Data publikacji:

Kolejność nakładania kosmetyków, czyli jak wykonać pielęgnację twarzy

Możesz kupować najdroższe kosmetyki, ale jeśli nieumiejętnie je stosujesz, to uzyskasz słabe efekty. Dlatego m.in. ważna jest kolejność nakładania kosmetyków – zarówno w pielęgnacji, jak i makijażu twarzy. Jeśli chcesz wiedzieć, w jakiej kolejności aplikować kosmetyki, to przeczytaj nasz poniższy poradnik. Zapraszamy do lektury!
kolejność nakładania kosmetyków

Kolejność nakładania kosmetyków – poranna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Kolejność nakładania kosmetyków na twarz jest niezwykle istotna w pielęgnacji – także tej porannej. Zatem od czego zacząć? Co zaaplikować na sam koniec? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Krok 1: mycie twarzy

W tym etapie porannej pielęgnacji myjesz twarz. Jest to pierwszy i jednocześnie najważniejszy krok. Rano nie możesz go pomijać – mimo że całą noc spałaś bez makijażu. W ciągu nocy pocimy się, ocieramy o kołdrę czy poduszkę. To sprawia, że nasza twarz też się brudzi i kurzy. W mniejszym stopniu niż po całym dniu, ale zdecydowanie musisz ją umyć. Ponadto jeśli nie zmyjesz nagromadzonego po nocy sebum, to stąd prosta droga do zaskórników i problemów z cerą.
W tym kroku sięgnij więc po żel lub piankę do mycia twarzy. Zawsze używaj do mycia wody. Często popełniany błąd to mycie twarzy jedynie wacikiem i tonikiem. Tak nie robimy! Tonik nie myje twarzy!

Krok 2: przemyj twarz tonikiem lub hydrolatem

Toniki i hydrolaty przywrócą skórze jej naturalne pH. Dodatkowo mogą ją nawilżyć, zmatowić i przygotować do dalszych etapów pielęgnacji. Nałóż tonik lub hydrolat, używając wacików. Możesz też wylać odrobinę kosmetyku na dłonie i następnie zmoczyć twarz. W ten sposób unikniesz pocierania, co przykładowo przy skórze bardzo wrażliwej lub trądzikowej może nasilać problemy.

Krok 3: nałóż krem z SPF

Krem nakładany na skórę rano zawsze powinien mieć filtr przeciwsłoneczny SPF. Dobrze, gdyby było to przynajmniej 30 SPF, a najbardziej optymalne będzie 50 SPF (zwłaszcza latem). Co ważne, krem z ochroną przeciwsłoneczną nakładamy zawsze, czyli także jesienią i zimą.

Kolejność nakładania kosmetyków – pielęgnacja wieczorna

Skoro już wiesz, jak krok po kroku przeprowadzić pielęgnację poranną, to teraz omówmy kolejność nakładania kosmetyków na twarz w pielęgnacji wieczornej. Poniżej omawiamy wszystkie jej etapy.

Krok 1: demakijaż twarzy

Słyszałaś kiedyś o dwuetapowym oczyszczaniu twarzy? Jeśli na co dzień nosisz makijaż, to dwuetapowe oczyszczanie jest właśnie dla ciebie. Polega ono na tym, że najpierw zmywamy makijaż (najlepiej przy użyciu kosmetyku i wody), a później jeszcze raz myjemy skórę odpowiednim żelem. I właśnie taką kolejność zalecamy. Najgorsze, co możesz zrobić, to nałożyć makijaż, a następnie zmyć go wyłącznie płynem micelarnym lub wyłącznie żelem do mycia twarzy.
Zastosowanie tylko jednego etapu sprawi, że skóra nie będzie dobrze umyta. Makijaż też nie będzie zmyty zbyt skutecznie. Nie daj nabrać się też hasłom marketingowym, które zachęcają do używania płynów micelarnych już zamiast mycia twarzy. Płyn micelarny nie myje skóry! On jedynie ma zmyć makijaż.
Czego użyć w etapie demakijażu? Sprawdzi się wspomniany już płyn micelarny, wszelkie masełka do demakijażu lub mleczka.

Krok 2: mycie twarzy

Po zmyciu makijażu należy umyć twarz swoim ulubionym żelem.

Krok 3: peeling/maseczka (raz w tygodniu)

Ten krok wykonuj raz w tygodniu. Jednego wieczora rób peeling (raz w tygodniu), a innego dnia wykonaj maseczkę (również raz w tygodniu). Jeśli nie chcesz stosować tych dwóch produktów, to ogranicz się tylko do peelingu. Ten jest dla skóry szalenie ważny.
Peeling skutecznie złuszcza martwe komórki naskórka. Te należy regularnie usuwać, aby nie zapychać porów skóry, a w efekcie nie doprowadzić do zaskórników czy zmian trądzikowych. Ponadto regularny peeling sprawia, że skóra lepiej oddycha i lepiej przyswaja substancje aktywne zawarte w pozostałych kosmetykach do pielęgnacji twarzy.
Maseczka jest z kolei bezpośrednio ukierunkowana na konkretny problem, np. dodatkowe nawilżenie czy walkę z niedoskonałościami. Istnieją też takie maseczki, które błyskawicznie poprawiają wygląd twarzy, np. przed ważną imprezą. To tzw. maseczki bankietowe. Maseczką bankietową może być maska algowa.

Krok 4: tonik

Tonik najlepiej używać rano i wieczorem.

Krok 5: serum

Wieczorem pod krem warto nałożyć też skoncentrowane serum. To należy dobrać typowo do rodzaju i potrzeb skóry. Możesz sięgnąć po serum z kwasami, które zadziała antybakteryjnie. Masz przebarwienia? Postaw na serum, które je rozjaśni. Twoja cera jest dojrzała? Sięgnij po przeciwzmarszczkową bombę witaminą. Niektóre sera aplikuje się codziennie wieczorem, ale są też takie stosowane co któryś dzień – zwłaszcza sera z kwasami.

Krok 6: krem

Mocno skoncentrowany krem, który uzupełni działanie serum.

Kosmetyki – kolejność nakładania. Makijaż

Kolejność w makijażu jest niezwykle ważna, aby uzyskać zamierzony efekt końcowy. Poniżej przedstawiamy więc, jakie kosmetyki do makijażu nakładać krok po kroku. Warto wspomnieć, że poniżej omówimy wyłącznie etapy makijażu twarzy.
Krok 1: baza
Krok 2: podkład
Krok 3: korektor
Krok 4: puder
Krok 5: róż, bronzer i rozświetlacz
Krok 6: spray utrwalający makijaż
Jak widzisz wyżej, na samym początku nakładamy kosmetyki mokre. Po wykończeniu twarzy sypkim pudrem możemy dopiero nakładać kosmetyki sypkie. Dlaczego? To proste – jeśli na mokrą od podkładu twarz nałożysz sypki bronzer lub róż, to zrobisz plamy, a produkt będzie źle się rozcierał.
A ty, dbasz o poprawną kolejność nakładania kosmetyków? Mamy nadzieję, że nasz powyższy artykuł przekonał cię do tego, że warto to robić.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.