Data modyfikacji:

Jak się pozbyć kaszki na twarzy? Jakie są jej przyczyny

Zauważyłaś kaszkę na swojej twarzy? To podskórne krostki, które pojawiają się najczęściej na czole. Choć zazwyczaj nie powodują bólu, to są mocno wyczuwalne pod palcami i mogą odznaczać się pod podkładem i korektorem. Jak sobie z nimi radzić? Skąd się bierze kaszka na czole? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. Zachęcamy do lektury!
kaszka na twarzy

Kaszka na twarzy – co to jest?

Kaszka na twarzy, czyli podskórne grudki, nie różni się kolorem od zdrowej skóry. To problem dermatologiczny, który występuje nie tylko na czole. Choć to tam drobne krostki pojawiają się najczęściej, to czasami można zaobserwować je również na policzkach, szyi, ramionach i klatce piersiowej. Do powstawania krostek dochodzi w wyniku zatkania ujść gruczołów łojowych, a tym samym, są to po prostu zaskórniki otwarte.
Grudki na twarzy mają różną twardość. W środku znajduje się mieszanka sebum, martwego naskórka i keratyny. U niektórych kobiet drobnym krostkom na czole towarzyszy zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie. Dodatkowo kaszka ma najczęściej postać skupiskową – w jednej partii twarzy gromadzi się wiele grudek.
W tym miejscu warto także wspomnieć, że problem ten występuje nie tylko u dorosłych. Równie często można zauważyć wysypkę wyglądającą jak kaszka manna u dziecka, jednak takie objawy nie powinny budzić niepokoju u rodziców. Zazwyczaj jej przyczyną są rozwijające się gruczoły łojowe, a problem powinien minąć po pewnym czasie.

Skąd się bierze kaszka na twarzy?

Jakie mogą być przyczyny podskórnych grudek na twarzy? Drobne krostki na czole przyjmujące postać tzw. kaszki mogą być spowodowane:
  • nadmierną produkcją łoju występującą u osób z cerą mieszaną i tłustą,
  • doprowadzaniem do przesuszenia skóry,
  • nadmiernym rogowaceniem naskórka powodującym zaczopowanie ujść mieszków włosowych,
  • nieodpowiednią pielęgnacją (niedokładnym oczyszczeniem, pomijaniem demakijażu, stosowaniem kosmetyków ze składnikami komedogennymi),
  • reakcją alergiczną (niektóre składniki, takie jak konserwanty, olejki eteryczne czy wyciągi roślinne, mogą zanieczyszczać pory skórne),
  • zaburzeniami gospodarki hormonalnej,
  • nieodpowiednią dietą i nietolerancjami pokarmowymi,
  • przyjmowaniem niektórych leków, na przykład hormonalnych.

Czym różni się kaszka na czole od tej na policzkach?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, kaszka na twarzy występuje najczęściej na czole i policzkach. Niektórzy sądzą, że miejsce występowania podskórnych grudek może wskazywać na ich przyczynę.
W przypadku podskórnych grudek na policzkach przyczyną jest zazwyczaj niewłaściwa pielęgnacja, a w szczególności nieodpowiednie oczyszczanie i demakijaż skóry. Nawarstwiające się na jej powierzchni kosmetyki i zanieczyszczenia powodują zapychanie ujść mieszków włosowych.
Z kolei kaszka na czole może być związana z zaburzeniami hormonalnymi i świadczyć o trądziku grudkowo-zaskórnikowym. Jeśli zauważysz ją u siebie, to dobrym wyborem jest umówienie się do endokrynologa, czyli specjalisty od hormonów.

Jak walczyć z kaszką na twarzy?

Walka z kaszką na twarzy wymaga cierpliwości. Dopiero w momencie znalezienia przyczyny problemu możesz zacząć działać i raz na zawsze pozbyć się drobnych krostek na czole. W tym celu warto udać się przede wszystkim do dermatologa i ewentualnie endokrynologa, jeśli problem skórny występuje głównie na czole. Jeżeli podejrzewasz u siebie alergie pokarmowe – skonsultuj się z dietetykiem, który być może zaleci przejście na dietę eliminacją. Zazwyczaj zaczyna się od eliminacji nabiału i ograniczenia cukru.

Podstawy pielęgnacji skóry z drobnymi krostkami na czole

W oczekiwaniu na wizytę u lekarza lub już w trakcie leczenia warto zmienić swoją pielęgnację. W niektórych przypadkach to właśnie w niej należy szukać przyczyny pojawienia się kaszki na twarzy. Przede wszystkim zrób przegląd wszystkich swoich kosmetyków i sprawdź, czy nie zawierają one składników komedogennych. Zaliczamy do nich parafinę, lanolinę, talk, barwniki, silikony, wybrane oleje roślinne, substancje zapachowe, alkohol etylowy czy konserwanty.
Dodatkowo, jeśli zmagasz się z wysypką na twarzy:
  • zwróć szczególną uwagę na sposób, w jaki wykonujesz demakijaż i oczyszczasz twarz,
  • zaprzyjaźnij się z peelingiem i wykonuj go regularnie (1–2 razy w tygodniu),
  • wypróbuj kwasy,
  • zainwestuj w dobre serum i krem na grudki na twarzy,
  • zrezygnuj z ciężkich kosmetyków do makijażu,
  • codziennie nawilżaj skórę,
  • każdego ranka nakładaj na twarz krem z filtrem,
  • stosuj kosmetyki zawierające cynk, niacynamid, retinol i witaminę C.
To jednak nie koniec! Choć podskórne krostki na twarzy mogą zachęcać swoim wyglądem do wyciskania, to nigdy tego nie rób! W ten sposób możesz sprawić, że zamienią się w stan zapalny i zostaną rozsiane po całej twarzy. Podobnie jest w przypadku drapania. Najlepszym pomysłem jest unikanie dotykania skóry w ciągu dnia.

Dokładny demakijaż i oczyszczanie – podstawa w walce z podskórnymi grudkami na twarzy

Osoby z kaszką na czole powinny skupić się przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu twarzy. W wielu przypadkach poświęcenie dłuższej chwili na zmycie makijażu, nadmiaru sebum, pozostałości po kosmetykach i zanieczyszczeń przynosi spektakularny efekt! Zacznij od mycia twarzy 2 razy dziennie – rano i wieczorem.
O ile rano możesz użyć ulubionej pianki, żelu albo emulsji, tak wieczorem warto wykonać dwuetapowe oczyszczanie. Pierwszy krok to olejek, masełko lub płyn micelarny, których zadaniem jest usunięcie ze skóry warstwy kosmetyków do makijażu czy kremu z filtrem. Po ich użyciu przystąp do drugiego kroku, czyli zastosuj wybrany produkt do oczyszczania. Gwarantujemy, że skóra będzie świeża, pełna zdrowego blasku i czysta.

Kwasy na kaszkę na twarzy – kosmetyki do zadań specjalnych

Równie znakomitym sposobem na walkę z kaszką na twarzy jest używanie kwasów. To kosmetyki do zadań specjalnych, które od kilku lat królują w świecie pielęgnacji. W przypadku grudek najlepiej sprawdzi się kwas salicylowy, azelainowy, pirogronowy albo migdałowy. Możesz stosować je w formie peelingu, ale nie tylko! Producenci oferują również toniki i sera z kwasami.
Bez względu na to, który rodzaj kosmetyku wybierzesz – nie stosuj kwasów codziennie, bo możesz doprowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry. Zamiast tego wprowadzaj je stopniowo do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

Peeling a podskórne grudki na twarzy – jaki wybrać?

Czy peeling jest dobrym pomysłem w przypadku kaszki na twarzy? Jak najbardziej! Wystarczy, że zdecydujesz się na formułę enzymatyczną albo kwasową. Unikaj za to kosmetyków z drobinkami, które złuszczają martwy naskórek w sposób mechaniczny. To najprostszy sposób na podrażnienie skóry i roznoszenie zmian po całej twarzy.

Jaki krem na kaszkę na czole i nie tylko?

W pielęgnacji skóry z kaszką na czole, policzkach i nie tylko nie może zabraknąć odpowiedniego kremu. Dobrym wyborem jest zakup formuły nawilżającej, dzięki której ograniczysz produkcję sebum i problem z nadmiernym świeceniem się twarzy.
W szczególności polecamy ci kremy z ceramidami, kwasem hialuronowym, lipidami, mocznikiem, niacynamidem czy ekstraktem z aloesu. Stawiaj na lekkie formuły wolne od komedogennych składników. Na co dzień stosuj również krem SPF, który ochroni twarz przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.