Data publikacji:

Limonen w kosmetykach. Co to za składnik?

Kupując nowy kosmetyk, twoją uwagę powinien przyciągnąć w szczególności skład INCI. To właśnie on decyduje o tym, jak dany preparat działa. Na liście składników łatwo znaleźć pozycje, które mówią niewiele. Jedną z nich jest limonen – składnik, który znajdziesz w kosmetykach z każdej kategorii. Jak jest pozyskiwany i jakie ma działanie?
limonen w kosmetykach
INCI to nic innego jak skład kosmetyku, który znajdziesz na odwrocie opakowania. To właśnie ta lista powinna interesować Cię podczas zakupu nowego kremu, szamponu czy balsamu. Warto mieć świadomość, że czasem nawet luksusowe kosmetyki drogich marek nie mogą poszczycić się dobrymi składami, podczas gdy na niskich półkach cenowych zdarzają się prawdziwe perełki.
Limonen to składnik, który można znaleźć tak naprawdę w większości kosmetyków. Co kryje się za tajemniczą nazwą, która zwykle znajduje się na samym końcu INCI? Odpowiadamy.

Limonene – co to takiego?

Jeśli zdarza Ci się czytać składy szamponów, kremów, żeli myjących lub innych kosmetyków, z pewnością nieraz zetknęłaś się z tajemniczą nazwą „limonen”. Jest to związek chemiczny – węglowodór terpenowy – który posiada 3 izomery. Są to:
  • D-limonen,
  • L-limonen,
  • D,L limonen.
Limonen wyróżnia się cytrusowym, orzeźwiającym zapachem i naturalnym pochodzeniem. Znajdziesz go w skórce cytrusów oraz niektórych olejach eterycznych (np. sosnowym i miętowym). To właśnie on odpowiada za ich orzeźwiające zapachy.

Limonen – zastosowanie

Limonen znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Oprócz przemysłu kosmetycznego i perfumeryjnego stosuje się go w produkcji żywności, ale także środków czyszczących, rozpuszczalników i farb drukarskich.

Limonen w kosmetykach – działanie

Po co limonen dodawany jest do kosmetyków? Ten niedrogi i łatwo dostępny składnik nadaje im przede wszystkim świeży zapach. To jednak nie jedyna właściwość limonenu.
Limonen wykazuje właściwości antynowotworowe i antyoksydacyjne. Zwalcza wolne rodniki i bakterie, dzięki czemu minimalizuje zmiany trądzikowe. Ponadto wpływa na produkcję kolagenu i elastyny w skórze, poprawiając jej jędrność.
Zauważono, że limonen zwiększa przyswajalność niektórych składników aktywnych z kosmetyków. Należy do nich koenzym Q10, składnik bardzo ceniony w pielęgnacji anti-age. Nic więc dziwnego, że limonen tak często dodawany jest do kremów przeciwzmarszczkowych.
Limonen to składnik, który bardzo często można znaleźć w kosmetykach naturalnych. Pełni w nich nie tylko funkcję składnika aktywnego, ale także konserwantu. Może również poprawiać ich specyficzny zapach.
Warto podkreślić, że ze względu na bardzo silne działanie, limonen w kosmetykach dodawany jest w postaci rozcieńczonej. Czysta forma tej substancji może wywoływać reakcje uczuleniowe oraz silne podrażnienia.

Czy limonen jest szkodliwy?

Limonen to substancja pochodzenia naturalnego. Nie znaczy to jednak, że może być używana bez umiaru. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest alergia, która zdarza się niestety dość często. Limonen można znaleźć na listach najbardziej uczulających substancji.
Jeśli po zastosowaniu kosmetyku zauważasz pieczenie twarzy i oczu, sprawdź, czy posiada on limonen – możliwe, że to właśnie ten składnik jest głównym winowajcą. Wówczas należy znaleźć odpowiednik preparatu, który jest pozbawiony limonenu.

Limonen w kosmetykach – podsumowanie

Limonen to składnik naturalny, który może wpływać na skórę pozytywnie. Pobudza produkcję kolagenu i elastyny, a także działa antybakteryjnie i zwalcza wolne rodniki. Pamiętaj jednak, że limonen to jednocześnie silny alergen.
Zdjęcie: Envato Elements