Data modyfikacji:

Kaszak – jak usunąć?

Kaszaki zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia, ale wyglądają nieestetycznie, dlatego kiedy na skórze pojawi się taka zmiana, lepiej się jej pozbyć. Jeśli jest niewielka, czasami zanika samoistnie, jednak warto wypróbować domowe sposoby na kaszaka. Jak usunąć go samodzielnie? Polecane są wyłącznie nieinwazyjne, łagodne metody. Jeśli one nie pomogą, konieczna będzie wizyta u specjalisty, który znajdzie najlepszą metodę dla konkretnego przypadku.
kaszak

Kaszak – jak go rozpoznać?

Kaszaka można pomylić z innymi zmianami skórnymi, takimi jak tłuszczak, prosak czy ropień. Jeśli do tej pory nie miałeś z nim do czynienia, nic dziwnego, że diagnoza nie będzie dla ciebie oczywista. Zanim zaczniesz szukać sposobu na kaszaka i na to, jak usunąć tę nieprzyjemną zmianę, dowiedz się, po czym ją rozpoznać.
O ile nie doszło do stanu zapalnego, który objawia się między innymi zaczerwienieniem, kaszak jest bezbolesny. Jest to rodzaj miękkiej lub średnio twardej torbieli o kolorze cielistym albo lekko żółtawym. Może mierzyć zaledwie kilka milimetrów, ale czasami powiększa się do kilku centymetrów. Bardzo charakterystyczny jest ciemny punkt na jego powierzchni, który niekiedy można z łatwością dostrzec – to zatkany mieszek włosowy.

Miejsca występowania kaszaka

Już chcesz szukać sposobu na to, jak usunąć kaszaka, ale jeszcze nie masz pewności, że to właśnie on pojawił się na twojej skórze? W samodzielnej diagnostyce pomoże ci, jeśli dowiesz się, gdzie zazwyczaj pojawia się ta zmiana. Najczęściej są to miejsca owłosione, ale nie tylko: skóra głowy, twarz, powieka, szyja, miejsce za uszami, moszna oraz wargi sromowe.
Co zrobić, kiedy podejrzewasz, że to kaszak i szukasz sposobu, jak usunąć go ze skóry? Udaj się do specjalisty, który fachowym okiem oceni torbiel i stwierdzi, co należy z nią zrobić. Jeśli termin wizyty jest daleki, możesz w tym czasie wypróbować którąś z metod usuwania kaszaka w domu.

Kaszak na powiece – jak usunąć kaszaki z twarzy?

Zmiany skórne pojawiające się na twarzy są dla nas zwykle najtrudniejsze do zaakceptowania, więc szybko szukamy sposobu na ich zlikwidowanie. W tym przypadku zdecydowanie warto reagować natychmiast, ponieważ usuwanie dużej torbieli będzie się wiązało z blizną.
Jak usunąć kaszaka z powieki lub spod oczu? Bliskość tak ważnego narządu zmysłu sugeruje konsultację z lekarzem. Możesz spróbować domowego leczenia przez krótki czas, jednak pod warunkiem, że zmiana jest mała i nie znajduje się bardzo blisko oka.

Czy usuwanie kaszaka w domu jest bezpieczne?

W przypadku kaszaka pozbycie się go w warunkach domowych jest możliwe i bezpieczne, jednak tylko wtedy, kiedy będzie się odbywać w sposób bezinwazyjny. Samodzielne nakłuwanie, nacinanie i wyciskanie stwarza poważne ryzyko wytworzenia się stanu zapalnego. Jeśli dopadł cię kaszak i zastanawiasz się, jak usunąć go bez wizyty u lekarza, skup się na okładach i maściach.
Kiedy wizyta u lekarza w przypadku kaszaka jest nieodzowna? Koniecznie odwiedź specjalistę, jeśli zamiana jest duża, znajduje się blisko oka, zauważysz stan zapalny lub domowe metody nie zdadzą egzaminu.

Jak usunąć kaszaka domowym sposobem?

Samodzielnie możesz wypróbować trzy podstawowe metody, które często okazują się skuteczne. Jak usunąć kaszaka domowym sposobem? Sprawdzi się ocet jabłkowy, skrzyp polny w formie naparu lub maść cynkowa. Każda z tych metod wymaga cierpliwości.
  • Ocet jabłkowy. Oprócz cennych witamin, polifenoli i soli mineralnych ocet zawiera kwas octowy o działaniu antybakteryjnym – to jeden z powodów, dla których polecany jest do pielęgnacji problematycznej skóry. Jedną z dolegliwości, na które pomaga, jest właśnie kaszak. Jak go usunąć za pomocą okładów? Przede wszystkim ostrożnie, żeby nie doprowadzić do podrażnienia. Wystarczy regularnie przemywać zmienione miejsce wacikiem nasączonym w occie, nie przytrzymując go zbyt długo przy skórze.
  • Napar ze skrzypu. Żeby go przygotować, należy zalać szklanką wody dwie pełne łyżki ziela skrzypu i gotować przez około 5 minut. Po przestudzeniu napar jest gotowy do użycia. Wystarczy nasączyć nim wacik i przyłożyć do kaszaka. W tym przypadku nie ma ryzyka podrażnienia skóry, więc można przez dłuższy czas trzymać wacik przyklejony do skóry lub owinięty bandażem. Ważne, by wykazać się cierpliwością, ponieważ efekty nie będą widoczne natychmiast.
  • Maść cynkowa. Jeśli szukasz sposobu na to, jak usunąć niewielkie kaszaki spod oczu lub z innych miejsc na ciele, wypróbuj maść cynkową. Jej działanie jest wszechstronne i okazuje się, że sprawdza się również w przypadku tego typu torbieli. Wystarczy regularnie smarować zmienione miejsce i czekać na efekty.
  • Kaszak – usuwanie przez profesjonalistę

    Męczą cię kaszaki na twarzy i zastanawiasz się, jak usunąć te uciążliwe zmiany w bezpieczny sposób? A może torbiel jest duża i obawiasz się jej ruszać? Jeśli nie chcesz korzystać z domowych sposobów i czekać ani chwili dłużej, udaj się do specjalisty. Najpierw swoje kroki skieruj do dermatologa, który obejrzy torbiel i dokładnie oceni jej stan. Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, odeśle cię on do chirurga.
    Jak usunąć kaszaka u specjalisty? Najpopularniejszymi sposobami na pozbycie się tego typu torbieli jest ich nakłuwanie, poddanie działaniu lasera oraz krioterapia, a w przypadku dużych zmian konieczne jest wycinanie. Po takich zabiegach pozostaje najczęściej niewielka ranka. Jeżeli kaszak był wyjątkowo duży i konieczne było użycie skalpela oraz szwów, po ich zdjęciu pozostanie mała blizna.
    Kaszaki nie wyglądają estetycznie, dlatego nie ma sensu odwlekać bez potrzeby momentu pozbycia się ich ze skóry. Sposobów na ich usunięcie jest wiele, dlatego warto je jak najszybciej wypróbować, żeby cieszyć się znów pięknym, zdrowym wyglądem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym