Data publikacji:

Krosta w uchu – przyczyny i sposoby leczenia

O ile niedoskonałości pojawiające się na twarzy nikogo nie dziwią, o tyle pojawienie się krosty w uchu może być niemiłym zaskoczeniem. Pryszcz lub zaskórnik w okolicach ucha to normalne zjawisko, które w większości przypadków można zwalczyć domowymi metodami. Zdarza się jednak, że krosta w uchu wymaga konsultacji z laryngologiem.
Krosta w uchu

Krosta w uchu: co jest jej przyczyną?

W twoim uchu pojawiła się irytująca, boląca krosta? To nie powód do paniki: najczęściej pryszcz w uchu spowodowany jest zaniedbaniami higienicznymi. Należy pamiętać, że skóra uszu, podobnie jak skóra twarzy, jest bogata w gruczoły łojowe, które mogą się zapychać. Jeśli więc masz cerę ze skłonnością do łojotoku, to wysoce prawdopodobne, że masz także „tłustą” skórę uszu, na której mogą pojawiać się przykre niespodzianki.
Krosta w uchu może powstać także na skutek nagromadzenia woskowiny, która zapycha ujścia gruczołów i powoduje stan zapalny.

Czy można usuwać krostki z uszu?

Krosty w uchu najczęściej pojawiają się na częściach najbardziej narażonych na zanieczyszczenie, a więc na małżowinie usznej lub płatku ucha. Takie zmiany w większości przypadków można ostrożnie leczyć za pomocą sposobów domowych. Jeśli jednak krostka pojawiła się wewnątrz ucha, nie próbuj usuwać jej samodzielnie. Najlepiej zgłosić się do laryngologa, który sprawdzi, z jaką zmianą masz do czynienia, i w sterylnych warunkach ją usunie.

Jak usunąć bolącą krostę w uchu?

Pryszcz w uchu trudno przegapić – choć z oczywistych względów nie możesz go zobaczyć, zazwyczaj bywa bolesny z powodu mocnego unerwienia tych okolic. Jeśli na uchu pojawiła się biała, nabrzmiała krostka pamiętaj, aby nie wyciskać jej ani nie przebijać. Może to doprowadzić do rozniesienia bakterii na skórze i ponownych zakażeń. Ponadto, drobnoustroje mogą dostać się do przewodu słuchowego, powodując o wiele groźniejsze powikłania.
Aby usunąć krostę w uchu, warto wspomóc się domowymi, prostymi metodami.
  • Zmianę możesz posmarować odrobiną olejku z drzewa herbacianego lub olejkiem jojoba. Wykazują one działanie antybakteryjne i ściągające, dlatego przyspieszą „dojrzewanie” zmiany i jej samoistne leczenie.
  • Innym sposobem na białą krostę w uchu jest naniesienie na nią papki przygotowanej z kilku kropelek wody oraz rozgniecionej tabletki aspiryny lub węgla aktywnego. To leki o silnym działaniu antyseptycznym.
  • Pryszcza w uchu możesz potraktować również specjalną maścią antytrądzikową zawierającą kwas salicylowy, który błyskawicznie zwalcza bakterie i zmniejsza niedoskonałości.
  • Jak pozbyć się wągrów na uchu?

    Białe krostki w uchu występują zwykle punktowo, lecz zaskórniki otwarte, zwane także wągrami, mogą pojawiać się na skórze w większych skupiskach. Choć nie są żadnym zagrożeniem dla zdrowia słuchu, stanowią problem estetyczny. Ze względu na specyficzną lokalizację, trudno pozbyć się ich manualnie. Jak więc zadbać o ładną, czystą skórę uszu?
  • Skórę ucha (pomijając wewnętrzne jego partie) możesz bez przeszkód pielęgnować za pomocą kosmetyków do cery tłustej. Odrobina toniku, kremu lub serum o działaniu oczyszczającym wspomoże zwalczanie wągrów oraz zapobiegnie pojawianiu się kolejnych. Najlepszym wyborem będą tu kosmetyki zawierające kwas salicylowy, siarkę i cynk.
  • Pamiętaj o starannym myciu skóry uszu podczas każdego prysznica. Płatek oraz małżowinę możesz delikatnie oczyszczać za pomocą żelu do mycia twarzy. Pamiętaj jednak, aby robić to ostrożnie, aby kosmetyk nie przedostał się do przewodu słuchowego. Zakamarki małżowiny oczyszczaj, stosując patyczek kosmetyczny.
  • Groźny czyrak w uchu: jak go rozpoznać i leczyć?

    Zdarza się, że zmiana w uchu nie maleje mimo stosowania domowych metod, a wręcz przeciwnie – zwiększa swoje rozmiary. W niektórych przypadkach krosta może nawet powodować zaburzenia słuchu. Wówczas istnieje ryzyko, że na skórze pojawił się czyrak – zmiana skórna o pochodzeniu bakteryjnym, odporna na działanie zwykłych kosmetyków. Czyraki często wymagają ingerencji chirurgicznej.

    Jak bezpiecznie myć uszy? Najważniejsze zasady

    Na koniec kilka wskazówek dotyczących z pozoru błahej czynności, jaką jest mycie uszu. Odpowiednia pielęgnacja zmniejszy ryzyko powstawania zmian skórnych.
  • Oczyszczanie zacznij od wlania soli fizjologicznej, ciepłej wody lub specjalnego olejku do czyszczenia uszu do przewodu słuchowego. Nadmiar woskowiny wypłynie, co ułatwi jego usunięcie.
  • Nigdy nie wkładaj patyczka kosmetycznego do wnętrza ucha – może to spowodować ubicie woskowiny i powstanie kłopotliwego czopa, który zaburza funkcje ucha.
  • Za pomocą chusteczki wytrzyj starannie ucho. Zakamarki małżowiny możesz doczyścić, stosując patyczek.
  • Jak często należy czyścić uszy? To kwestia indywidualna, ponieważ u każdego człowieka woskowina produkowana jest w innym tempie. Z reguły czyszczenie uszu wystarczy przeprowadzać raz na kilka dni.
  • Pamiętaj, że woskowina uszna jest potrzebna, by chronić przewód słuchowy przed zanieczyszczeniami i bakteriami. Niewielka ilość wosku w uchu jest zupełnie naturalna i zdrowa.
  • Krosta w uchu: podsumowanie

    Krosty w uchu mogą pojawiać się u osób, które borykają się z cerą łojotokową lub zaniedbują higienę uszu. Zmian nie należy wyciskać – zamiast tego wystarczy smarować je preparatami o działaniu ściągającym i wysuszającym. Pamiętaj również o regularnej higienie uszu, obejmującej pielęgnację skóry. To zmniejszy ryzyko pojawiania się krost w uchu w przyszłości.
    Zdjęcie: Envanto Elements