Data modyfikacji:

Jonoforeza w kosmetyce krok po kroku

Jonoforeza to zabieg zyskujący ostatnio popularność. Polega na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry przy użyciu prądu galwanicznego. Jak przebiega jonoforeza w kosmetyce krok po kroku? Jakie są zalety zabiegu? Sprawdź!

Jonoforeza w kosmetyce

Jonoforeza w kosmetyce – co to jest?

Jonoforeza jest zjawiskiem fizyczno-chemicznym, które polega na ruchu jonów w roztworach wzdłuż linii sił elektrycznego pola. Ten skomplikowany proces wykorzystuje się obecnie w kosmetyce czy też leczeniu niektórych chorób i jonoforezą nazywa się również sam zabieg.

Jonoforeza w kosmetyce jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do głębszych warstw skóry substancji aktywnych z użyciem sił pola elektrycznego. Wykorzystuje się do tego stały prąd galwaniczny. Spokojnie, zabieg jest praktycznie bezbolesny. Natężenie prądu to zwykle mniej niż 1 mA, przez co odczuwalne być może jedynie lekkie mrowienie bądź szczypanie.

Wyróżniamy kilka rodzajów zabiegu jonoforezy – labilną, stabilną, ogólną i miejscową. W kosmetyce zwykle stosowana jest ta labilna, podczas której elektrody (czynna i bierna) zmieniają położenie względem siebie nawzajem.

Podczas zabiegu jonoforezy w kosmetyce stosuje się zwykle gotowe preparaty o specjalnym składzie. Zwykle używane są jony miedzi, wapnia, cynku, jodek potasu, kwas askorbinowy czy też soda oczyszczona.

Jonoforeza w kosmetologii – działanie i efekty

Jakie efekty pozwala uzyskać jonoforeza w kosmetyce? Zabieg ten poprawia krążenie, pomaga pozbyć się rozszerzonych naczynek, zmniejsza widoczność blizn i przebarwień oraz pomaga w trądziku różowatym. Ponadto spłyca zmarszczki i wspomaga leczenie łojotoku.

Warto pamiętać, że efekty działania jonoforezy w kosmetologii zależą w dużej mierze od rodzaju użytych substancji aktywnych oraz ich stężenia, a także od głębokości, na którą zostaną wprowadzone składniki.

Jonoforeza w kosmetyce – dla kogo?

Jonoforeza w kosmetyce sprawdzi się u osób zmagających się z następującymi problemami skórnymi:

  • trądzik różowaty,
  • trądzik pospolity,
  • blizny,
  • przebarwienia,
  • rozszerzone naczynka,
  • wiotkość skóry,
  • zmarszczki.

Jonoforeza w kosmetyce – przebieg zabiegu

Jak przebiega zabieg jonoforezy w kosmetyce? Najpierw specjalista przeprowadza z klientką bądź klientem wywiad, aby ocenić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania. Należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty (np. biżuterię). Skóra jest dezynfekowana, a elektrody zostają podłączone do głowy klientki. Pod nie natomiast nakłada się substancję aktywną.

Jonoforeza trwa zwykle około 10 minut. Specjalista przykłada głowicę urządzenia do twarzy klientki/klienta, a następnie delikatnie zwiększa przepływ prądu, będąc w stałym kontakcie z osobą poddawaną zabiegowi. Jonoforeza nie powinna wywoływać bólu ani dyskomfortu.

Po zabiegu na skórze może powstać rumień, który powinien zniknąć w ciągu kilku godzin. Jonoforezę należy powtarzać. Najlepsze efekty daje wykonanie około 10-20 zabiegów codziennie lub co drugi dzień.

Czy zabieg jonoforezy można wykonać samodzielnie w domu? Teoretycznie jest to możliwe, jeśli posiadasz odpowiednie urządzenie, ale nie polecamy tej opcji. Natomiast po zabiegu wykonanym u profesjonalisty warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry.

Jonoforeza w kosmetyce – przeciwwskazania

Choć jonoforeza w kosmetologii jest generalnie bezpiecznym zabiegiem, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Oto one:

  • uczulenie na stosowane produkty,
  • stany zapalne skóry,
  • uszkodzenia naskórka,
  • gorączka i infekcje,
  • miażdżyca,
  • stany zapalne i ropne zębów oraz migdałków,
  • ciąża,
  • endoprotezy,
  • zaburzenia czucia,
  • owrzodzenia skóry,
  • wszczepiony rozrusznik serca.
jak pozbyć się opalenizny

Jak pozbyć się opalenizny? Skuteczne metody

Jak pozbyć się opalenizny? Istnieje kilka sprawdzonych oraz naturalnych metod pozbycia się opalenizny zarówno tej od nadmiernego opalania, jak i nałożonego samoopalacza. Większość z nich polega na delikatnym złuszczaniu naskórka, a następnie regularnej pielęgnacji skóry w celu jej regeneracji. Należy jednak pamiętać, żeby każdy sposób stosować z umiarem, aby nie doprowadzić do podrażnień skóry.
mydło potasowe

Jakie ma właściwości i zastosowanie mydło potasowe?

Sklepowe mydła lub żele nie sprawdzają się u ciebie? Powodują nieprzyjemne przesuszenia lub swędzenie skóry? W takiej sytuacji doskonałą alternatywą może być mydło potasowe, które ma delikatną formułę opartą na naturalnych składnikach. Można je z powodzeniem wykorzystywać do mycia całego ciała, ale również jako delikatniejszą alternatywę do mycia twarzy. Opisujemy najważniejsze właściwości oraz najczęstsze zastosowania mydła potasowego. Porównujemy je również do mydła sodowego.
wzmocnienie rzęs

Jak wzmocnić cienkie i rzadkie rzęsy?

Cienkie rzęsy to problem wielu kobiet. Do osłabienia rzęs może przyczynić się wiele czynników, zaczynając od nieodpowiedniej diety, a na nieprawidłowym sposobie demakijażu kończąc. Jak wzmocnić cienkie i rzadkie rzęsy?
peeling trychologiczny

Co to jest i dlaczego warto stosować peeling trychologiczny?

Peeling trychologiczny pozwala skutecznie oczyścić skórę głowy Pomaga w usunięciu martwego naskórka, reguluje produkcję sebum oraz pomaga w lepszym wchłanianiu się składników odżywczych. Jaki peeling do skóry głowy będzie najlepszy? Czy przy wyborze peelingu rodzaj skóry głowy ma znaczenie? Podpowiadamy również, jak prawidłowo wykonać peeling skóry głowy.
olej jojoba

Olej jojoba na włosy i twarz

Olej jojoba sprawdzi się idealnie do pielęgnacji skóry całego ciała. Olej jojoba na włosy pomoże wzmocnić strukturę włosa oraz zminimalizuje ryzyko rozdwajania końcówek. Z kolei olej jojoba na twarz pomoże w zwalczaniu zmarszczek, sprawi, że skóra będzie bardziej miękka i elastyczna. Jakie inne właściwości ma ten fantastyczny olej?
balsam ujędrniający

Jak działa balsam ujędrniający? Jaki będzie najlepszy?

W jakim wieku najlepiej zacząć stosować balsam ujędrniający? Nie każdy wie, że skóra traci elastyczność już przed ukończeniem 30. roku życia. Skóra może również tracić elastyczność i jędrność w wyniku ciąży czy nagłej utraty wagi. Podpowiadamy, jak można temu przeciwdziałać i jak wybrać najlepszy balsam ujędrniający, który będzie idealnie skrojony do naszych potrzeb.
Autor: Olga Wacholc