Data modyfikacji:

Jonoforeza w kosmetyce krok po kroku

Jonoforeza to zabieg zyskujący ostatnio popularność. Polega na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry przy użyciu prądu galwanicznego. Jak przebiega jonoforeza w kosmetyce krok po kroku? Jakie są zalety zabiegu? Sprawdź!

Jonoforeza w kosmetyce

Jonoforeza w kosmetyce – co to jest?

Jonoforeza jest zjawiskiem fizyczno-chemicznym, które polega na ruchu jonów w roztworach wzdłuż linii sił elektrycznego pola. Ten skomplikowany proces wykorzystuje się obecnie w kosmetyce czy też leczeniu niektórych chorób i jonoforezą nazywa się również sam zabieg.

Jonoforeza w kosmetyce jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do głębszych warstw skóry substancji aktywnych z użyciem sił pola elektrycznego. Wykorzystuje się do tego stały prąd galwaniczny. Spokojnie, zabieg jest praktycznie bezbolesny. Natężenie prądu to zwykle mniej niż 1 mA, przez co odczuwalne być może jedynie lekkie mrowienie bądź szczypanie.

Wyróżniamy kilka rodzajów zabiegu jonoforezy – labilną, stabilną, ogólną i miejscową. W kosmetyce zwykle stosowana jest ta labilna, podczas której elektrody (czynna i bierna) zmieniają położenie względem siebie nawzajem.

Podczas zabiegu jonoforezy w kosmetyce stosuje się zwykle gotowe preparaty o specjalnym składzie. Zwykle używane są jony miedzi, wapnia, cynku, jodek potasu, kwas askorbinowy czy też soda oczyszczona.

Jonoforeza w kosmetologii – działanie i efekty

Jakie efekty pozwala uzyskać jonoforeza w kosmetyce? Zabieg ten poprawia krążenie, pomaga pozbyć się rozszerzonych naczynek, zmniejsza widoczność blizn i przebarwień oraz pomaga w trądziku różowatym. Ponadto spłyca zmarszczki i wspomaga leczenie łojotoku.

Warto pamiętać, że efekty działania jonoforezy w kosmetologii zależą w dużej mierze od rodzaju użytych substancji aktywnych oraz ich stężenia, a także od głębokości, na którą zostaną wprowadzone składniki.

Jonoforeza w kosmetyce – dla kogo?

Jonoforeza w kosmetyce sprawdzi się u osób zmagających się z następującymi problemami skórnymi:

  • trądzik różowaty,
  • trądzik pospolity,
  • blizny,
  • przebarwienia,
  • rozszerzone naczynka,
  • wiotkość skóry,
  • zmarszczki.

Jonoforeza w kosmetyce – przebieg zabiegu

Jak przebiega zabieg jonoforezy w kosmetyce? Najpierw specjalista przeprowadza z klientką bądź klientem wywiad, aby ocenić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania. Należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty (np. biżuterię). Skóra jest dezynfekowana, a elektrody zostają podłączone do głowy klientki. Pod nie natomiast nakłada się substancję aktywną.

Jonoforeza trwa zwykle około 10 minut. Specjalista przykłada głowicę urządzenia do twarzy klientki/klienta, a następnie delikatnie zwiększa przepływ prądu, będąc w stałym kontakcie z osobą poddawaną zabiegowi. Jonoforeza nie powinna wywoływać bólu ani dyskomfortu.

Po zabiegu na skórze może powstać rumień, który powinien zniknąć w ciągu kilku godzin. Jonoforezę należy powtarzać. Najlepsze efekty daje wykonanie około 10-20 zabiegów codziennie lub co drugi dzień.

Czy zabieg jonoforezy można wykonać samodzielnie w domu? Teoretycznie jest to możliwe, jeśli posiadasz odpowiednie urządzenie, ale nie polecamy tej opcji. Natomiast po zabiegu wykonanym u profesjonalisty warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry.

Jonoforeza w kosmetyce – przeciwwskazania

Choć jonoforeza w kosmetologii jest generalnie bezpiecznym zabiegiem, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Oto one:

  • uczulenie na stosowane produkty,
  • stany zapalne skóry,
  • uszkodzenia naskórka,
  • gorączka i infekcje,
  • miażdżyca,
  • stany zapalne i ropne zębów oraz migdałków,
  • ciąża,
  • endoprotezy,
  • zaburzenia czucia,
  • owrzodzenia skóry,
  • wszczepiony rozrusznik serca.
tribiotic na co

Tribiotic. Na co i jak stosować?

Maść z antybiotykiem Tribiotic to popularny preparat stosowany w leczeniu drobnych ran, skaleczeń i infekcji skórnych. W tym artykule omówimy, na co i jak stosować Tribiotic, aby uzyskać najlepsze efekty terapeutyczne.
zbij prosiaka

Wielka gra ,,Zbij Prosiaka” na 20 lat Ceneo – do zdobycia karty podarunkowe o wartości nawet 100 zł! 

Ceneo świętuje 20. urodziny z rozmachem. Zapraszamy do zabawy – wygrywa aż 800 osób! Zbieraj punkty i walcz o rewelacyjne nagrody. Rozbijaj swoją świnkę-skarbonkę i zobacz, co znajdziesz w środku! 
hibiskus właściwości

Hibiskus – właściwości i zastosowanie azjatyckiej rośliny

Hibiskus, znany również jako ketmia, to roślina, która od wieków cieszy się ogromnym uznaniem nie tylko ze względu na swoje piękne kwiaty, ale także na liczne właściwości zdrowotne. Sprawdź, co kryje się za tą egzotyczną rośliną i jak możesz skorzystać z jej zalet, dbając o urodę!
regeneracja skóry po lecie

Jak dbać o skórę twarzy po lecie?

Po lecie, kiedy skóra przez kilka miesięcy była wystawiona na działanie wysokich temperatur i wyższego promieniowania UV, cera może stać się podrażniona i przesuszona, przez co będzie wymagać szczególnej uwagi i regeneracji. Odpowiednia pielęgnacja pomoże przywrócić jej zdrowy wygląd oraz naturalny blask. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o skórę twarzy po lecie, aby zniwelować skutki działania czynników zewnętrznych i przygotować ją na kolejne sezony.
olejowanie włosów wysokoporowatych

Olejowanie włosów wysokoporowatych. Co musisz wiedzieć?

Jeżeli po każdym wyjściu na zewnątrz w trakcie brzydkiej pogody Twoje włosy szybko stają się napuszone i trudne do ułożenia, to może oznaczać, że posiadasz włosy wysokoporowate. Na szczęście jest jeden bardzo skuteczny sposób, aby sobie z tym poradzić. To olejowanie włosów. Co jeszcze musisz wiedzieć, mając włosy wysokoporowate? Jaki olej wybrać do pielęgnacji?
krem na blizny

Jaki krem na blizny i jak go stosować?

Jeżeli przez długi czas zmagałeś się z bliznami, np. po problemach z cerą, to wiesz, że dobra maść na blizny to must have każdej domowej apteczki. Nie tylko pomoże w regeneracji skóry, ale co równie ważne – przywróci pewność siebie. Podpowiadamy, jaki krem na blizny będzie najlepszy. Wybraliśmy 4 kremy i 1 olejek z najwyższą średnią ocen na naszym portalu.
Autor: Olga Wacholc