Data publikacji:

Kwas stearynowy – właściwości i zastosowanie

Kwas stearynowy to składnik stosowany do produkcji wielu kosmetyków. Wykazuje działanie nawilżające i emulgujące, dzięki czemu poprawia zarówno konsystencję, jak i działanie produktu. Jakie inne właściwości kwasu stearynowego warto znać? Czy jest to składnik bezpieczny? Sprawdź!
Kwas stearynowy

Kwas stearynowy – co to takiego?

Kwas stearynowy to związek chemiczny rozpuszczalny w wodzie, charakteryzujący się białą barwą i brakiem specyficznego zapachu. Czy kwas stearynowy jest nasycony? Tak – należy on do grupy kwasów tłuszczowych nasyconych.
Kwas stearynowy może być pozyskiwany zarówno ze źródeł zwierzęcych, jak i roślinnych. W zdecydowanej większości przypadków produkuje się go z tłuszczu zwierzęcego. Weganie i wegetarianie nie muszą jednak rezygnować ze stosowania produktów z kwasem stearynowym – można pozyskać go także z masła kakaowego lub masła shea.
Składnik ten najczęściej wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków, jednak nie jest to jego jedyne zastosowanie. Kwas stearynowy znajdziemy również w lekach, chemii domowej, a nawet niektórych produktach spożywczych.

Co to jest stearyna i do czego służy?

Kwas stearynowy często mylnie bywa nazywany stearyną, jednak warto wiedzieć, że są to dwie zupełnie odmienne substancje. Stearyna wchodzi w skład kwasu stearynowego i jest trójglicerydem. W ramach ciekawostki dodamy, że wykorzystuje się ją na przykład do produkcji świec oraz kredek.
Przeczytaj również: Kwas azelainowy – efekty. Kiedy stosować kwas azelainowy?

Kwas stearynowy – właściwości

Kwas stearynowy to substancja pełniąca wiele funkcji, co pozwala na jej zastosowanie w różnych rodzajach produktów.
 • Kwas stearynowy to substancja o działaniu emulgującym i zagęszczającym. Ma zdolność do poprawiania konsystencji produktów, która dzięki niemu staje się aksamitna oraz gładka.
 • Kwas stearynowy pozwala także na łączenie frakcji wodnych z olejowymi, co umożliwia bez problemu mieszać je w obrębie jednego produktu.
 • Substancja ta jest emolientem, co oznacza, że wytwarza na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zabezpiecza ją przed czynnikami zewnętrznymi.
 • Ciekawą właściwością kwasu stearynowego jest „wyłapywanie” zanieczyszczeń: jako składnik powierzchniowo-czynny, kwas stearynowy przyciąga cząsteczki brudu i pozwala na łatwiejsze ich zmywanie. Właśnie dlatego kwas stearynowy znajdziemy w wielu kosmetykach myjących.
 • Kwas stearynowy – w kosmetykach. Do czego stosuje się kwas stearynowy?

  Właściwości kwasu stearynowego pozwalają na zastosowanie go w wielu rodzajach kosmetyków. Dzięki poprawianiu konsystencji sprawdza się w kremach, balsamach czy masłach do ciała, ułatwiając ich aplikację. W kosmetykach kolorowych kwas stearynowy pełni funkcję stabilizatora, dzięki któremu produkty utrzymują odpowiednio zbitą formę i prawidłowy kształt. W żelach, mydłach i szamponach sprawdza się natomiast jako delikatny składnik myjący, który skutecznie usuwa brud.
  Ochronne działanie kwasu stearynowego pozwala na stosowanie go w kosmetykach dedykowanych skórze wrażliwej i wymagającej. Znajdziemy go nawet w produktach dla niemowląt. Kwas stearynowy pokrywa skórę warstwą, która zapobiega degradacji naturalnego płaszcza lipidowego.

  Czy kwas stearynowy jest szkodliwy?

  Kwas stearynowy jest substancją uznaną za bezpieczną. Żadne z przeprowadzonych dotychczas badań nie wykazały jego szkodliwego wpływu na zdrowie. Jest delikatny zarówno dla skóry, jak i dla oczu. Warto pamiętać, że jest to substancja pozyskiwana ze źródeł naturalnych – zwierzęcych lub roślinnych, dlatego jej stosowanie nie powinno wzbudzać żadnego niepokoju.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Joanna Plech