Data modyfikacji:

Kurzajka na stopie – leczenie domowe

Potrafi utrudnić życie, czasem boli i nieestetycznie wygląda – to właśnie kurzajka na stopie. Leczenie domowe takich zmian na szczęście może pomóc rozprawić się z problemem. Zatem, z jakich sposobów skorzystać, aby pozbyć się kurzajki? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie. Ponadto sprawdzamy, czym takim właściwie jest ta cała kurzajka, skąd się bierze i czy rzeczywiście trzeba ją leczyć. Zapraszamy do lektury!
kurzajka na stopie leczenie domowe

Czym takim jest kurzajka? Skąd się bierze i jak wygląda?

Brodawka skórna, której należy się pozbyć – właśnie tak określana jest kurzajka na stopie. Leczenie domowe takiej zmiany nierzadko bywa czasochłonne, ale zazwyczaj przynosi zadowalające efekty. Ale zanim o leczeniu, najpierw przyjrzyjmy się bliżej samym kurzajkom – czym tak właściwie są, skąd się biorą i czy można jakoś im zapobiec.
Kurzajki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Kurzajka jest cielistą, szarą lub brązowawą naroślą. Nierzadko ma szorstką, grudkowatą powierzchnię. Zazwyczaj nie przekracza 2 cm. Kurzajki często występują w grupach. Mogę umiejscowić się nie tylko na stopie, ale także na dłoniach, , przedramieniu, palcach, twarzy, jak i pod płytką paznokcia. Na kurzajki narażone są osoby dorosłe, ale i dzieci. Kurzajki zazwyczaj nie bolą. Wyjątek? Kurzajki na palcach, w wyniku których podczas chodzenia dochodzi do obtarć, lub kurzajki pod płytką paznokcia. Warto dodać, że możemy wyróżnić kilka rodzajów kurzajek:
  • brodawki zwykłe – pojawiają się najczęściej i nie są trudne do zwalczenia,
  • brodawki płaskie – trudniej je wyleczyć. Dotykają też twarzy i przedramion,
  • kłykciny kończyste – najtrudniejsze do zwalczenia. Pojawiają się na narządach płciowych lub w jamie ustnej czy na wargach. Wyglądem przypominają kalafiora. Z takimi kurzajkami należy od razu iść do lekarza ze względu na ich specyficzne umiejscowienie.
Skąd się biorą kurzajki? Tak naprawdę można zarazić się nią wszędzie tam, gdzie przebywają inne osoby – na basenie, w autobusie, u kosmetyczki, w saunie, szkole czy na wycieczce klasowej. Zakażenie pojawia się wtedy, gdy dotkniemy przedmiotów, na których znajduje się wirus. Nie jest to jednak gwarancją zarażenia – najłatwiej wirus wnika wtedy, gdy spotka ranę, np. rozcięcie. Istnieje też pewna teoria, że kurzajkami łatwiej zarażają się osoby o obniżonej odporności.
Dlaczego należy leczyć kurzajki, skoro często znikają one samoistnie? Chociażby dlatego, aby chronić innych przed rozprzestrzenieniem wirusa, np. domowników. Poza tym kurzajki łatwo przenosić, np. ze stopy na dłonie, a kiedy na ciele jest ich kilka, to trudniej będzie się ich pozbyć. Ponadto nieleczona kurzajka może pozostawiać po sobie nieestetyczne blizny, a jeśli jest nietypowo umiejscowiona, to może sprawić ból – dotyczy to zwłaszcza tych kurzajek na stopie czy pod paznokciem.

Jak skutecznie wyleczyć kurzajki? Poznaj te domowe metody

Istnieje kilka domowych sposobów na to, aby pozbyć się kurzajki. Niektóre są bardziej skuteczne, a inne mniej, ale jedno wiemy na pewno – leczysz kurzajki domowymi sposobami i te mimo wszystko nie chcą zejść? Twoje leczenie trwa już kilka miesięcy i nie widać efektów? Pora wybrać się do lekarza. Kiedy najszybciej możemy zobaczyć efekty domowego leczenia kurzajek? Pierwsze efekty zazwyczaj pojawiają się po około 2 tygodniach. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie kurzajka od razu znika. Czasem trzeba poczekać nieco dłużej, aby się jej pozbyć.
Dobre efekty daje też połączenie kilku sposobów jednocześnie, np. metod domowych i preparatów bez recepty dostępnych w aptekach. Jeśli widzicie, że wasza kurzajka na stopie jest wyjątkowo oporna, to warto pomyśleć o takiej terapii kombinowanej.
A teraz przejdźmy do domowych metod zwalczania kurzajek na stopie. Oczywiście możesz skorzystać z nich także wtedy, kiedy kurzajka umiejscowiła się w innym miejscu. Ostrożnie z kurzajkami na twarzy – tutaj trzeba postępować bardzo rozważnie.

Sposób na kurzajki na stopach – zastosuj olejek z drzewa herbacianego

Możesz bezpośrednio smarować nim kurzajkę lub moczyć stopy w kąpieli z dodatkiem takiego olejku. UWAGA – jeśli zamierzasz nanosić olejek herbaciany bezpośrednio na kurzajkę, to zrób to przy użyciu patyczka kosmetycznego, wacika lub załóż rękawiczki i od razu je wyrzuć. Należy uważać, aby jej nie rozprzestrzenić. Kurzajkę możesz smarować olejkiem herbacianym nawet trzy razy dziennie. Najlepiej, aby po posmarowaniu stopa mogła odpocząć od skarpet i butów. Jeśli nie macie takiej możliwości, to nałóżcie olejek herbaciany na kurzajkę i zaklejcie ją plastrem.
A jak wykonać kąpiel z olejkiem herbacianym? Wlej do miski ciepłą wodę. Możesz też dodać niewielką ilość ulubionego mydła czy płynu do kąpieli. Teraz wlej olejek herbaciany – jedną płaską łyżeczkę na pół litra wody. W takiej kąpieli mocz stopy przynajmniej przez 10-15 minut. Następnie je osusz i możesz dodatkowo miejscowo posmarować kurzajkę olejkiem herbacianym. Jak często możecie wykonywać takie kąpiele? Raz dziennie.

Kwas salicylowy – dobry sposób leczenia kurzajek

Na kurzajki, i to nie tylko te na stopach, świetnie zadziała kwas salicylowy o stężeniu 15 lub 17%. Kwas salicylowy nanoś bezpośrednio na zmianę. Możesz to robić nawet do trzech razy dziennie.

Jak wyleczyć kurzajki domowym sposobem? Zastosuj pumeks       

Czy kurzajki można potraktować z impetem? Oczywiście – zwłaszcza te, które znajdują się na stopach. Te i tak przecież regularnie ścieramy, aby pozbyć się martwego naskórka. Przed rozpoczęciem ścierania kurzajki najpierw mocz stopy w wodzie przez 20 minut – możesz dodać do niej olejek herbaciany, który przyspiesza walkę z kurzajkami. Po tym czasie weź CZYSTY!!! kawałek pumeksu i zacznij delikatnie ścierać zmianę. Rób to zawsze w jednym kierunku. I nie przesadzaj z siłą – najgorsze, co możecie zrobić, to zetrzeć do krwi zdrową skórę. Wówczas rozprzestrzenianie się kurzajki będzie jeszcze łatwiejsze.
UWAGA – nie ścieramy kurzajek w trudno dostępnych miejscach, np. między palcami. Nie robimy tego także wtedy, gdy samo ścieranie boli. Ponadto po ścieraniu należy zawsze wyrzucić użyty pumeks i następnym razem użyć czystego.

Sposoby na kurzajki na palcach – pomyśl o kąpieli w soli

Twoje kurzajki umiejscowiły się na palcach stopy? A może na palcach dłoni? Oprócz smarowania ich olejkiem herbacianym lub kwasem salicylowym możesz też skorzystać z kąpieli w soli. Do miski z letnią wodą wsyp sól – przyjmuje się, że 7 łyżek na litr wody wystarczy. Teraz mocz w takiej kąpieli stopy lub dłonie przez około 20 minut. Dla wzmocnienia efektu możesz dolać olejku z drzewa herbacianego.

Jak wyleczyć kurzajki? Sprawdzi się czosnek

Tak, zgadza się – świeży ząbek czosnku to świetny naturalny antybiotyk. Najlepiej wyciśnij go przez praskę, a taką papkę nałóż na zmianę. Do czosnku możesz dodać także olejku z drzewa herbacianego dla wzmocnienia kuracji. Takie okłady z czosnku możesz robić nawet do czterech razy dziennie. To całkowicie bezpieczna metoda.

Jak skutecznie wyleczyć kurzajki? Sięgnąć po leki

Jeśli domowe sposoby nie działają, to leki bez recepty dostępne w każdej aptece czy internetowej drogerii mogą przyspieszyć proces leczenia. Poniżej znajdziesz kilka skutecznych i polecanych preparatów.
Zdjęcie: AboutImages/Envato Elements
Autor: Arkadiusz Kobylański