Data publikacji:

Kąpiel rozjaśniająca włosy

Jeśli chcesz nieznacznie zmienić kolor włosów, nie stosując inwazyjnych zabiegów, dobrym pomysłem dla ciebie będzie kąpiel rozjaśniająca włosy. Możesz przeprowadzić ją sama, bez względu na to, czy twoje włosy są farbowane, czy naturalne. To bardzo proste. Dzięki zabiegowi zmienisz kolor o 1–2 tony, efekt będzie delikatny, ale zauważalny. Jak zrobić kąpiel rozjaśniającą w domu?
kąpiel rozjaśniająca włosy

Czym jest kąpiel rozjaśniająca włosy?

Kąpiel rozjaśniająca włosy jest zabiegiem, który każdy może przeprowadzić we własnym domu. Przypomina zwykłą pielęgnację włosów, a jej efektem są delikatnie rozjaśnione pasma. Kluczem do sukcesu jest właściwe dobranie proporcji poszczególnych składników, żeby mogły zadziałać w oczekiwany sposób.
Do takiej kąpieli używa się rozjaśniacza w towarzystwie utleniacza, a także szamponu i odżywki. Dzięki takiemu połączeniu substancja rozjaśniająca ma niższe stężenie, w związku z tym rezultat jest delikatny, a struktura włosów nie zostaje tak bardzo naruszona. Taki efekt podoba się zwłaszcza kobietom szukającym rozwiązań, które nie wpłyną negatywnie na kondycję włosa.

Kąpiel rozjaśniająca włosy – efekty

Kąpiel rozjaśniająca pozwala uzyskać ciekawe efekty. Ten prosty zabieg można wykorzystać do różnych celów.
  • Zazwyczaj chodzi o rozjaśnienie włosów o 1–2 tony. Sprawdza się to zarówno przy włosach farbowanych, jak i naturalnych. Efekt jest inny na włosach blond oraz na pasmach o ciemnej barwie.
  • Kąpiel rozjaśniająca może być wstępem do dalszej koloryzacji w celu uzyskania barwy dużo jaśniejszej od wyjściowej.
  • Celem zabiegu może być poprawa obecnego odcienia, przede wszystkim jego ocieplenie i wyeliminowane szarych lub zielonych tonów.
  • Przy odrobinie wprawy udaje się uzyskać ciekawy efekt 3D, ombre, sombre lub refleksów.
  • Kąpiel odświeża, rozświetla i ociepla obecny odcień.
  • Efekty kąpieli rozjaśniającej włosów są bardzo naturalne, co z pewnością spodoba się każdej kobiecie, która nie szuka radykalnej zmiany, a jedynie ma ochotę trochę ożywić swoją aktualną fryzurę.

    Kąpiel rozjaśniająca z czarnych włosów – czy to działa?

    Czy kąpiel rozjaśniająca z czarnych włosów ma sens? Efekty zabiegu będą najlepiej widoczne na kosmykach blond i rudych, ale możliwa jest również kąpiel rozjaśniająca, która z czarnych włosów lub z bardzo ciemnego brązu pozwoli przejść do jaśniejszego brązu. Jest tu jednak pewien haczyk – nie nastąpi to od razu. Żeby rozjaśnić czarne włosy, potrzebnych będzie kilka zabiegów, można je powtarzać na przykład co tydzień.
    W przypadku bardzo ciemnych włosów warto zachować dużą ostrożność i pozostawić mieszankę na głowie przez krótki czas, ponieważ trudno przewidzieć, jaki ostatecznie odcień uda się uzyskać. Prawdopodobna po pierwszym zabiegu włosy wpadną w rude lub nawet czerwone tony. Rezultat może być tak niesatysfakcjonujący, że później i tak trzeba będzie korygować kolor w tradycyjny sposób.

    Kto może poddać się kąpieli rozjaśniającej włosów?

    Zanim przystąpisz do rozjaśniania, sprawdź, w jakiej kondycji są twoje kosmyki. Chociaż kąpiel nie jest tak obciążająca, jak klasyczne metody, osłabia włosy. Ponadto efekty mogą być w takiej sytuacji niesatysfakcjonujące, na przykład niektóre obszary poddadzą się rozjaśnianiu bardziej od innych i powstaną nieestetyczne plamy i przebarwienia. Uzyskany odcień może również być daleki od ideału.
    Jeśli planujesz kąpiel rozjaśniającą włosy, a wiesz, że nie są one w najlepszym stanie, najpierw przez kilka tygodni zadbaj o ich pielęgnację. Stosuj dobre maski i odżywki do włosów, poświęć też czas na olejowanie. Dzięki temu rezultaty będą dużo lepsze.

    Jak zrobić kąpiel rozjaśniającą w domu?

    Zabieg wykonasz bez problemu samodzielnie, wraz z myciem zajmie ci maksymalnie kilkadziesiąt minut, a jeśli zależy ci na delikatnym efekcie, znacznie mniej.
    Czego potrzebujesz do kąpieli rozjaśniającej włosy? Musisz przygotować delikatny szampon bez silikonów, odżywkę do włosów o bogatym składzie, najlepiej emolientową, bezpieczny rozjaśniacz oraz utleniacz. Wybór stężenia utleniacza zależy od efektu, jaki pragniesz uzyskać. Najbardziej polecana jest woda utleniona o stężeniu 3%, ale możesz też użyć 6%. Bardzo istotne są proporcje rozjaśniacza i oksydantu, znajdziesz je na opakowaniu konkretnego produktu. Przydadzą ci się też rękawiczki, które ochronią dłonie.

    Kąpiel rozjaśniająca włosy – jak zrobić mieszankę?

    Kiedy uda ci się skompletować wszystkie niezbędne składniki, czas na ich połączenie. Zacznij od wymieszania rozjaśniacza i utleniacza zgodnie z instrukcją. Następnie dodaj do nich szampon i odżywkę. Składniki musisz wymieszać razem z ciepłą wodą do uzyskania mikstury o kremowej konsystencji, która nie spłynie z włosów i będzie się dobrze rozprowadzać. Po przygotowaniu swojego preparatu możesz już przystąpić do zabiegu.

    Kąpiel rozjaśniająca włosy krok po kroku

  • Pierwszym krokiem jest zwilżenie włosów. Nie mogą być zbyt mokre. Przed przystąpieniem do kąpieli rozjaśniającej włosy nie powinnaś ich myć.
  • Zacznij nakładać mieszankę. W zależności od efektów, jakie chcesz uzyskać, rozprowadź ją na całej długości włosów lub jedynie na końcówkach czy pasemkach. Zaczynaj od dołu, kierując się ku górze.
  • Masuj włosy z nałożoną mieszanką do uzyskania piany tak jak przy normalnym myciu. Nie możesz dopuścić do wysychania mieszanki, dlatego co jakiś czas ją rozmasowuj.
  • Jak długo powinna trwać kąpiel rozjaśniająca włosy? To zależy od podatności na rozjaśnianie oraz rezultatów, do jakich dążysz. Zazwyczaj trwa to od 5 do 30 minut. Cały czas sprawdzaj, jak wyglądają włosy, żeby mieć kontrolę nad całym procesem.
  • Umyj włosy, wykorzystując do tego szampon z SLS. Wskazane jest też użycie specjalnej maski przeznaczonej do włosów po rozjaśnianiu i koloryzacji.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym