Data modyfikacji:

Kolczyk w języku – co musisz o nim wiedzieć?

Kolczyk w języku to jeden z najpopularniejszych rodzajów piercingu. Jego sława nie mija pomimo lat i choć nie jest niczym szokującym, liczne kontrowersje wiążą się z samym zabiegiem. Jak bardzo boli przebijanie języka? Jak o niego dbać, aby przekłucie zagoiło się szybko? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
kolczyk w języku

Kolczyk na języku – modny niezmiennie od lat

Nie każdy wie, że kolczyki w języku zostały zapoczątkowane tysiące lat temu. Noszono je już w starożytności – jako element świadczący o przynależności do wyższych grup społecznych, a także o przekonaniach religijnych.
Obecnie kolczyki w języku kojarzone są przede wszystkim z subkulturą punkową, która wykorzystywała je zwłaszcza w latach 70. i 80. XX wieku. Szybko jednak zdobyły popularność wśród innych grup. Kolejne szczyty sławy zdobywały w latach 90. Również i dziś wiele osób decyduje się na piercing języka po to, by podkreślić swój wizerunek.
Kolczyk w języku symbolizuje bunt, niezależność, indywidualizm. Może świadczyć również o dużej odwadze właściciela – w końcu jest on uważany za jeden z najbardziej bolesnych rodzajów piercingu.
Chodzi ci po głowie kolczyk w języku? Musisz wiedzieć, że przekłucie jest niewielkie, jest do inwazyjny rodzaj piercingu, a jego nieprawidłowe wykonanie wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Piercing języka należy wykonywać wyłącznie w sprawdzonym studiu. Nigdy nie próbuj robić go na własną rękę lub powierzać tego zadania osobie niedoświadczonej.

Kolczyk w języku – przekłucie. Jak wygląda zabieg?

Wiele osób, które marzy o piercingu języka, rezygnuje z obawy przed bolesnym zabiegiem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że trwa on mniej więcej… minutę. Dokładnie – dobrze wprawiony piercer wykona przekłucie w kilka chwil. Ból porównywalny jest do mocnego uszczypnięcia.
Jak wygląda przekłuwanie? Język przytrzymywany jest specjalnymi szczypcami z wydzieloną na środku sekcją, którą piercer przekłuwa chirurgiczną igłą i od razu mocuje kolczyk. To wszystko.

Piercing języka – objawy

Język po piercingu może być obolały i obrzęknięty nawet do kilkunastu dni. To całkowicie normalne, dlatego też, jeśli wykonujesz pracę związaną z mówieniem, najlepiej zaplanować przekłucie w trakcie urlopu.
W pierwszych dniach po wykonaniu zabiegu rana po przekłuciu może również delikatnie krwawić. Jeśli krwawienie jest skąpe, nie ma powodów do obaw. Ciągły i obfity wyciek krwi jest jednak wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej.

Kolczyk w języku – co po zabiegu?

Każdy specjalista piercingu ma za zadanie poinformować klienta, jak dbać o ranę po przekłuciu. Przypomnimy, że po wykonaniu piercingu języka ranę należy często odkażać i delikatnie czyścić. To jednak nie wszystkie zasady, które należy stosować po zabiegu.
  • Po każdym posiłku, za pomocą miękkiej szczoteczki lub wyciorka, usuwaj resztki pokarmu z okolicy kolczyka. To zapobiegnie gromadzeniu się bakterii. Kolczyk należy starannie oczyszczać również wtedy, gdy rana się już zagoi.
  • 4–5 razy dziennie (w tym ostatni raz przed snem) płucz usta płynem o działaniu antybakteryjnym. Uwaga: nie powinien być to typowy płyn do ust o ostrym, miętowym smaku! Sprawdź preparaty apteczne, przeznaczone do stosowania po zabiegach stomatologicznych.
  • Przez 4–5 dni po zabiegu nie jedz kwaśnych i ostrych potraw, które mogłyby podrażnić język. Ogranicz również sól.
  • W pierwszych dniach po zabiegu należy wstrzymać się od palenia papierosów oraz picia alkoholu.
  • Do czasu zagojenia się rany nie uprawiaj seksu oralnego oraz unikaj pocałunków.

Jaki kolczyk do języka wybrać?

Gdy rana po przekłuciu się zagoi, możesz wymienić kolczyk założony przez piercera na inny. Oczywiście, design ma wielkie znaczenie, jednak największą uwagę należy poświęcić metalowi, z jakiego kolczyk został wykonany. Może być to stal chirurgiczna, srebro lub złoto, jak również platyna. Tańszym, ale także lżejszym rozwiązaniem okaże się kolczyk z silikonu medycznego. Szlachetne metale mają właściwości antybakteryjne i z reguły nie uczulają. Unikaj kolczyków z niesprawdzonego źródła, wykonanych z niskiej jakości metali.

Kolczyk w języku – czy jest bezpieczny?

Zwolennicy i przeciwnicy piercingu od lat spierają się co do bezpieczeństwa jego wykonywania. Jeśli chodzi o kolczyk w języku, jego krytykami są najczęściej stomatolodzy. Zwracają oni uwagę, że obijający się o zęba oraz dziąsła kolczyk może doprowadzać do szeregu problemów, takich jak uszkodzenia szkliwa, a nawet parodontoza. Piercerzy zwracają uwagę, że poprawnie wykonany kolczyk w języku nie ma prawa wywoływać podobnych dolegliwości.
Niektórzy obawiają się, że kolczyk w języku może spowodować zaburzenia w mowie oraz odczuwaniu smaków. Ryzyko tych problemów jest praktycznie zerowe, jeśli wykonasz piercing w sprawdzonym i renomowanym salonie.
Decyzję o przekłuciu języka należy podjąć samodzielnie, mając świadomość potencjalnego ryzyka. Pamiętaj również, że kolczyk w języku zawsze można wyjąć – inaczej niż w przypadku innych typów piercingu, nikt nie zwróci uwagę na bliznę.

Kolczyk w języku – podsumowanie

Piercing języka okaże się bezpieczny, jeśli zostanie wykonany przez doświadczonego specjalistę w sprawdzonym salonie piercingu. Po przekłuciu ranę należy starannie pielęgnować, dezynfekując oraz oczyszczając ją. Przy odpowiednim postępowaniu, gojenie języka po piercingu trwa zwykle nie więcej niż kilkanaście dni.
Zdjęcie: Envato Elements