Data publikacji:

Kąpiel rozjaśniająca włosy – na czym polega?

Zabieg rozjaśniania włosów jest szalenie popularny. Dla niektórych jednak jego efekty są zbyt mocne. Nie wspominając o tym, że rozjaśnianie niszczy kosmyki. Świetną alternatywą może okazać się kąpiel rozjaśniająca włosy. To zabieg delikatniejszy, który możesz też wykonać w zaciszu swojej łazienki. Ale jak tak naprawdę wykonać kąpiel rozjaśniającą i jakich efektów można się po niej spodziewać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Kąpiel rozjaśniająca włosy

Kąpiel rozjaśniająca włosy – co to takiego? Kiedy się ją wykonuje?

Kąpiel rozjaśniająca włosy to zabieg fryzjerski, którego głównym celem jest właśnie rozjaśnienie kosmyków. Kąpiel można przeprowadzić też w innych sytuacjach, np. kiedy chcecie skorygować odcień po wcześniejszej koloryzacji. Kiedy włosy po farbowaniu zyskały szary lub zielony odcień, to wówczas kąpiel rozjaśniająca pomoże wam ocieplić i stonować kolor.
Ponadto kąpiel rozjaśniająca sprawdza się też wtedy, kiedy chcecie nadać jednolitej koloryzacji wielowymiarowe tony, dodać jej charakteru poprzez jaśniejsze refleksy. To także świetny sposób na wykonanie sombre, ombre lub po prostu efektowne rozjaśnienie końcówek bez inwazyjnego pełnego rozjaśniania.
Czym kąpiel rozjaśniająca różni się od tradycyjnego rozjaśniania? Przede wszystkim siłą działania. Kąpiel rozjaśniająca daje delikatniejszy efekt niż samo rozjaśnianie. Dzięki niej możecie uzyskać kolor jaśniejszy o maksymalnie 2–3 tony. Dotyczy to zarówno włosów naturalnych, jak i farbowanych.

Kąpiel rozjaśniająca włosy – efekty

O efektach, jakie daje kąpiel rozjaśniająca, wspominaliśmy już pokrótce w poprzednich akapitach. Kąpiel rozjaśniająca może delikatnie rozjaśnić kosmyki o maksymalnie 2–3 tony. Pamiętajcie też, że kąpiel rozjaśniająca ociepla kolor i nadaje mu słoneczny odcień. Jeśli więc chcecie uzyskać chłodną platynę, to dla was o wiele lepiej sprawdzi się klasyczne rozjaśnianie połączone z odpowiednim tonerem. Kąpiel rozjaśniająca daje efekt naturalny. Taki, jakby słońce naturalnie rozjaśniło kosmyki. Pamiętajcie, że kąpiel rozjaśniająca daje trwały efekt. Jeśli będzie on niezadowalający, to zostaje jedynie użycie ciemniejszej farby, ścięcie włosów lub poczekanie, aż odrosną.
Warto też wspomnieć, że efektów kąpieli rozjaśniającej nigdy nie da się w 100% przewidzieć. Efekty mogą wymagać więc poprawek i dodatkowych kąpieli. Tę można powtórzyć nie wcześniej niż po tygodniu od poprzedniego zabiegu.

Czy kąpiel rozjaśniająca włosy niszczy kosmyki?

Wykonując kąpiel rozjaśniającą, należy pamiętać o jednym – to zabieg inwazyjny! Może więc zniszczyć włosy i wpłynąć na ich kondycję. Dlatego też nie zalecamy wykonywać kąpieli rozjaśniającej, jeśli macie kosmyki zniszczone, średnio- lub wysokoporowate. Najbezpieczniej będzie wykonać kąpiel rozjaśniającą na włosach zdrowych, silnych, mocnych i takich o niskiej porowatości.
Pamiętajcie też, aby przed kąpielą rozjaśniającą odpowiednio wzmocnić kosmyki. W tym celu zalecamy, aby przynajmniej na miesiąc przed zabiegiem dostarczać kosmykom dodatkowej dawki witamin i minerałów. Stosujcie skoncentrowane maski, używajcie delikatnych szamponów, nie farbujcie ani nie rozjaśniajcie w tym czasie włosów, powstrzymajcie się też od keratynowego prostowania i najlepiej zrezygnujcie z lokówek, prostownic czy karbownic. Włosy przed zabiegiem powinny być odpowiednio wzmocnione. Przed samym zabiegiem najlepiej nie myć też włosów przez kilka dni.

Kąpiel rozjaśniająca do włosów – jak wykonać ją samodzielnie?

Chcecie samodzielnie wykonać kąpiel rozjaśniającą włosy? Musicie odpowiednio się przygotować. Co będzie potrzebne?
  • Rozjaśniacz (najlepiej ten z profesjonalnego sklepu fryzjerskiego)
  • Oksydant
  • Kupując go, zwróćcie uwagę na stężenie. Im wyższe stężenie oksydantu, tym kąpiel rozjaśniająca da mocniejszy efekt. Stężenie 9–12% jest najmocniejsze i jest w stanie zagwarantować rozjaśnienie o nawet 3 tony. O wiele lepiej jednak kupić oksydant o słabszym stężeniu, ale przetrzymać go dłużej na włosach. Pamiętajcie też, aby oksydant dobrać do kupionego rozjaśniacza. Na jego opakowaniu nierzadko będzie wskazówka, która podpowie wam, jaki produkt najlepiej wybrać.
  • Emolientowa odżywka do włosów
  • Szampon bez silikonów (z jak najprostszym składem)
  • Rękawiczki ochronne
  • Ciepła woda
  • Nierzadko przyda się także specjalny szampon do ochłodzenia koloru włosów – najczęściej to ten fioletowy. Gdy po kąpieli rozjaśniającej włosy będą mieć zbyt dużo żółtych tonów, to wtedy umyjcie je takim szamponem, aby wyrównać efekt.
    A teraz przechodzimy do wykonania kąpieli. Najpierw ustalmy proporcje.

    Kąpiel rozjaśniająca włosy – proporcje

    Jeśli nie wiecie, jakie proporcje rozjaśniacza i oksydantu dobrać, to najlepiej sugerujcie się tym, co jest napisane na opakowaniu rozjaśniacza. Producenci zazwyczaj podpowiadają, w jakich proporcjach należy zmieszać te dwie substancje, aby uzyskać zamierzony efekt.

    Kąpiel rozjaśniająca krok po kroku

    Krok 1: zwilżcie włosy
    Krok 2: zmieszajcie rozjaśniacz z oksydantem
    Jeśli mieszanka okaże się zbyt gęsta, dolejcie nieco ciepłej wody.
    Krok 3: nałóżcie mieszankę na włosy
    Na wybrane partie, np. jeśli zależy wam wyłącznie na rozjaśnieniu końcówek, lub na całe włosy. Po nałożeniu mieszanki dokładnie wmasujcie ją we włosy. Powinna wytworzyć się spora ilość piany.
    Krok 4: pozostawcie mieszankę na włosach
    Mieszankę możecie pozostawić na włosach od 5 do nawet 30 minut. Im dłużej ją przetrzymacie, tym mocniejszy efekt uzyskacie. Cały czas kontrolujcie włosy. Sprawdzajcie w lusterku, jak wasze kosmyki reagują na taką kąpiel.
    Krok 5: umyjcie włosy szamponem, a następnie nałóżcie odżywkę
    A wy, słyszeliście kiedyś o kąpieli rozjaśniającej włosy? Ten zabieg daje bardziej naturalny efekt niż klasyczne rozjaśnianie, ale nadal jest inwazyjny, a więc należy wykonywać go z należytą starannością.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.