Data publikacji:

Limonene w kosmetykach. Właściwości i zastosowanie

Limonene to związek chemiczny, obecny m.in. w skórce cytrusów. Jest on dodawany do kosmetyków głównie jako składnik zapachowy. Jakie jeszcze ma właściwości? Czy limonene w kosmetykach jest szkodliwy? Przekonajmy się!
limonene w kosmetykach

Limonene – co to jest?

Limonene to organiczny związek chemiczny z grupy terpenów. Posiada intensywny zapach. Zapisywany jest również jako D-limonen i to właśnie najczęściej z tą odmianą spotkasz się w kosmetykach i olejkach eterycznych.

W czym występuje limonene?

Naturalnie limonene występuje w skórce cytrusów (pomarańczy, cytryny, limonki, grejpfruta), olejku pomarańczowym, a także spotkać go możemy w kwiatach konopi oraz olejku kminkowym. To właśnie ten składnik odpowiedzialny jest za charakterystyczny, cytrusowy zapach. Limonen wyodrębnia się z kolorowej części skórki cytrusów.

Limonene w kosmetykach – czy ten składnik jest szkodliwy?

Limonene używany jest w 90% jako substancja zapachowa. Niekiedy stosowany jest również jako konserwant, ponieważ posiada przeciwgrzybicze właściwości. Nie jest on uznany za szkodliwy składnik. W większym stężeniu jednak limonen może powodować podrażnienia skóry, o czym warto pamiętać. Limonen jest uznany jako składnik, który może wywołać silne reakcje alergiczne.
Drugą stroną medalu jest fakt, że limonene w kosmetykach występuje w rozcieńczonej formie. Jego ilość w produkcie jest więc zazwyczaj śladowa. Mimo wszystko posiadaczki bardzo wrażliwej skóry powinny być czujne i obserwować stan skóry po użyciu kosmetyku zawierającego limonen.
Limonene przez swoje potencjalnie alergenne działanie musi być wypisany w wykazie składników kosmetyków INCI (skrót ten pochodzi z języka angielskiego – International Nomenclature of Cosmetic Ingredient – Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych). Obowiązek wpisania w tym wykazie istnieje jednak dopiero wtedy, gdy stężenie limonene przekracza 0,001% w produkcie, którego się nie spłukuje, oraz 0,01% w kosmetyku spłukiwanym.
Limonen znajdziesz w kremach, perfumach, a także maściach. Jest to również składnik wielu środków czystości, co jest zrozumiałe, gdyż jego zapach jest orzeźwiający i kojarzy się z czystością i świeżością.

Limonene a aromaterapia

Limonene występuje w olejku eterycznym z pomarańczy. Ważne w tym przypadku jest rozróżnienie olejku eterycznego od olejku zapachowego. Podczas aromaterapii używa się olejków eterycznych, czyli naturalnych wyciągów roślinnych, by uzyskać efekty terapeutyczne. Olejki zapachowe zapewniają jedynie wrażenia zmysłowe, ich zadaniem jest po prostu ładnie pachnieć. W przypadku olejków eterycznych natomiast możemy złagodzić dolegliwości bólowe, poprawić koncentrację, pamięć, jakość snu.
Pamiętaj, że olejek eteryczny to silnie stężona substancja. Nie należy używać olejku pomarańczowego bezpośrednio na skórę, zwłaszcza przed ekspozycją na słońce! Olejek najlepiej rozpylić w pomieszczeniu. Użyj do tego celu dyfuzora dedykowanego aromaterapii, który rozpyli olejek w bezpieczny sposób.
W czym zatem może pomóc aromaterapia z użyciem olejku pomarańczowego?
Olejek ten zapewnia odprężenie, uspokaja skołatane myśli. Wiele osób wskazuje, że relaksacyjna moc olejku pomarańczowego przyspiesza proces zasypiania. Stosowanie olejku jest również wspomożeniem podczas leczenia depresji. Wykazuje on również działanie przeciwzapalne.
Zdjęcie: Envato Elements