Data modyfikacji:

Kolagen na twarz: co daje? Jak stosować?

Kolagen to białko budulcowe organizmu, pełniące wiele różnych funkcji. Najbardziej znany jest przede wszystkim jako rusztowanie dla skóry: gwarantuje jej jędrność, sprężystość i optymalne napięcie. Nic dziwnego, że składnik ten jest bardzo popularny w przemyśle kosmetycznym. Co daje stosowanie kolagenu na twarz? I kto powinien rozważyć jego używanie?
Kolagen na twarz: co daje? Jak stosować?

Kolagen na skórę twarzy

Kolagen stanowi 1/3 wszystkich peptydów organizmu człowieka. Spora jego część magazynowana jest w skórze, dla której jest niczym naturalne rusztowanie. Odpowiada za jej spoistość oraz jędrność, a dzięki funkcji scalania komórek tkanki łącznej, zapobiega powstawaniu zmarszczek. W skład cząsteczki kolagenu wchodzą glicyna, prolina, hydroksylizyna, hydroksyprolina. Są to aminokwasy, dzięki którym skóra utrzymuje optymalny poziom nawilżenia. Za produkcję włókien kolagenowych w skórze odpowiedzialne są struktury zwane fibroblastami.

Należy dodać, że kolagen występuje również w wielu innych miejscach organizmu, takich jak organy wewnętrzne czy stawy.

Po 25. roku życia zawartość kolagenu w ciele człowieka zaczyna maleć. Stopniowo ustaje jego produkcja, co przekłada się na powstawanie pierwszych zmarszczek oraz utratę jędrności skóry. Wówczas wiele kobiet (i nie tylko) decyduje się stosować kolagen na skórę twarzy, celem zahamowania niepożądanych zmian. Produkcja kolagenu w organizmie całkowicie ustaje w okolicach 60. roku życia.

Czy warto stosować kolagen na skórę twarzy?

Na pewno nieraz spotkałaś się z kosmetykami zawierającymi kolagen. Dodawany jest do przeciwzmarszczkowych kremów, serów i maseczek. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości: odmładzające działanie kolagenu w kosmetykach to tylko chwyt marketingowy.

Cząsteczka kolagenu jest na tyle duża, że nie jest w stanie przeniknąć przez naskórek, a co dopiero głębsze warstwy skóry. Oznacza to, że zewnętrzne stosowanie kolagenu na twarz nie spowoduje spłycenia zmarszczek ani poprawy jędrności.

Nie oznacza to jednak, że kolagen na skórę twarzy stosowany w formie kremu nie ma żadnego wpływu. Może zadziałać on na zasadzie okluzji, potęgując działanie serum czy wcześniej zastosowanej maseczki. Ponadto kolagen ma rewelacyjne działanie wygładzające, dlatego znacznie poprawi strukturę twojej skóry.

1. Podstawa to codzienna pielęgnacja


Nikogo nie zdziwi fakt, że to o niej wspominamy na samym początku. Świadoma pielęgnacja włosów najlepiej wpłynie na ich zdrowy wzrost. Wbrew pozorom, nie musi być ona skomplikowana i opierać się na drogich produktach.

Przegląd kosmetyczki

Wyeliminuj kosmetyki zawierające alkohol, SLS, parabeny, oraz sole. To substancje, które wysuszają włosy i mogą powodować ich wykruszanie.

Jak zapuścić włosy do pasa? Dbaj o skórę głowy

W codziennej pielęgnacji powinnaś skoncentrować się na „fabryce” nowych włosów, a więc skórze głowy. To właśnie jej stan w dużej mierze odpowiada za to, jak szybko rosną. Jeśli jest zaniedbana, nowe kosmyki produkowane są wolniej, mogą nawet wypadać.

Dbaj o staranne oczyszczanie skóry głowy. Sam szampon tu nie wystarczy – warto 1-2 razy w tygodniu stosować peeling enzymatyczny, który usunie łój i martwe komórki naskórka z okolic mieszków włosowych.
Jak stosować kolagen, by odmłodzić skórę? Suplementy z kolagenem
Jak w takim razie przyjmować kolagen, aby mógł zadziałać na skórę w pożądany sposób? Z pomocą spieszą nutrikosmetyki, a więc suplementy diety służące urodzie.
W internetowych aptekach znajdziesz sporo preparatów z kolagenem. Warto zdecydować się na ten, który rozpuszcza się nie w żołądku, a w jelitach. Wówczas kolagen wchłonie się do organizmu w większej ilości, wpływając nie tylko na zdrowie skóry, ale także na stawy. Bardzo dobre opinie uzyskują suplementy z kolagenem pochodzącym z żelatyny zwierzęcej, gdyż są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka.

Zażywając suplementy z kolagenem, pamiętaj o jednoczesnym dostarczaniu sobie witamin A, C, E. Zwiększają one jego przyswajalność, a jednocześnie pozytywnie wpływają na stan skóry.

Wstrzykiwanie kolagenu pod skórę

Drugim, niewątpliwie skutecznym sposobem na odmłodzenie skóry kolagenem są iniekcje w gabinecie kosmetologicznym. Wstrzykiwanie kolagenu ma na celu wypełnianie ubytków, głównie w okolicach policzków i czoła. Jest to zabieg bezpieczny, ponieważ kolagen jako substancja naturalna dla organizmu jest w nim metabolizowana. Trzeba jednak pamiętać, że po pewnym czasie zawartość kolagenu w skórze znów spadnie, a zabieg będzie wymagał powtórzenia.

Kosmetyki, które pobudzą produkcję kolagenu

Wiesz już, że skórze nie można dostarczyć kolagenu z zewnątrz za pomocą kosmetyków. Nie oznacza to jednak, że nie można pobudzić jej do produkcji go od środka. Niektóre substancje przenikające przez naskórek wpływają na syntezę włókien kolagenowych. Jeśli zależy ci na utrzymaniu młodego wyglądu, w twojej kosmetyczce nie powinno zabraknąć kwasu hialuronowego oraz retinolu.
Kwas hialuronowy to mocno nawilżający składnik serów, kremów i innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Jest bezpieczny i naturalny dla skóry oraz bardzo dokładnie ją penetruje. Docierając do jej głębokich warstw, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu.

Retinol, czyli pochodna witaminy A, działa przede wszystkim na przebudowę struktur skórnych. Aktywizuje fibroblasty do wytwarzania nowych włókien, działa również złuszczająco. Ze względu na działanie fotouczulające, używając kosmetyków z retinolem, należy bezwzględnie pamiętać o kremie z filtrem UV.
Najlepszym rozwiązaniem okaże się naprzemienne stosowanie kwasu hialuronowego oraz retinolu. Obydwie substancje zwiększą zawartość kolagenu w skórze, mocno odżywią ją i nawilżą.

Jak pobudzić produkcję kolagenu w skórze w naturalny sposób?

Pamiętaj, że kolagen produkowany jest w ciele do 60. roku życia. Możesz zrobić wiele, aby zmotywować organizm do jego naturalnego wytwarzania. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się nie tylko ładną cerą, ale także zdrowymi stawami.
  • Stosuj zdrową dietę bogatą w witaminy A, C, E. Są one niezbędne do syntezy kolagenu w organizmie. Unikaj natomiast żywności przetworzonej, fast foodów oraz słodyczy.
  • Unikaj używek – alkoholu i papierosów. Znacząco pogarszają one stan skóry i spowalniają produkcję włókien kolagenowych.
  • Prowadź aktywny tryb życia – ruch dotlenia cały organizm, łącznie ze skórą, wzmacniając zachodzące w niej procesy.
  • Używaj kosmetyków dostosowanych do potrzeb swojej skóry.