Data publikacji:

Koenzym Q10 – jaki wybrać? Najlepszy koenzym Q10

Nazywany jest witaminą młodości, a jego suplementacja może przynieść wiele zadowalających efektów – to właśnie koenzym Q10. Jaki wybrać i jak właściwie działa ten suplement? Kto i kiedy powinien go suplementować? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
koenzym q10

Koenzym Q10 – jaki wybrać? Co to jest?

Koenzym Q10 to związek, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Niestety stres, duży wysiłek fizyczny, przewlekłe choroby czy wiek sprawiają, że koenzymu Q10 zaczyna nam brakować. Wtedy należy rozważyć jego suplementację. Koenzym Q10 występuje pod kilkoma postaciami: w pełni zredukowanej formie (ubichinol), w postaci związku pośredniego (niestabilny półchinon) oraz w pełni utlenionej formie ubichinonu. Koenzym Q10 najczęściej jest stosowany w tej ostatniej postaci.

Koenzym Q10 – działanie

Jak działa koenzym Q10 i po co właściwie go przyjmować? Przede wszystkim stymuluje przemiany energetyczne w każdy żywej komórce naszego organizmu. Koenzym Q10 ma działanie przeciwmiażdżycowe, wpływa na obniżenie ciśnienia, działa przeciwutleniająco, poprawia ruchliwość plemników, a nawet stymuluje układ odpornościowy.
Jak koenzym Q10 wpływa na urodę? Przede wszystkim opóźnia procesy starzenia się skóry – stąd nazywany jest witaminą młodości. Koenzym Q10 odtruwa komórki z toksyn, likwiduje zmarszczki i pozytywnie wpływa na regenerację skóry. Ponadto zabezpiecza komórki przed niedotlenieniem, a także poprawia jędrność i elastyczność skóry.
Koenzym Q10 jest powszechnym składnikiem wielu kremów przeciwzmarszczkowych. Są to jednak niewielkie stężenia. Jeśli chcesz zobaczyć najlepsze efekty koenzymu Q10, warto zacząć go suplementować.

Ubichinol – co to jest i jak działa?

Tak jak wspominaliśmy już wyżej, ubichinol to jedna z postaci koenzymu Q10. Dlaczego wspominamy o niej oddzielnie? Z kilku powodów. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że koenzym Q10 nie jest substancją bardzo łatwo przyswajalną. To sprawia, że na efekty trzeba długo czekać i nie są one od razu aż tak spektakularne. Stąd też pojawia się pytanie – jaki koenzym Q10 jest najlepiej przyswajalny?
I właśnie tutaj pojawia się ubichinol. W wielu badaniach to właśnie ta postać koenzymu Q10 przyswaja się najlepiej. Ubichinol przede wszystkim na silniejsze działanie niż inne postaci koenzymu Q10. Według niektórych badań ubichinol nawet o 70% bardziej niż inne postaci podnosi poziom koenzymu Q10 w organizmie (badania z 2009 roku dla „Journal of Functional Foods”). Warto jednak pamiętać o tym, że korzystając z ubichinolu, przyjmujemy dwukrotnie mniejszą dawkę niż w przypadku ubichinonu (postać koenzymu Q10, która jest najczęściej dostępna w suplementach). Dawkowanie polecamy zaczynać od 100 mg ubichinolu na dzień.
Czy ubichinol ma przeciwwskazania? Żadnej postaci koenzymu Q10 nie powinny przyjmować osoby chorujące i leczące się na nadciśnienie tętnicze.

Koenzym Q10 – kiedy pojawią się efekty stosowania?

Potrzeba nawet 3 miesięcy, aby organizm całkowicie wysycił się koenzymem Q10. Pierwsze efekty jego stosowania zaczną być więc widoczne dopiero po tym czasie. W stosowaniu koenzymu Q10 ważne są więc cierpliwość i regularność.

Jaki koenzym Q10 wybrać? Polecane preparaty

Zastanawiasz się, który z koenzymów Q10 dostępnych na rynku będzie najlepszy? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilku polecanych preparatów, które zyskały wiele pozytywnych opinii. Nie testuj w ciemno tylko wybierz produkt o sprawdzonym działaniu.

1. Naturell Koenzym Q10 100 mg

Suplement diety z koenzymem Q10 naturalnego pochodzenia. Jedna kapsułka zawiera aż 100 mg koenzymu, dzięki czemu wystarcza na zaspokojenie dziennego zapotrzebowania. Suplement ma też dodatek olejów, dzięki czemu wykazuje wysoki profil uwalniania. Testujący cenią go za niską cenę, skuteczność, szybkość działania i pozytywny wpływ na skórę.

2. Doppelherz aktiv, Koenzym Q10 FORTE

Koenzym Q10 z dodatkiem witamin z grupy B (B2, B6, B7 i B12) oraz witaminami C i E. Suplement ma także dodatek oleju sojowego, co sprawia, że koenzym Q10 lepiej się wchłania. Warto dodać, że suplement nie ma w składzie cukru.

3. Swanson, Ubiquinol (Ubichinol) 100 mg

Koenzym Q10 w postaci ubichinolu, który według badań jest najlepiej przyswajalnym przez ludzki organizm koenzymem Q10. Testujący cenią suplement m.in. za to, że nie zawiera on zbędnych dodatków i wypełniaczy.

4. Aliness, UbiquinoL naturalny koenzym Q10

Kolejny preparat z koenzymem Q10 w formie ubichinolu. Preparat jest pochodzenia naturalnego, ma dobry skład bez zbędnych dodatków i jest zdecydowanie lepiej przyswajalny niż tradycyjna postać koenzymu Q10. Produkt należy przyjmować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu – 1 kapsułkę dziennie.

5. PharmoVit, kolagen biotyna MSM koenzym Q10

Suplement diety w płynie z koenzymem Q10. Jego baza to demineralizowana woda o neutralnym pH oraz naturalne koncentraty owocowe. W suplemencie znajduje się nie tylko koenzym Q10, ale także biotyna, kwas hialuronowy, kolagen, witaminy A oraz E, krzem, selen czy MSM – siarka organiczna. Testujący zauważają, że suplementacja tym preparatem wpływa przede wszystkim na dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci.

Inne polecane suplementy z koenzymem Q10

1. Swanson CoQ10 100 mg Koenzym Q10 

2. KenayAG Ubichinol Koenzym Q10

3. Dr Enzmann Naturalny Koenzym Q10 

4. Walmark Koenzym Q10 Max

Zdjęcie: Enavto Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.