Data publikacji:

Laminacja włosów – co to? Jak zrobić laminację włosów?

Wszystkie kobiety marzy o pięknych i zdrowych włosach. Zwłaszcza te panie, które mają długie kosmyki i chcą pochwalić się włosami pełnymi blasku. Na szczęście istnieje wiele zabiegów odżywczych poprawiających kondycję włosa. Jednym z nich jest laminacja włosów. Co to jest? Jakie daje efekty i czy można wykonać ją samodzielnie w domu? Odpowiedź na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym kompleksowym poradniku. Zapraszamy do lektury!
laminacja włosów

Laminacja włosów – co to jest? Jakie daje efekty? U kogo sprawdzi się najlepiej?

To ostatnio szalenie popularny zabieg, który pozwala uzyskać na włosach efekt tzw. tafli – to właśnie laminacja włosów. Co to jest? To zabieg fryzjerski. Polega on na zabezpieczeniu kosmyków. Powierzchnia włosa jest pokrywana odpowiednimi preparatami, a ich zadaniem jest chronić kosmyki przed zniszczeniem, np. uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto laminacja wygładza włosy i doskonale je odżywia.
Jak działa laminacja? Aby to zrozumieć, najpierw musimy porozmawiać o porowatości włosów. Każda osoba ma włosy o innym stopniu porowatości. Jedni mają włosy niskoporowate, niektórzy średnioporowate, a jeszcze inni wysokoporowate. Porowatość oznacza właśnie odchylenie łusek włosa. Laminacja ma sobie z tym poradzić i łuski włosa domknąć. Efekt po laminacji jest natychmiastowy.

Efekty laminacji włosów

Po zabiegu włosy są lśniące, gładkie, nawilżone, sypkie, nie plączą się, nie puszą, są sprężyste i miękkie w dotyku. Dodatkowo wydają się być gęstsze. Nie wspominając już o tym, że dzięki laminacji kosmyki lepiej się rozczesują. Oczywiście dzięki laminacji lepiej się też układają i są bardziej podatne na wszelkie zabiegi stylizacyjne.

Dla kogo laminacja?

Komu przyda się laminacja włosów? To zabieg tak naprawdę dla każdego, kto ma długie włosy i chce, aby te wyglądały jak lśniąca tafla. Laminacja sprawdzi się dla włosów o każdym stopniu porowatości, ale, rzecz jasna, najbardziej spektakularny efekt zauważysz po zabiegu na włosach wysokoporowatych. Laminacja będzie też ratunkiem dla włosów zniszczonych, np. zabiegami fryzjerskimi takimi jak rozjaśnianie. Mimo że laminacja domyka łuski włosa, to pamiętaj, że nie zadziała na rozdwojone końcówki. Jeśli więc się z nimi borykasz, to najlepiej je ściąć i wykonać zabieg już na wstępnie zregenerowanych włosach.

Laminacja włosów – w domu czy w salonie?

Już wiesz, co to laminacja włosów i chcesz wykonać taki zabieg na swoich włosach? W takim razie musisz podjąć decyzję, czy przeprowadzić ją w profesjonalnym salonie fryzjerskim, czy w domu. Tutaj różnica jest jedna – efekt laminacji włosów w salonie fryzjerskim utrzymuje się na włosach nawet przez około 3 miesiące. W zależności od tego, jak często myjesz głowę. Laminacja w domu starcza na 2–3 mycia. Warto też dodać, że laminacja w salonie to duże koszty – między 200 a 700 zł (w zależności od miasta, długości włosów i renomy danego salonu fryzjerskiego).

Co to laminowanie włosów w domu? Jak wygląda i jak je wykonać?

Chcesz rozpocząć przygodę z laminowaniem włosów? Nie wiesz, czy to zabieg dla ciebie, dlatego najpierw chcesz wykonać go w domu? Laminacja kosmyków w domu nie jest skomplikowana i daje naprawdę ciekawe efekty. Niestety, te utrzymują się znacznie krócej niż po laminacji w salonie fryzjerskim. Niemniej jednak koszt laminacji w domu to jedynie kilka złotych! Poniżej podpowiadamy, jak laminować włosy w domu i co będzie ci do tego niezbędne.

Co to jest laminacja włosów w domu i jak wygląda?

W domu możesz wykonać zabieg laminacji włosów przy użyciu... galaretki. Jakich efektów możesz spodziewać się po takiej domowej laminacji? Włosy nabiorą blasku, staną się sypkie, nie będą się plątać ani puszyć. W domu możesz samodzielnie wykonać laminację zarówno włosów krótszych, jak i tych bardzo długich. Jedyny minus domowej laminacji? Efekty takiego zabiegu wystarczają do 2–3 myć.

Jak wykonać laminację w domu? Co będzie ci potrzebne?

Do laminacji włosów w domu musisz mieć:
  • galaretkę,
  • emolientową odżywkę,
  • czepek lub turban,
  • przegotowaną ciepłą wodę,
  • miseczkę,
  • mały garnek,
  • łyżkę,
  • szampon.
Ile galaretek potrzebujesz? W zależności od długości włosów. Przyjmuje się, że na włosy do ramion spokojnie starczy jedno opakowanie galaretki. Na włosy dłuższe będziesz potrzebować tej galaretki znacznie więcej. I teraz najważniejsze – wybrany smak galaretki ma wpływ nie tylko na późniejszy zapach kosmyków, ale także na ich... kolor! Czy wiesz, że czerwone galaretki mogą dać czerwone refleksy na włosach? Analogicznie jest z różowymi, żółtymi, pomarańczowymi, niebieskimi czy fioletowymi. Jeśli chcesz uniknąć tego efektu, to sięgnij po galaretkę przezroczystą.
A teraz przechodzimy do domowej laminacji.
Krok 1: rozpuść galaretkę w wodzie
Wsyp galaretkę do ciepłej wody i mieszaj, aż proszek się rozpuści. Uwaga: wsypuj galaretkę po 1 łyżce. Dlaczego? Aby odpowiednio dobrać proporcje. Przyjęło się, że na 1 łyżkę galaretki przypada 1 łyżka wody i później 1 łyżka odżywki. Najlepiej, aby miska z wodą i galaretką była położona na niewielkim garnku z ciepłą wodą. Wtedy para będzie ciągle ogrzewać galaretkę i ta nie stężeje zbyt szybko. Słowem – wszystkie czynności powinnaś robić w kąpieli wodnej.
Krok 2: połącz rozpuszczoną galaretkę z odżywką
Ciągle korzystając z kąpieli wodnej.
Krok 3: umyj włosy
Krok 4: nałóż galaretkę z odżywką na mokre kosmyki
Ważne, aby mieszankę nakładać na włosy, a nie na skórę głowy.
Krok 5: zawiń włosy w czepek lub turban i odczekaj 40 minut
Krok 6: wypłucz włosy wodą
Ważne, aby po tym kroku nie myć już włosów. Należy tylko dokładnie wypłukać je letnią wodą, a następnie wysuszyć.
I gotowe! Taką domową laminację możesz powtarzać co 2 tygodnie.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.