Data modyfikacji:

Lek na opryszczkę – ranking najpopularniejszych

Powszechność dolegliwości, jaką jest opryszczka wargowa, sprawiła, że na rynku znajduje się mnóstwo leków bez recepty mających łagodzić jej przebieg. W wyborze najlepszego pomoże ci nasz ranking leków na opryszczkę oraz kilka cennych wskazówek. Ranking ma charakter poglądowy i został stworzony na podstawie popularności produktów wśród użytkowników serwisu Ceneo.pl.
co na opryszczkę

Leki na opryszczkę – jak działają?

Opryszczka (potocznie „zimno na ustach”) to dolegliwość wywoływana wirusem Herpes Simplex HSV-1. Charakteryzuje się występowaniem drobnych pęcherzyków w okolicach ust – na skórze oraz błonach śluzowych. Krostki te nie tylko swędzą, pieką, a podczas pękania – bolą, ale też prezentują się bardzo nieestetycznie.

W zwalczaniu opryszczki bardzo pomocne są dostępne bez recepty preparaty z apteki. Ich działanie polega na zwalczaniu wirusa, dzięki czemu pęcherzyki szybciej się goją. Najlepsze leki na opryszczkę mają też działanie kosmetyczne: zakrywają brzydkie zmiany i pozwalają poczuć większy komfort w trakcie codziennych kontaktów z innymi.

Najlepsze leki na opryszczkę: maści, tabletki czy plastry?

Odpowiedź na pytanie, jaki środek najlepiej poradzi sobie z „zimnym”, znajdziesz w naszym rankingu leków na opryszczkę. Zanim jednak do niego przejdziesz, zapoznaj się z kilkoma przydatnymi informacjami – dzięki nim wybierzesz produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb. Co dokładnie musisz wiedzieć o maściach, tabletach oraz plastrach?

Maści i kremy

Maści i kremy to jedne z częściej kupowanych specyfików. Zapobiegają tworzeniu się bolesnych i pękających strupów i przyspieszają proces gojenia. Należy jednak pamiętać, że ich skuteczność jest największa, jeśli leczenie zostanie szybko wdrożone, a specyfik aplikowany jest odpowiednio często (co najmniej 5 razy w ciągu dnia).

Najlepsze leki na opryszczkę w postaci maści czy kremu to te, które mają wysokie stężenie substancji antywirusowych: acyklowiru, dokonazaolu i denotywiru. Preparat może też zawierać hydrokortyzon, który ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwświądowe.

Tabletki na opryszczkę

Tego typu preparaty stosowane są zazwyczaj w przypadkach często nawracającego „zimna” oraz u osób, których odporność jest nieco obniżona. Skuteczne leki na opryszczkę w formie tabletek najczęściej zawierają acyklowir. Zalecana dawka to 200 mg 5 razy na dobę (co cztery godziny). W niektórych przypadkach można łączyć terapię tabletkami z użyciem maści czy kremów.
Plastry na opryszczkę
Zdaniem wielu osób zdecydowanie najlepsze leki na opryszczkę to specjalne plastry z zawartością hydrokoloidu-075. Mają one wszechstronne działanie: nie tylko przyspieszają gojenie się zmian, ale również działają kojąco i przeciwświądowo. Szczelnie zakrywają pęcherzyki, dzięki czemu nie dochodzi do ich nadmiernego wysuszenia i bolesnego pękania.

Warto dodać, że plastry to nie tylko skuteczny lek na opryszczkę, ale też gadżet poprawiający pewność siebie. Po naklejeniu na wargę można nanieść na nie pomadkę albo błyszczyk, dzięki czemu stają się praktycznie niewidoczne.

Dodatkowo to niezwykle wygodne rozwiązanie – jeden plaster nakłada się na około 8 godzin.

Lek na opryszczkę – ranking

Jak widzisz, każda z metod leczenia „zimna” na wardze ma swoje zalety – możesz mieć zatem problem z wybraniem tej najskuteczniej. Pomóc może ci na nasz ranking leków na opryszczkę, uwzględniający opinie użytkowników Ceneo.pl.
Uwaga! Przeglądając poszczególne produkty w serwisie Ceneo.pl, zwróć uwagę na zakładkę „opinie”. Znajdziesz tam przydatne uwagi osób, które zmagają się z nawracająca opryszczką i przetestowały już dany lek oraz mają mogą porównać go z innymi.

Autor: R. Wojtaś