Data modyfikacji:

Krem likwidujący prosaki – jaki wybrać?

Prosaki to milimetrowe, białe lub żółtawe krostki, które znajdują się tuż pod powierzchnią skóry. Najczęściej występują na twarzy, w okolicach oczu, na czole i nosie. Swym wyglądem przypominają ziarno prosa, stąd ich nazwa. Są twarde w dotyku, nie swędzą, nie bolą; stanowią jedynie defekt estetyczny, a ich występowanie nie powinno budzić niepokoju. Nie da się jednak ukryć, że prosaki na twarzy nie dodają urody. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym usuwanie prosaków jest możliwe.

Polecamy: Krem pod makijaż

prosaki na twarzy

Jeśli zastanawiasz się, czy prosaki same znikną, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – zazwyczaj tego typu zmiany same ustępują w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Nie musisz jednak czekać tak długo, by cieszyć się piękną, nieskazitelną cerą. Istnieją kosmetyki, których stosowanie może przyspieszyć usuwanie prosaków, a także zapobiec ich ponownemu wystąpieniu. Możesz także skorzystać z usług kosmetyczki lub gabinetu medycyny estetycznej.

Prosaki na twarzy powstają w wyniku zatkania mieszków włosowo-łojowych. Gdy w gruczołach łojowych gromadzi się wydzielina, która nie znajduje ujścia, wówczas na naszej skórze mogą pojawić się prosaki. Choć źródłami tego problemu mogą być uwarunkowania genetyczne czy też zmiany hormonalne, zdecydowanie najczęstszym powodem występowania prosaków jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry twarzy.

Prosaki na twarzy pojawiają się wtedy, gdy niewystarczająco oczyszczamy skórę z nadmiaru sebum, a także nie złuszczamy martwego naskórka. Z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę na te aspekty pielęgnacji.

Jak usunąć prosaki w domu?

Choć nie istnieje krem na prosaki na twarzy, który zlikwiduje problem w ciągu jednego dnia, dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry możemy pozbyć się tego uciążliwego problemu. Warto więc sięgnąć po odpowiednie kosmetyki.

Peeling na prosaki powinien zawierać kwasy AHA (np. glikolowy, migdałowy), gdyż kosmetyk z takim składem pomoże wygładzić skórę. Jest z czego wybierać, bo na rynku znajduje się wiele produktów tego rodzaju. Ważne, by nie używać peelingu codziennie, gdyż zbyt częste stosowanie może podrażnić skórę. 2-3 razy w tygodniu zupełnie wystarczy.

Krem likwidujący prosaki w swoim składzie powinien zawierać kwasy, które mają silne właściwości złuszczające (np. wyżej wspomniany kwas AHA). Celem takiego zabiegu jest regeneracja skóry, gdyż w wyniku złuszczania martwe komórki naskórka są zastępowane nowymi.

Dzięki temu pozbywamy się zaskórników, niedoskonałości, a nasza skóra staje się gładka. Co ważne, kremy takie wykazują bardzo silne działanie, dlatego należy ich używać punktowo. Warto też unikać ich stosowania latem i zimą – silne słońce oraz mróz mogą dodatkowo podrażnić skórę.

By zobaczyć efekty stosowania takich kosmetyków, należy stosować je około 2-3 miesiące. Co jeszcze może być pomocne, jeśli decydujemy się na usuwanie prosaków domowymi sposobami?

  • „Domowa sauna”. Kiedy jesteś przeziębiona, robisz sobie inhalacje w domowym zaciszu – nalewasz gorącej wody do miski, pochylasz nad nią głowę, którą następnie przykrywasz ręcznikiem. Taka kuracja może być dobra na usuwanie prosaków – dzięki niej rozszerzymy pory skóry, które będą mogły wydzielić nadmiar łoju – przyczynę prosaków.
  • Olejek rycynowy. Ze względu na jego silne właściwości antybakteryjne i regulujące łojotok, warto raz dziennie przykładać nasączony nim wacik na zmienioną skórę twarzy. Efekty powinny być widoczne po około dwóch miesiącach.
  • Maska miodowa. Miód znany jest ze swojego działania antybakteryjnego, więc maska z miodem powinna pomóc zmniejszyć stan zapalny. Aby sporządzić taką miksturę, wymieszaj 3 łyżki miodu z łyżeczką cynamonu, ogrzej nieco mieszankę i nałóż ją na twarz na 10 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Pamiętaj, że jeśli walczysz z prosakami na twarzy, staraj się nie zatykać porów skóry. Używanie tłustych kosmetyków, ciężkich podkładów i fluidów może zniweczyć twoje wysiłki i zwiększyć skłonność skóry do powstawania tych zmian.

Prosaki – usuwanie u kosmetyczki

Jeśli nie chcesz czekać kilku tygodni, by kuracja kosmetykami przyniosła efekt, warto skorzystać z usług profesjonalisty. 

Najczęściej kosmetyczki stosują przerwanie ciągłości skóry, czyli nakłucie zmiany sterylną igłą, by dać ujście dla zebranego łoju, a następnie dezynfekują okolicę nakłucia. Co ważne, usuwanie prosaków tą metodą może przeprowadzić jedynie profesjonalista, pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać zmiany samemu! Może to doprowadzić do powstania trudnego w leczeniu stanu zapalnego, po którym może pozostać blizna. Szczególnie niebezpieczne jest wyciskanie prosaków umiejscowionych w okolicach oczu.

Innymi często stosowanymi zabiegami na prosaki są: mikrodermabrazja, peeling chemiczny, a także wymrażanie. W przypadku licznych prosaków z tendencjami do nawracania stosuje się elektrokoagulację (zabieg z użyciem prądu o wysokiej częstotliwości, który polega na ścinaniu białka zmian skórnych) oraz laseroterapię (wypalenie gruczołu łojowego). 

Prosaki mają niestety tendencje do nawracania, dlatego odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy powinna stać się twoim nawykiem, nawet jeśli sądzisz, że udało ci się zwalczyć ten problem. Skórę twarzy należy oczyszczać dwa razy dziennie – rano z nadmiaru sebum, a wieczorem z resztek makijażu.

Wykonanie peelingu raz w tygodniu, a także stosowanie kremów dobranych do cery (zbyt tłuste przyczynią się do zatykania gruczołów łojowych) pomogą zachować zdrową, gładką skórę twarzy. Warto także stosować krem do twarzy z retinolem, gdyż zawiera on witaminę A, składnik niezbędny dla zdrowia skóry.