Data publikacji:

Jakie kwasy na trądzik przynoszą najlepsze efekty?

Kwasy na trądzik to składniki kosmetyczne, które mają działanie złuszczające, przeciwzapalne i oczyszczające. Likwidują martwy naskórek i oczyszczają pory, dzięki czemu wypryski znikają, a nowe rzadziej się pojawiają. Jakie efekty dają kwasy na trądzik? Które sprawdzą się najlepiej? Sprawdź!

kwasy na trądzik

Kwasy na trądzik – rodzaje kwasów kosmetycznych

Kwasy kosmetyczne to prawdziwi cudotwórcy w dziedzinie pielęgnacji. Potrafią uporać się z wypryskami i zaskórnikami, rozświetlają skórę, a nawet spłycają drobne zmarszczki. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniego rodzaju substancji do problemów i potrzeb skóry. Najczęściej jednak stosuje się kwasy na trądzik i pryszcze. W artykule opisujemy, jakie sprawdzą się najlepiej i który z nich wybrać.

Kwasy w pielęgnacji podzielić można na trzy główne grupy. Różnią się one od siebie działaniem i właściwościami:

  • kwasy AHA (alfa-hydroksylowe) – to zwykle owocowe kwasy o działaniu złuszczającym, rozświetlającym i oczyszczającym, a ich działanie zależy w dużej mierze od stężenia; do tej grupy należą m.in. kwas glikolowy, kwas migdałowy czy też kwas mlekowy;
  • kwasy BHA (beta-hydroksylowe) – do grupy tej zalicza się kwas salicylowy, który silnie złuszcza, dogłębnie oczyszcza cerę i niweluje wypryski;
  • kwasy PHA (poli-hydroksylowe) – to najłagodniejsza grupa, kwasy te bardzo delikatnie złuszczają skórę, a dodatkowo wzmacniają naczynka; zaliczają się do nich np. kwas laktobionowy i glukonolakton.

Kwasy na trądzik wyróżniają się przede wszystkim działaniem złuszczającym. Dzięki temu, że złuszczają martwy naskórek, oczyszczają dogłębnie pory i przeciwdziałają powstawaniu pryszczy, zaskórników i stanów zapalnych. Ograniczają wydzielanie sebum, a dodatkowo likwidują bakterie odpowiedzialne za powstawanie wyprysków. Niektóre kwasy mogą likwidować przebarwienia potrądzikowe, a także rozświetlać pięknie skórę, dzięki czemu wygląda zdrowiej i młodziej.

Jakie kwasy na trądzik wybrać?

Zastanawiasz się, jakie kwasy na trądzik dadzą najlepsze efekty? Poniżej znajdziesz naszą listę polecanych substancji!

Kwas salicylowy na trądzik

Najważniejszym kwasem w pielęgnacji cery trądzikowej jest bez wątpienia kwas salicylowy. Silnie złuszcza on skórę, a dzięki temu, że rozpuszcza się w tłuszczach, jest w stanie przeniknąć przez górne warstwy naskórka. Odblokowuje pory i reguluje wydzielanie sebum. Ponadto ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i antyseptyczne. Redukuje wypryski, dezynfekuje skórę i rozjaśnia przebarwienia. Do użytku domowego najczęściej stosuje się go w stężeniu 1-2%.

Kwasy na twarz – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów kwasów na twarz. Jak wybrać odpowiednie dla siebie? Oto kilka podpowiedzi.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy na twarz zalecany jest przede wszystkim kobietom, których skóra sprawia spore problemy – pojawiają się na niej wypryski i duża ilość sebum. Regularne stosowanie preparatu sprawia, że po kilku tygodniach cera prezentuje się o wiele lepiej – jest gładsza i rozjaśniona, a produkcja sebum „ujarzmiona”.

Kwas azelainowy na trądzik

Azelainowy kwas na trądzik ma silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Reguluje wydzielanie sebum i niweluje zaskórniki. Zmniejsza również przebarwienia. Jest w stanie także spłycić blizny. Jednocześnie nie złuszcza skóry aż tak mocno, dzięki czemu warto stosować kwas azelainowy na trądzik różowaty oraz u osób ze skórą wrażliwą, zmagających się z trądzikiem. .

Kwas migdałowy na trądzik

Jakie kwasy na trądzik warto jeszcze stosować? Dobrze sprawdzą się także kwasy z grupy AHA, w tym migdałowy. Działa przeciwbakteryjnie i złuszczająco. Jednocześnie ma dość duże cząsteczki, przez co nie wnika głęboko w skórę. Dzięki temu działa znacznie łagodniej niż np. kwas salicylowy. Ponadto rozświetla skórę i pomaga pozbyć się przebarwień.

Kwas glikolowy na trądzik

Glikolowy kwas na trądzik to kolejny związek z grupy kwasów AHA. Ma mniejszą cząsteczkę niż migdałowy, dzięki czemu wnika głębiej w skórę. Regeneruje cerę i pobudza produkcję kolagenu oraz elastyny, dlatego z pewnością spodoba się osobom ze skórą dojrzałą, zmagającym się z trądzikiem. Dodatkowo reguluje wydzielanie sebum, redukuje niedoskonałości i przebarwienia potrądzikowe.

Kwas mlekowy na trądzik

Kwas mlekowy na trądzik pozwala uzyskać różne efekty w zależności od stężenia. Do 10% działa silnie nawilżająco i rozświetlająco. Natomiast w wyższym stężeniu złuszcza naskórek, odblokowuje pory i ma właściwości antybakteryjne. Wspomaga walkę z trądzikiem, a dzięki temu, że jest łagodny, mogą go stosować również osoby z cerą wrażliwą.

Jak stosować kwasy na trądzik?

Jak stosować kwasy na trądzik, aby nie zrobić sobie krzywdy i uzyskać jak najlepsze efekty? Podstawowa zasada mówi, aby zaczynać od produktów o niższych stężeniach, a dopiero później przejść do mocniejszych kosmetyków. Najpierw więc warto zaopatrzyć się w tonik z kwasami na trądzik o działaniu lekko złuszczającym i oczyszczającym. Świetnie sprawdzi się także łagodne serum kwasowe. Najpierw stosuj kosmetyki tego typu co kilka dni. Jeśli twoja skóra będzie dobrze je tolerować, możesz przejść do nieco częstszej aplikacji.

Gdy twoja skóra przyzwyczai się do kwasów, a niższe stężenia nie pozwolą osiągnąć wymarzonych efektów, możesz przejść do stosowania peelingów kwasowych na trądzik. Kosmetyki tego typu mają znacznie większe stężenie kwasów (choć oczywiście nadal niższe niż profesjonalne peelingi wykonywane w gabinecie kosmetycznym). Dzięki temu mocniej złuszczają skórę, oczyszczając pory i likwidując zaskórniki oraz wypryski..

Kwasy na twarz trądzikową należy stosować zgodnie ze wskazówkami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Zwykle peeling lub maseczkę wykonuje się raz w tygodniu w godzinach wieczornych. Skóra musi być czysta i dokładnie osuszona. Produkt nakłada się na cerę na około 10 minut. Podczas aplikacji należy omijać okolice ust, oczu oraz wszelkie ranki i zadrapania. Po upłynięciu wymaganego czasu peeling trzeba zmyć, a na twarz można nałożyć krem o działaniu kojącym i nawilżającym.

Podczas stosowania kwasów kosmetycznych codziennie należy nakładać na twarz krem z filtrem SPF 50, gdyż skóra staje się cienka i podatna na oparzenia lub fotouczulenie. Ponadto w trakcie kuracji nie wolno stosować innych produktów z kwasami, a także retinoidów, które zbyt mocno podrażniają cerę. Postępuj ostrożnie i przestrzegaj zaleceń producenta, a gdy zauważysz jakiekolwiek niepokojące skutki uboczne, natychmiast przerwij kurację.
Autor: Olga Wacholc