Data modyfikacji:

Laminowanie włosów – co to jest i jak działa?

Marzysz o efekcie tafli? Z pomocą przychodzi laminowanie włosów, które opanowało świat pielęgnacji włosów. To zabieg, dzięki któremu możesz wygładzić fryzurę, pozbyć się problemu z rozdwojonymi końcówkami oraz ochronić ją przed zniszczeniem w trakcie stylizacji wysoką temperaturą. Jesteś ciekawa, czym dokładnie jest laminowanie włosów i dlaczego potrzebujesz żelatyny, aby wykonać je w domu? Przeczytaj nasz artykuł!
laminowanie włosów

Na czym polega laminowanie włosów?

Zastanawiasz się, czym jest to tajemnicze laminowanie włosów, o którym nie mogą przestać mówić fanki świadomej pielęgnacji? To zabieg, podczas którego pokrywa się pasma specjalnymi kosmetykami. Ich zadaniem jest zabezpieczenie fryzury przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Najprościej mówiąc – w trakcie laminowania nakładasz na włosy warstwę ochronną, która domyka łuski, zmiękcza je i chroni przed elektryzowaniem się.

Laminowanie włosów – w domu czy u fryzjera?

Laminowanie włosów możesz wykonać zarówno w domu, jak i u fryzjera. Czym różnią się od siebie te dwa zabiegi? Jeśli zdecydujesz się na samodzielną pielęgnację, to konieczne jest użycie żelatyny. Z kolei w trakcie laminowania włosów u fryzjera stosuje się keratynę, a sama wizyta składa się z czterech etapów. Podczas niej twoja fryzura zostanie odżywiona i nawilżona, a kosmyki zregenerowane na całej długości.
To, na który zabieg się zdecydujesz, zależy wyłącznie od twoich preferencji i budżetu. Laminowanie włosów u fryzjera jest o wiele droższe niż zabieg w domu, jednak zapewnia dogłębniejszy i intensywniejszy efekt.

Czy laminowanie włosów jest dla ciebie?

Laminowanie włosów w domu albo u fryzjera jest rewelacyjną propozycją dla dziewczyn, które mają zniszczoną fryzurę. Przyczyną może być częsta koloryzacja, trwała albo stylizacja przy użyciu wysokich temperatur (korzystanie z lokówki, prostownicy i suszarki). Równie świetnie sprawdzi się u kobiet, które nadużywają lakieru do włosów albo suchego szamponu.
To jednak nie wszystko! Bez obaw wypróbuj laminowanie włosów, jeśli twoja fryzura straciła blask, nadmiernie się puszy i jest szorstka w dotyku. Wypróbowanie zabiegu z żelatyną polecamy także dziewczynom, które marzą o efekcie tafli na włosach.

Laminowanie włosów żelatyną – wady i zalety

Warto pamiętać, że jak każdy inny zabieg, tak i laminowanie włosów żelatyną albo w salonie fryzjerskim może mieć pewne wady. Do jego minusów zaliczamy:
  • możliwość przeproteinowania włosów – prowadzi to do zwiększenia ich łamliwości, puszenia się, przesuszenia, sztywności i szorstkości;
  • nietrwały efekt – jeden zabieg laminowania włosów nie wystarczy, aby fryzura pozostała już gładka (należy powtarzać go co kilka myć);
  • brak efektu wygładzenia na kręconych i falowanych włosach.
Nie pozwól jednak, aby kilka minusów cię zniechęciło, bo lista zalet laminowania włosów jest o wiele dłuższa. Zabieg przy użyciu żelatyny albo galaretki:
  • ułatwia stylizację włosów,
  • zmniejsza ilość rozdwojonych końcówek,
  • sprawia, że fryzura staje się gęstsza,
  • ogranicza problem puszenia się włosów,
  • nadaje kosmykom zdrowy blask,
  • jest tani i łatwy w wykonaniu.

Kiedy laminować włosy – przed czy po myciu?

Zanim podpowiemy ci, jak laminować włosy w domu krok po kroku, warto odpowiedzieć na jeszcze jedno ważne pytanie – kiedy to robić? Najczęściej zabieg żelatyną jest wykonywany po umyciu głowy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć galaretki przed szamponem. W takim przypadku postępuj zgodne z poniższymi instrukcjami, ale dodaj do mieszanki olej arganowy i ze słodkich migdałów albo oliwę z oliwek. Możesz także wkropić odrobinę soku z cytryny.

Laminowanie włosów krok po kroku

Aby przeprowadzić zabieg laminowania włosów w domu, potrzebujesz jedynie żelatyny (galaretki), wody i odżywki do włosów. Jeśli wyeliminowałaś produkty odzwierzęce, to możesz zamienić ją na agar.
Poniżej czeka instrukcja laminowania włosów żelatyną krok po kroku!
  1. Zacznij od umycia głowy, odciśnięcia z nich nadmiaru wilgoci.
  2. Przygotuj mieszankę do laminowania włosów – 1 łyżkę żelatyny należy rozpuścić w około 3 łyżkach wody. Wymieszaj dokładnie i dodaj odżywkę, najlepiej z emolientami albo humektantami.
  3. Nałóż mieszankę na pasma na całej długości, unikając wcierania. Zamiast tego możesz delikatnie ugniatać włosy.
  4. Zawiń włosy w ręcznik albo użyj czepka.
  5. Po 30–40 minutach spłucz żelatynę ciepłą wodą.

Jak często laminować włosy w domu?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej – zbyt częste laminowanie włosów może doprowadzić do ich przeproteinowania. Właśnie dlatego warto wykonywać zabieg żelatyną raz na tydzień lub dwa. Dzięki temu nie zaburzysz równowagi PEH swojej fryzury, czyli proporcji między proteinami, emolientami i humektantami. Pamiętaj także, aby pomiędzy laminowaniem stosować kosmetyki o właściwościach nawilżających i odżywczych.

Jakie efekty daje laminowanie włosów żelatyną? Opinie

Nie bez powodu dziewczyny pokochały laminowanie włosów żelatyną. Opinie kobiet, które przeprowadziły zabieg w domowym zaciszu, tylko potwierdzają, że warto dać mu szansę. Jeśli masz wolną chwilę – wybierz się do sklepu, kup żelatynę i wykonaj laminowanie, a efekty z pewnością pozytywnie cię zaskoczą.
Jakich efektów możesz spodziewać się po laminowaniu włosów żelatyną? Przede wszystkim twoja fryzura stanie się gładka, sypka, miękka i błyszcząca. Zauważysz również mniejsze problemy z nadmiernym plątaniem się kosmyków – zabieg zamyka ich łuski, dzięki czemu stylizacja stanie się czystą przyjemnością.
Laminowanie włosów w domu pomoże ci też w walce z rozdwojonymi końcówkami, nadmiernym puszeniem się i powstawaniem kołtunów. Jeśli zmagasz się z cienkimi pasmami, którym brakuje objętości – zabieg żelatyną może okazać się rozwiązaniem tego problemu. 
To jednak nie koniec efektów, jakie zapewnia laminowanie włosów żelatyną. Wśród pozytywnych opinii można znaleźć też głosy, które mówią o zwiększeniu objętości fryzury oraz ogólnej poprawie jej kondycji. Pasma stają się mocniejsze, grubsze i odporne na uszkodzenia.

A może laminowanie włosów siemieniem lnianym?

Choć to laminowanie włosów żelatyną króluje w świecie miłośniczek świadomej pielęgnacji, jeśli masz ochotę – możesz użyć do tego też siemienia lnianego. Nasiona lnu to bomba witamin i minerałów, w szczególności cynku, magnezu i wapnia. Po zabiegu nadają fryzurze gładkość na całej długości, nawilżają ją, zmiękczają i dodają pasmom sprężystości. Jeśli do tej pory nie wypróbowałaś siemienia lnianego, to najwyższy czas to zmienić.
Jak wykonać zabieg? Potrzebujesz do niego 2 szklanki wody i 3 łyżki zmielonego siemienia lnianego. Gotuj je przez około 10 minut i przecedź przez gazę. Gdy mieszanka ostygnie, nałóż ją ostrożnie na włosy na całej długości. Owiń je ręcznikiem lub folią albo załóż na głowę czepek. Po 30–40 minutach możesz zmyć siemię lniane.

Ile kosztuje laminowanie włosów? Cena zabiegu w domu i u fryzjera

Zastanawiasz się, ile kosztuje laminowanie włosów? Cena zabiegu zależy od tego, czy wykonujesz go w domu, czy u fryzjera. Samodzielnie możesz wykonać go już za kilka złotych – w końcu tyle zapłacisz za opakowanie żelatyny w każdym sklepie.
Z kolei za laminowanie włosów u fryzjera musisz zapłacić od 300 do nawet 700 zł. Cena jest uzależniona od miasta, renomy salonu i stosowanych podczas zabiegu kosmetyków. Opinie zadowolonych dziewczyn tylko potwierdzają, że laminowanie włosów jest warte swojej ceny.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.