Data publikacji:

Ochrona cery zimą. Jaki krem na zimę wybrać?

Zimowa aura, wpływając na zmianę naszego codziennego funkcjonowania, ubierania się itp., wpływa także na skórę. Zwłaszcza skóra twarzy, która jest ciągle odkryta, odczuwa niskie temperatury panujące na dworze. Dlatego zimą powinniśmy dostosować pielęgnację cery do warunków atmosferycznych, aby skóra twarzy pozostała odpowiednio nawilżona i wyglądała na zdrową. Jak chronić cerę zimą? Jaki krem sprawdzi się najlepiej na mróz? Doradzamy, jak zadbać o skórę twarzy podczas ujemnych temperatur.
ochrona cery zimą

Skóra twarzy a mróz

Zimą towarzyszy nam ciągła różnica temperatur. Na dworze jest zimno, a w ogrzewanych pomieszczeniach gorąco i sucho. Przechodzimy ciągle ze skrajności w skrajność. Odczuwa to znacznie nasza cera, która w szybszym tempie traci wodę, a przez to staje się sucha i mniej elastyczna. Mogą temu towarzyszyć także zaczerwienienia, podrażnienia i popękane naczynka. Oprócz tego, chcąc się osłonić przed zimnem, zakrywamy twarz szalikami, kominami, chustami itp., co powoduje mniejsze dotlenienie skóry. W efekcie staje się ona poszarzała i traci swój naturalny blask.

Pielęgnacja cery zimą

Aby odpowiednio pielęgnować twarz zimą, wystarczy kilka kroków. Ważną zasadą jest profilaktyka, czyli dbanie o skórę cały czas, a nie leczenie jej dopiero, gdy pojawią się skutki mrozu. Długotrwała pielęgnacja pomoże także zapobiec wypryskom itp., które pojawiają się głównie na osłabionej i suchej cerze. 
Pierwszym krokiem, który należy stosować zimą, jest delikatne oczyszczanie skóry twarzy. Ważne, aby ten proces wykonywać łagodnie, a nie silnie pocierać cerę, która i tak jest wystarczająco podrażniona od panujących mrozów. Wskazane jest używanie delikatnych kosmetyków, dostosowanych do własnej skóry, które będą dbały o mikrobiom skóry, czyli czynnik odpowiadający za kondycję naskórka. 
Niezbędne podczas zimowych dni jest także nawilżanie skóry twarzy, która jest nadmiernie sucha i narażona na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na znaczną suchość i odwodnienie, wskazane jest intensywne nawilżanie za pomocą kremów, które posiadają składniki zatrzymujące wodę w skórze. Kremy do twarzy powinny być dopierane odpowiednio do preferencji naszej cery. Aby krem był bezpieczny , ochronny i regenerujący, czyli idealny na zimę, powinien zawierać chociaż jeden z danych składników: masło shea, kwas hialuronowy, mocznik, pantenol, aloes, witaminę A, witaminę E. Konsystencja kremu na zimę powinna być gęsta, tłusta, aby jak najdłużej emulsja pozostawała na skórze i nawilżała ją. Zimą zdarzają się także słoneczne dni, podczas których promienie słoneczne nadmiernie odbijają się od białego śniegu. Błędnym myśleniem jest twierdzenie, że zimą słońce nie ma żadnego wpływu na naszą skórę. Owszem, ma. Tak samo jak letnie słońce, może powodować przebarwienia, suchość, zmarszczki, szybsze starzenie się skóry itd. Dlatego nie można także zapominać o kremach z filtrem UV, które chronią skórę przed promieniami słonecznymi. 
Trzecim punktem, nie mniej ważnym niż poprzednie, jest regeneracja skóry, a dokładniej płaszcza hydrolipidowego. Jest on warstwą ochronną skóry stworzoną z mieszaniny wody, łoju, potu i lipidów, znajdującą się na powierzchni naskórka. Stanowi pierwszą linię obrony naszej skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia, duże różnice temperatur, mróz, bakterie. Dlatego jego regeneracja jest kluczowa, zwłaszcza zimą. Potrzebna do tego jest świadoma pielęgnacja kosmetykami zawierającymi ceramidy bądź kwas mlekowy. Przydatne będą także różnego rodzaju maseczki do twarzy, które dodatkowo odżywią i zregenerują delikatną skórę twarzy.
Nie zapominajmy także o pielęgnacji ust podczas mrozów, gdyż one także są bardzo narażone na wysuszenie. Warto w tym celu stosować gęste balsamy do ust lub wazelinę, które zostaną na ustach przez długi czas.

Jaki krem wybrać na mroźne dni?

Krem do twarzy powinien być przede wszystkim dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dla jednych może się sprawdzać idealnie, a innych uczulać. Dlatego konieczne jest czytanie składów kremów i wybranie tego odpowiedniego dla własnej cery.
  • Krem na zimę do suchej skóry – dany krem powinien być tłusty i mieć gęstą konsystencję. W jego składzie powinny znaleźć się substancje odbudowujące płaszcz hydrolipidowy, czyli ceramidy, mocznik. Przykładem takiego kremu jest BasicLab – ceramidowy krem regenerujący, który ma bogatą konsystencję, pozostawia ochronną warstwę na skórze oraz intensywnie nawilża. Oprócz ceramidów zawiera także prebiotyk, który przywraca równowagę mikrobiomu, a także pantenol przyspieszający regenerację naskórka.
  • Krem na zimę do cery naczyniowej – w tym wypadku konieczny będzie tłusty krem, który łagodzi podrażnienia oraz zapobiega pękaniu naczynek. Takie właściwości posiada krem Dr. Hauschka Rose Day Cream, który posiada woski i oleje roślinne, co sprawia, że jest idealny na zimę.
  • Krem do cery tłustej – do bardziej problematycznej cery, czyli tłustej, sprawdzą się kosmetyki o nieco lżejszej konsystencji. Dodatkowo nie powinny one zawierać składników, które wpływają na stymulację wytwarzania sebum oraz zapychają pory. W tym celu niezastąpiony będzie krem Cetaphil PRO, który nie dość, że ma właściwości nawilżające, to jeszcze wpływa na zmatowienie cery. Dodatkowo posiada filtr przeciwsłoneczny SPF 30, który będzie idealny na ochronę cery na zimę. Nada się idealnie dla cery przetłuszczającej się oraz trądzikowej.
  • Cera potrzebuje pielęgnacji przez cały rok, dlatego nie zapominajmy o tym, aby o nią dbać. Zwłaszcza zimą, podczas mroźnych dni, nawilżajmy ją i regenerujmy, aby codziennie wyglądała zdrowo i promieniście.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka