Data publikacji:

Kwas alfa-liponowy – jaki wybrać?

Kwas alfa-liponowy (ALA) jest kwasem tłuszczowym, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Coraz częściej zwraca się również uwagę na jego właściwości wspomagające, między innymi utrzymanie prawidłowej masy ciała. Niestety ten cenny kwas w niewielkim stopniu występuje w organizmie i wraz z wiekiem synteza ALA staje się coraz słabsza. Warto więc zatroszczyć się o to, by w naszej diecie znalazły się składniki bogate w kwas alfa-liponowy. Jaki wybrać, by jego forma była jak najlepiej przyswajana? Co wyróżnia ALA? Kto powinien w szczególności po niego sięgać? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!
kwas alfa-liponowy

Kwas alfa-liponowy – co warto wiedzieć?

Kwas alfa-liponowy (ALA, LA, aLa, aLa, a-liponowy) występuje również pod innymi nazwami, takimi jak kwas liponowy czy kwas tioktynowy. To kwas tłuszczowy uznany za przeciwutleniacz, który znajduje się w komórkach roślinnych oraz zwierzęcych, a do jego wytworzenia dochodzi w mitochondriach. Nasze organizmy również wytwarzają kwas alfa-liponowy, ale w niewielkiej ilości. Z racji tego, że ALA wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, warto zadbać o jego dostarczanie między innymi wraz z pożywieniem.
Nie trzeba od razu sięgać po suplementy, które zawierają kwas alfa-liponowy. Jaki wybrać i gdzie go szukać? To wcale nie jest trudne, zwłaszcza jeśli dbamy o dobrze zbilansowaną dietę. ALA jest najwięcej w szpinaku, brokułach, ziemniakach, brukselce, pomidorach, oleju lnianym czy podrobach.
W aptekach można znaleźć suplementy diety z kwasem alfa-liponowym, ale przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem lub chociaż farmaceutą i nigdy nie działać na własną rękę. To specjalista dobierze indywidualnie rekomendowaną dawkę preparatu.

Kwas alfa-liponowym – co robi w organizmie?

Napisaliśmy już, że kwas alfa-liponowy to silny przeciwutleniacz. Śmiało można dodać więc, że działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i zwalcza wolne rodniki. ALA wspiera również prawidłową pracę wątroby i zwiększa w niej zapas glikogenu, co wpływa korzystnie na regulację poziomu glukozy we krwi. Oprócz tego kwas alfa-liponowy ma korzystny wpływ na procesy insulinozależne, ponieważ zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.
Kwas alfa-liponowy może wspierać również procesy odchudzania. Ma to związek z lepszym metabolizmem glukozy oraz tłuszczu. ALA ogranicza również wytwarzanie chemeryny, czyli substancji, która sprzyja powstawaniu otyłości, a także zespołu metabolicznego. Z racji tego, że kwas alfa-liponowy wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby, to również zaobserwować można jego korzystny wpływ na profil lipidowy.
Właściwości, jakie ma kwas alfa-liponowy, to:
  • poprawia metabolizm tłuszczów;
  • wspiera regenerację wątroby;
  • usprawnia przemianę glukozy do glikogenu;
  • ogranicza wytwarzanie chemeryny;
  • reguluje poziom cukru we krwi – zmniejsza łaknienie;
  • zwiększa wrażliwość komórek na insulinę;
  • pomaga obniżyć ciśnienie krwi;
  • obniża poziom mediatorów prozapalnych.
  • Kwas alfa-liponowy a piękna skóra

    Kwas alfa-liponowy jest przeciwutleniaczem, a jego antyoksydacyjne działanie – dużo silniejsze niż w przypadku chociażby witaminy C – może mieć również wpływ na wygląd skóry. ALA spowalnia działanie wolnych rodników, które odpowiadają za procesy starzenia się naskórka. Jako składnik aktywny kremów i innych kosmetyków do twarzy odpowiada między innymi za spłycanie zmarszczek, rozjaśnia przebarwienia, ujednolica koloryt cery, wygładza.
    Osoby, które zmagają się z trądzikiem, również mogą włączyć do swojej pielęgnacji kwas alfa-liponowy. ALA pomaga zwęzić między innymi pory. Dodatkowo tworzy też na cerze warstwę ochronną, zabezpieczającą ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Kwas ten wspomaga również działanie innych substancji, które spowalniają działanie wolnych rodników – witamin C, E czy ubichionu.

    Kwas alfa-liponowy – jaki wybrać i kiedy stosować?

    Tak szerokie spektrum działania kwasu alfa-liponowego sprawia, że staje się on coraz częstszym składnikiem suplementów diety oraz kosmetyków. Nasz organizm wytwarza go w niewielkim stopniu, ale nie musimy od razu sięgać po kapsułki albo tabletki. Na początku warto zadbać o podstawy i dostarczać sobie ALA wraz z dietą. Najlepszymi źródłami tego kwasu będą między innymi szpinak, brukselka, ale też ziemniaki czy nawet podroby. A rekomendowana dobowa dawka kwasu alfa-liponowego waha się od 200 mg do 600 mg.
    Na suplementację kwasu ALA decydują się często osoby zmagające się z otyłością czy chorobami metabolicznymi takimi jak cukrzyca. ALA może wspierać również terapię zespołu przyspieszonego starzenia, Parkinsona czy Alzheimera. Ważne jest to, by przyjmować ALA pod ścisłą kontrolą lekarską, ponieważ jego niewłaściwe dawkowanie może doprowadzić przykładowo do nadmiernego obniżenia cukru we krwi, a dla diabetyków będzie to niebezpieczna sytuacja.

    Kwas alfa-liponowy – przeciwwskazania do suplementacji

    Kwas alfa-liponowy uznany jest za substancję o niskiej toksyczności (wynosi od 5 g do 10 g na dobę). Trzeba pamiętać, że spożywany w nadmiarze może wywoływać skutki uboczne takie jak nudności, bóle brzucha czy biegunki. Jego nadmiar objawia się niekiedy skórnymi reakcjami alergicznymi. Suplementacji ALA nie zaleca się również dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Nie został on bowiem przebadany pod kątem bezpieczeństwa właśnie dla tych grup.
    Do przyjmowania suplementów z kwasem ALA warto podchodzić rozsądnie – zwłaszcza jeszcze chcemy w szybki sposób schudnąć. Po konsultacji z lekarzem dobrze jest wspomóc się świadomą farmakoterapią, ale powinna towarzyszyć jej pielęgnacja zdrowszych nawyków.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka