Kolagen na skórę twarzy
Kolagen stanowi 1/3 wszystkich peptydów organizmu człowieka. Spora jego część magazynowana jest w skórze, dla której jest niczym naturalne rusztowanie. Odpowiada za jej spoistość oraz jędrność, a dzięki funkcji scalania komórek tkanki łącznej, zapobiega powstawaniu zmarszczek. W skład cząsteczki kolagenu wchodzą glicyna, prolina, hydroksylizyna, hydroksyprolina. Są to aminokwasy, dzięki którym skóra utrzymuje optymalny poziom nawilżenia. Za produkcję włókien kolagenowych w skórze odpowiedzialne są struktury zwane fibroblastami.
Należy dodać, że kolagen występuje również w wielu innych miejscach organizmu, takich jak organy wewnętrzne czy stawy.
Po 25. roku życia zawartość kolagenu w ciele człowieka zaczyna maleć. Stopniowo ustaje jego produkcja, co przekłada się na powstawanie pierwszych zmarszczek oraz utratę jędrności skóry. Wówczas wiele kobiet (i nie tylko) decyduje się stosować kolagen na skórę twarzy, celem zahamowania niepożądanych zmian. Produkcja kolagenu w organizmie całkowicie ustaje w okolicach 60. roku życia.
Czy warto stosować kolagen na skórę twarzy?
Na pewno nieraz spotkałaś się z kosmetykami zawierającymi kolagen. Dodawany jest do przeciwzmarszczkowych kremów, serów i maseczek. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości: odmładzające działanie kolagenu w kosmetykach to tylko chwyt marketingowy.
Cząsteczka kolagenu jest na tyle duża, że nie jest w stanie przeniknąć przez naskórek, a co dopiero głębsze warstwy skóry. Oznacza to, że zewnętrzne stosowanie kolagenu na twarz nie spowoduje spłycenia zmarszczek ani poprawy jędrności.
Nie oznacza to jednak, że kolagen na skórę twarzy stosowany w formie kremu nie ma żadnego wpływu. Może zadziałać on na zasadzie okluzji, potęgując działanie serum czy wcześniej zastosowanej maseczki. Ponadto kolagen ma rewelacyjne działanie wygładzające, dlatego znacznie poprawi strukturę twojej skóry.