Data publikacji:

Dlaczego warto sięgać po kosmetyki bez parabenów?

Parabeny to substancje, które od lat cieszą się złą sławą. Rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że coraz więcej osób sięga po kosmetyki bez parabenów. Dlaczego warto unikać tych składników? Zobacz, jakich parabenów bezwzględnie unikać i jakie kosmetyki bez parabenów wybrać.

kosmetyki bez parabenów

Kosmetyki bez parabenów: czym są parabeny?

Najprościej mówiąc, parabeny to substancje chemiczne stosowane w przemyśle kosmetycznym, chemicznym i spożywczym, które mają za zadanie konserwować produkty. Pozwalają utrzymać świeżość środków czystości, kosmetyków i jedzenia nawet przez wiele miesięcy. Jednocześnie parabeny nie ingerują we właściwości danego produktu – jego kolor, gęstość i zapach pozostają niezmienione.

Mimo powszechnych obaw przed ich stosowaniem warto podkreślić, że parabeny często są po prostu przykrą koniecznością. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do rozwoju groźnych drobnoustrojów w środkach chemicznych oraz kosmetykach. W kosmetykach bez parabenów trzeba zastosować inny typ konserwantu lub zużyć produkty bardzo szybko.

Parabeny są stosowane już od lat 40. ubiegłego stulecia i przez wiele dekad uważane były za doskonałe, nieszkodliwe konserwanty. Wraz z nadejściem lat 90. i nowoczesnymi badaniami zmieniło się podejście do tych substancji. Okazało się, że wiele z nich może mieć zgubne skutki dla ludzkiego zdrowia.

Jakie kosmetyki bez parabenów?

Jeśli chcesz ograniczyć kontakt ze szkodliwymi substancjami, sięgaj po kosmetyki bez parabenów. Wśród słynnych firm produkujących kosmetyki bez parabenów nie brakuje i tych polskich.

W odpowiedzi na potrzeby osób, które cenią sobie naturalną pielęgnację, rynek kosmetyków bez szkodliwych konserwantów stale się rozwija. Zobacz, jakie kosmetyki bez parabenów wybrać.

Kosmetyki do włosów bez silikonu i parabenów

Do negatywnych skutków stosowania kosmetyków do włosów z parabenami należy osłabienie włosów, które stają się łamliwe i wypadają. Dlatego warto sięgać po naturalne kosmetyki do włosów bez parabenów

Szampony do włosów bez parabenów

Zamiast parabenów szampony do włosów wykorzystują naturalne składniki, takie jak wyciąg z drzewa oliwnego, miód czy aloes. Dodatkowo w swoim składzie mają witaminy.

Kosmetyki do twarzy bez parabenów i parafiny

Również wśród kosmetyków do twarzy znajdziesz kremy, maseczki czy żele bez konserwantów i parabenów.

Naturalne kremy do twarzy bez parabenów

W ofercie znajdziesz kremy bez parabenów do każdego typu cery: wrażliwej, tłustej, suchej czy normalnej. Bardzo wazne jest stosowanie kosmetyków bez parabenów zwłaszcza w wypadku skóry alergicznej.

Kosmetyki bez parabenów dla mężczyzn

Również panowie mogą znaleźć kosmetyki bez parabenów dedykowane męskim potrzebom. Żele pod prysznic czy do twarzy będą znakomitym rozwiązaniem podczas codziennej pielęgnacji. Borykasz się z problemem podrażnień po goleniu? Wypróbuj balsamy po goleniu bez parabenów.

Negatywne skutki stosowania parabenów, czyli dlaczego wybierać kosmetyki bez parabenów

Nawet jeśli do tej pory nie wiedziałeś, czym dokładnie są parabeny, na pewno nieraz słyszałeś, że są szkodliwe. Pogłoski te nie są bezpodstawne. Niejedno z badań, w tym to opublikowane przez brytyjskich naukowców na łamach „Journal of Applied Toxicology", dowodzi, że parabeny mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów, w tym m.in. raka piersi.

Wszystko za sprawą nietypowej właściwości tych substancji chemicznych. Eksperymenty wykazały, że niektóre parabeny mogą „upodabniać się” do damskich hormonów płciowych – estrogenów. W przypadku mężczyzn regularna styczność z parabenami może prowadzić np. do ginekomastii, a u kobiet – do rozwoju guzów w obrębie piersi.

Choć parabeny zawarte są w wielu produktach spożywczych i lekach, najbardziej podstępne okazują się te w kosmetykach. Udowodniono, że bardzo szybko wchłaniają się przez skórę, a we krwi można je wykryć już po godzinie od aplikacji np. kremu czy balsamu.

Poza potencjalnie rakotwórczym działaniem parabeny mogą uczulać i podrażniać. Ich zgubne działanie będzie widoczne przede wszystkim na skórze bardzo wrażliwej. W przypadku produktów do włosów parabeny stosowane w nadmiernych ilościach mogą je osłabiać, powodować wzmożone wypadanie i łamliwość.

Zdjęcie: Envato Elements