie od tego, czy celujesz w elegancką stylizację, czy luźny, codzienny look, opaska doda Twoim włosom charakteru i świeżości. Sprawdź najnowsze trendy i inspiracje na fryzury z opaskami!
kolagen na skórę

Jakich składników szukać w kosmetykach, by zachować młodzieńczy wygląd cery?

Żeby na długo zachować młodzieńczy wygląd cery, warto zainwestować w kosmetyki o dobrych składach. Jakich składników w nich szukać?
Autor: Olga Wacholc