Data publikacji:

Jakie kosmetyki do skóry atopowej? Ranking kremów do skóry atopowej

Skóra atopowa potrafi przysporzyć wielu problemów. Na szczęście, odpowiednia pielęgnacja może skutecznie złagodzić suchość i podrażnienia. Jakie kosmetyki wybrać do skóry atopowej? Których składników szukać? Sprawdź, jaki krem do skóry atopowej trafił do rankingu.

Atopowa skóra – co to jest, jakie są objawy

Skóra atopowa to inaczej atopowe zapalenie skóry (AZS). Dolegliwość ta wywołana jest nieprawidłową reakcją immunologiczną o podłożu genetycznym. Głównymi objawami AZS są swędzące zaczerwienienia połączone z nadmierną suchością skóry, które powstają w efekcie nasilonej reakcji na przeróżne alergeny. Choroba przebiega z cyklicznymi zaostrzeniami oraz remisjami, zaś do innych symptomów w zależności od fazy należą:
  • swędzące pęcherzyki oraz grudki
  • rumienie
  • nadżerki powstające w efekcie drapania (przeczosy)
  • łuszczenie się skóry
  • marszczenie naskórka
  • liszaje
  • suchość skóry
  • podrażnienia 
  • krostki powstające na skutek zakażenia
  • rybia łuska
  • świąd
Choroba charakteryzuje się typowym umiejscowieniem i często łączy się alergiami wziewnymi i pokarmowymi, a także uczuleniem na naturalną wełnę. Ponadto, nieprzyjemne odczyny skórne często występują w sytuacjach stresowych lub po wysiłku fizycznym. Do współwystępujących dolegliwości należą zapalenia spojówek, sutków, warg i stóp, a także łupież biały (atopowa skóra głowy). Występuje również atopowa skóra twarzy. Inne nazwy AZS to: egzema, alergiczne zapalenie skóry czy też świerzbiączka.

Choć skóra atopowa najczęściej atakuje już w dzieciństwie, może pojawić się dopiero w okresie wczesnej dorosłości. Chorzy szczególnie narażeni są na wszelkie zakażenia, dlatego też koniecznie dbać muszą o odpowiednią pielęgnację skóry twarzy i całego ciała.

Pielęgnacja skóry atopowej

Pielęgnacja delikatnej skóry atopowej skupia się przede wszystkim na kompleksowym nawilżaniu i łagodzeniu podrażnień. Niestety, nie wynaleziono jeszcze leku na tę przypadłość, dlatego też kuracja obejmuje tylko łagodzenie objawów oraz eliminację zakażeń skóry.

Jeśli cierpisz z powodu skóry atopowej, musisz nauczyć się unikać czynników wyzwalających świąd. Należą do nich na przykład suche powietrze, kurz i pył, nadmierny stres, kąpiele czy też przeróżne alergeny.

Stosuj się do podstawowych zasad pielęgnacji:

  • zamiast kąpieli wybieraj krótki prysznic,
  • używaj mydła lub żelu pod prysznic bez detergenów i SLS/SLES,
  • delikatnie osuszaj skórę czystym, bawełnianym ręcznikiem,
  • od razu po umyciu ciała lub twarzy nałóż tłusty krem lub oliwkę,
  • każde nowe ubranie upierz przed założeniem,
  • stosuj delikatne, wypróbowane płyny do prania,
  • nie używaj perfumowanych płynów zmiękczających,
  • unikaj ubrań z wełny.
Ponadto staraj się nie dopuścić do grzybiczego lub bakteryjnego zakażenia skóry, które może powstać na skutek nadmiernego drapania. W przypadku silnego ataku choroby udaj się do lekarza, który może przepisać ci antybiotyki lub maść sterydową. Objawy złagodzą również fototerapia oraz przyjmowanie popularnych leków na alergię

Kosmetyki do skóry atopowej – emolienty

Podstawową zasadą pielęgnacji skóry atopowej jest natłuszczanie i nawilżanie. Najlepsze kosmetyki dla osób z atopowym zapaleniem skóry to tak zwane emolienty. Jest to rodzaj dermokosmetyków, które są wchłaniane przez głębsze warstwy naskórka, a następnie przeciwdziałają wyparowywaniu wody ze skóry. W skrócie, emolienty sprawiają, że skóra pozostaje cały czas wilgotna, a zarazem chroniona przed podrażnieniami i wysuszeniem. Występują one w postaci kremów, balsamów, płynów do kąpieli, szamponów czy też mleczek. Można również kupić emolienty – olejki do kąpieli oraz łagodnie oczyszczające mydła.

Jest wiele firm produkujących emolienty do pielęgnacji skóry atopowej. Do najbardziej znanych należą Emolium, Oilatum, Eloderm, Emotopic, Mediderm, Dermedic, Ziaja i inne. Ważne, aby stosowane kosmetyki były przebadane dermatologiczne na osobach z atopowym zapaleniem skóry. Emolienty należy nakładać na skórę co najmniej dwa razy dziennie. Idealnie nawilżają i wygładzają podrażnienia, niwelując swędzenie oraz łuszczenie. Można je kupić w niektórych drogeriach oraz w każdej aptece.

Atopowa skóra twarzy – kremy, maści

Atopowa skóra twarzy wymaga szczególnej troski i wyspecjalizowanej pielęgnacji. Tutaj również doskonale sprawdzą się wspomniane wyżej emolienty. Jakich składników szukać w kremach do skóry atopowej?

Przede wszystkim – tych natłuszczających. W tej roli doskonale sprawdzą się naturalne oleje, na przykład olej z orzechów macadamia, z ogórecznika, z avocado, olej lniany, konopny czy canola. Świetnie zadziałają także masło shea oraz gliceryna, dodatkowo zmiękczając i wygładzając delikatną atopową skórę twarzy. Natomiast podrażnienia i zaczerwienienia złagodzą pantenol i alantoina. Warto również szukać kosmetyków z hialuronianem sodu, który ma silne właściwości nawilżające. Dodatek filtrów UVA/UVB natomiast uchroni delikatną atopową skórę twarzy przed szkodliwym działaniem słońca.

Atopowa skóra głowy – szampony, odżywki

Osoby z atopowym zapaleniem skóry są szczególnie narażone na poważne formy łupieżu. Ponadto, drapanie ranek na głowie stwarza ryzyko powstania zakażeń grzybiczych. Dlatego też należy stosować delikatne szampony i odżywki dedykowane osobom z atopową skórą głowy.

Nie powinny one zawierać SLS, SLES i innych drażniących składników myjących oraz alergenów. W zamian najlepiej szukać kosmetyków-emolientów o właściwościach nawilżających. Oprócz wszystkich substancji wymienionych powyżej, w szamponach do atopowej skóry głowy warto szukać trójglicerydów kwasów tłuszczowych, kompleksu NMF oraz delikatnych składników myjących.

Najlepszy krem do skóry atopowej – ranking

Wiesz już, czym charakteryzuje się skóra atopowa i jakie kosmetyki wybierać do jej pielęgnacji. Na zakończenie przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie najlepszych kremów do skóry atopowej.

Cell Fusion C Expert Intensive Cream 

Najpopularniejszy krem do skóry atopowej w rankingu to formuła Cell Fusion C Expert Intensive Cream, który sprawdzi się równie świetnie w przypadku cery naczynkowej i normalnej. Kosmetyk przeznaczony do stosowania na dzień i na noc wspomaga odbudowę bariery hydrolipidowej i chroni skórę przed utratą wody. W składzie znajdziesz ceramidy, olej z wiesiołka i nasion słonecznika, masło shea, hydrolizowane białko łubinu, pantenol, hialuronian sodu i lipidy skórne. 

Aktywny krem przyspieszający regenerację phFormula POST Recovery

Produkt phFormula POST Recovery to krem na skórę atopową, naczynkową i normalną. Formuła bazuje na niacynie, maśle shea, bisabololu oraz kwasie glicyryzynowym i laktobionowym. Takie połączenie składników aktywnych gwarantuje intensywne nawilżenie, które sprawdzi się doskonale w przypadku podrażnień, fotostarzenia, utraty jędrności, a nawet trądziku różowatego.

Eveline Krem Egyptian Miracle

Kolejny krem do skóry atopowej z rankingu to prawdziwy ratunek dla twarzy, ciała, a nawet włosów. Polecany kosmetyk bazuje na naturalnych składnikach – oliwie z oliwek, wosku pszczelim, miodzie, pyłku pszczelim, propolisie i oleju słonecznikowym. Ultraodżwycza formuła nawilża skórę, przywraca jej elastyczność i miękkość oraz łagodzi podrażnienia, swędzenie i zaczerwienienie.

Poldermin Hydro Krem nawilżający z ksylitolem i beta-glukanem

Formuła Poldermin Hydro zawiera beta-glukan i ksylitol, które działają nawilżająco, antybakteryjnie, przeciwzapalnie i regenerująco. Dodatkowo wspomaga naturalne funkcje ochronne skóry, jednocześnie przyspieszając gojenie się podrażnień i uszkodzeń cery. Krem jest polecany do skóry atopowej, z łuszczycą i egzemą. Z powodzeniem można stosować go zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i całego ciała.

Dermomedica Resveratrol Mineral Cream SPF 30

Przeciwstarzeniowy krem do skóry atopowej z naszego rankingu to jeden z najlepszych kosmetyków do cery atopowej na dzień. Formuła wzbogacona o filtr przeciwsłoneczny sprawdzi się również w pielęgnacji cery naczynkowej, suchej, wrażliwej i z przebarwieniami. Kosmeceutyk zawiera resweratrol, tlenek cynku i ditlenek tytanu. Efekt? Ochrona przed słońcem połączona z walką z wolnymi rodnikami i starzeniem się skóry.

AA Help Cera Atopowa: krem nawilżający

Kolejny polecany krem do skóry atopowej w rankingu to propozycja od marki AA. Kosmetyk ma w składzie glicerynę, skwalan z oliwek, witaminę E, olej z ogórecznika lekarskiego i cucurbitynę. Nie zawiera za to parabenów, konserwantów, barwników i alergenów. Formuła ma lekką konsystencję, dogłębnie nawilża i regeneruje skórę oraz wykazuje właściwości łagodzące.

Krem brzozowy z betuliną Sylveco

Szukasz naturalnego kremu do cery atopowej? W takim razie strzałem w dziesiątkę jest formuła od Sylveco, którą możesz stosować i na dzień, i na noc. Kosmetyk sprawdzi się doskonale w pielęgnacji cery wrażliwej, suchej, alergicznej, a nawet trądzikowej. W jego składzie znajdziesz witaminy, wosk pszczeli, betulinę i kwas betulinowy z kory brzozy. Dodatkowo formuła jest hipoalergiczna i wolna od konserwantów. Stosując ją regularnie, przyspieszysz regenerację skóry, odbudujesz naturalną barierę ochronną oraz dogłębnie nawilżysz i odżywisz skórę.

Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.