Data publikacji:

Kubek menstruacyjny: jaki rozmiar wybrać?

Kubeczki menstruacyjne całkowicie zrewolucjonizowały życie kobiet na całym świecie. Niewielkie gadżety pozwalają zadbać o higienę intymną w trakcie okresu z zachowaniem bezpieczeństwa dla zdrowia i środowiska, a jak się okazuje, także z korzyścią dla portfela. Jeśli rozważasz to rozwiązanie, koniecznie przeczytaj, jaki rozmiar kubka menstruacyjnego będzie dla ciebie odpowiedni.
Kubek menstruacyjny: jaki rozmiar

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubek menstruacyjny to przyrząd wykonany z medycznego silikonu, służący do gromadzenia krwi miesięcznej we wnętrzu pochwy. Pełni więc tę samą funkcję co tampon, jednak wiele go od niego różni.

Zalety kubeczków menstruacyjnych

  • Zwolenniczki kubeczków wskazują, że są one przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia. Silikon to materiał obojętny dla organizmu, w odróżnieniu od tamponów i podpasek, które często bielone są chlorem, szkodliwym dla zdrowia.
  • Kubeczki nie zagrażają naturalnemu nawilżeniu pochwy, ponieważ nie wchłaniają krwi i śluzu. Płyny po prostu gromadzą się we wnętrzu kubka.
  • Kubeczek menstruacyjny renomowanej marki kupisz już za około 40 zł. Wystarczy ci natomiast na wiele miesięcy użytkowania. Porównując ten wydatek do comiesięcznego kupowania tamponów lub podpasek, szybko można zauważyć, że kubeczek menstruacyjny po prostu się opłaca.
  • Jak używać kubeczka menstruacyjnego?

    Stosowanie kubeczka menstruacyjnego jest bardzo proste. Należy do zwinąć w rulonik, a następnie powoli umieścić wewnątrz pochwy. Odpowiednio założony kubeczek jest praktycznie niewyczuwalny.
    Kubeczek menstruacyjny, w zależności od obfitości okresu, należy wymieniać co około 4 godziny. Niektórym kobietom wystarczy jednak jedna wymiana kubeczka co 12 godzin! Aby go wyjąć, należy delikatnie pociągnąć za wystający „ogonek”. Następnie należy usunąć z niego krew miesięczną, dokładnie go umyć i założyć ponownie.
    Po zakończonej miesiączce kubeczek menstruacyjny warto nie tylko umyć, ale także wyparzyć i wysterylizować.

    Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

    Jeśli przekonałaś się do wypróbowania kubka menstruacyjnego, pora dowiedzieć się, czym kierować się przy jego zakupie. Na rynku znajdziesz wiele modeli, dlatego łatwo się pogubić. To, co powinnaś wziąć pod uwagę, to przede wszystkim:
  • obfitość miesiączek,
  • wysokość szyjki macicy,
  • przebyte porody.
  • Większość firm oferuje dwa rozmiary kubeczków menstruacyjnych (S lub M, A lub B). Przeczytaj, jak wytypować ten odpowiedni.

    Kubek menstruacyjny – jaki rozmiar? Określ obfitość miesiączki

    Kubeczki menstruacyjne mają zazwyczaj pojemność 20–25 ml. Dla każdej kobiety oznacza to jednak coś innego.
  • Jeśli w trakcie miesiączki twoje plamienia są umiarkowane (zmieniasz podpaskę lub tampon co 3–4 godziny), a krwawienie jest intensywne tylko w pierwszych 2 dniach, możesz zdecydować się na mniejszą pojemność.
  • Kobiety, które mają obfite miesiączki (wymagające wymiany tamponu co 1–2 godziny), powinny wybrać kubeczek o większej pojemności.
  • Należy zaznaczyć, że każdy kubeczek menstruacyjny okaże się bardziej pojemny niż tampon. Jeśli masz obfite okresy, kubek menstruacyjny pozwoli ci na rzadsze wizyty w toalecie.

    Ustal wysokość szyjki macicy

    Najważniejszym aspektem, który musisz przeanalizować, kupując kubeczek menstruacyjny, jest wysokość szyjki macicy. Jest to organ, który łączy macicę z pochwą. To właśnie przez nią wydzielana jest krew miesięczna. Wyglądem szyjka macicy przypomina pączek. Jest miękka i zaokrąglona.
    Szyjka macicy w ciągu cyklu odrobinę zmienia swoje ułożenie. Do ustalenia jej wysokości najlepiej przystępować kilka razy w ciągu miesiąca, zapisując uzyskane wyniki. Nigdy nie sprawdzaj tego w trakcie pobudzenia seksualnego lub w pozycji leżącej.
    Jak zmierzyć wysokość szyjki macicy? Zrelaksuj się, zwilż palec wskazujący wodą lub lubrykantem, a następnie wsuń go do pochwy do momentu, aż poczujesz opór. To właśnie twoja szyjka macicy. Długopisem zaznacz na palcu miejsce, do którego udało ci się wsunąć palec. Zmierz odcinek linijką i zapisz wynik.
  • Jeśli wynik wynosi ponad 5,5 cm, twoja szyjka macicy jest wysoka i powinnaś wybrać większy kubeczek w rozmiarze M.
  • Pomiar 4,5–5,5 cm oznacza średnią szyjkę macicy. Możesz wypróbować zarówno rozmiar S, jak i M, uzależniając to od obfitości miesiączki.
  • Jeśli udało ci się wsunąć palec na 4,5 cm lub mniej, twoja szyjka usadowiona jest bardzo nisko. Poszukaj jak najmniejszego kubeczka dedykowanego niskim szyjkom.
  • Rozmiar kubeczka a przebyte porody

    Jeśli rodziłaś naturalnie, lepszym rozwiązaniem okaże się kubeczek w większym rozmiarze. Mięśnie dna miednicy po porodzie stają się luźniejsze, dlatego kubeczek w rozmiarze M utrzyma się w pochwie stabilniej. Większy model powinny wybierać także wszystkie panie po 30. roku życia, u których w naturalny sposób dochodzi do osłabiania mięśni dna miednicy. Analogicznie, jeśli jesteś nastolatką lub dziewicą, wybierz kubeczek w rozmiarze S.

    Kubeczek menstruacyjny – co jeszcze wziąć pod uwagę?​

    Wiesz już, jaki rozmiar kubka menstruacyjnego będzie dla ciebie odpowiedni. Kupując swój model, pamiętaj także o kilku ważnych szczegółach:
  • Wybieraj kubeczki o pewnym pochodzeniu, posiadające certyfikaty bezpieczeństwa. Upewnij się, że wybrany model jest wykonany z silikonu o klasie medycznej.
  • Kubeczki różnią się nie tylko rozmiarami, ale i twardością. Na samym początku warto wypróbować modele miękkie i twardsze, abyś mogła stwierdzić, który jest dla ciebie wygodniejszy.
  • Ogonek kubeczka menstruacyjnego ułatwia jego wyjmowanie. Jeśli chcesz, możesz go odrobinę skrócić za pomocą nożyczek. Pamiętaj jednak, aby nie uszkodzić ostrzem dna kubka.
  • Zdjęcie: Envanto Elements