Data modyfikacji:

Łuszcząca się skóra twarzy – co stosować? Co stosować na łuszczącą się skórę twarzy?

Zauważyłaś łuszczenie się skóry na twarzy? Nie musisz panikować! W większości przypadków przyczyna takiej kondycji cery tkwi w niewłaściwej pielęgnacji i nie musi od razu oznaczać przewlekłej choroby dermatologicznej. Jak sobie z nią poradzić? Zdradzamy sekrety nawilżającej, odżywczej i regenerującej pielęgnacji, dzięki której łuszcząca się skóra na twarzy już wkrótce odejdzie w zapomnienie.
łuszcząca się skóra twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – przyczyny

Zacznijmy od sprawdzenia, jakie są przyczyny łuszczącej się skóry na twarzy. Być może już na tym etapie zauważysz swój błąd i będziesz od razu wiedzieć, co wywołało podrażnienie i przesuszenie cery.
Jakie są w takim razie przyczyny łuszczącej się skóry na twarzy? Zaliczamy do nich:
  • niewłaściwą pielęgnację – stosowanie mocnych, złuszczających kosmetyków przy jednoczesnej rezygnacji z nawilżenia i odżywienia;
  • przesadzanie z peelingiem – złuszczanie martwego naskórka jest niezbędnym krokiem w pielęgnacji, ale wykonywane zbyt często może powodować przesuszenie i łuszczenie się skóry;
  • zaburzoną barierę hydrolipidową skóry – to naturalna warstwa ochronna cery, która po naruszeniu objawia się łuszczącą się skórą na twarzy, czerwonymi plamami czy widocznym podrażnieniem;
  • nadmierną ekspozycję skóry na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – mogą być to mróz, wiatr, a nawet promienie UV;
  • wykonany niedawno zabieg złuszczający u kosmetyczki – w takich przypadkach czerwona i łuszcząca się skóra na twarzy jest całkowicie normalna;
  • choroby skóry – łuszczycę, atopowe zapalenie skóry albo infekcję.
Jeżeli podejrzewasz, że problemy z łuszczeniem skóry na twarzy są spowodowane przez jakąś chorobę – koniecznie skonsultuj się z dermatologiem.

Łuszcząca się skóra na twarzy – jaki krem stosować?

Od dłuższego czasu zmagasz się z łuszczącą się skórą na twarzy i nie wiesz, jaki krem stosować? Przychodzimy z pomocą! Odstaw lekkie, żelowe kosmetyki i zainwestuj w formuły o bogatej i treściwej konsystencji, zawierające cenne składniki aktywne. Najlepszym pomysłem jest krem o działaniu nawilżającym, odżywczym, wzmacniającym i regenerującym.
Dobry krem na łuszczącą się skórę na twarzy powinien zawierać alantoinę, pantenol, niskie stężenie mocznika, glicerynę albo aloes. Równie świetnie sprawdzi się kosmetyk z kwasem hialuronowym i ceramidami, które wspierają odbudowę naturalnej bariery hydrolipidowej.
Nie zapomnij o kremie z filtrem. Podrażniona, sucha i łuszcząca się skóra jest jeszcze bardziej podatna na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Jednym z nich są promienie UV, dlatego codziennie rano aplikuj krem SPF, aby zabezpieczyć cerę.

Inne kosmetyki, które pomogą w przypadku łuszczącej się skóry na twarzy

Oprócz kremu warto wprowadzić do pielęgnacji inne kosmetyki. Do mycia łuszczącej się skóry na twarzy polecamy delikatne pianki i emulsje o działaniu nawilżającym, kojącym i łagodzącym. Już na tym etapie możesz wprowadzić cenne składniki aktywne, na przykład ceramidy.
Czy rezygnować z serum? Nie musisz tego robić, o ile jest to kosmetyk o delikatnym działaniu i wolny od drażniących składników. Świetnie sprawdzi się formuła o oleistej konsystencji, zawierająca kwas hialuronowy, witaminę E, olej jojoba czy ksylitol.
Rewelacyjnym sposobem na intensywne nawilżenie skóry i wsparcie jej naturalnych procesów regeneracyjnych są maseczki. Możesz stosować je przed snem lub zafundować sobie całonocny kosmetyk. Szukaj tych samych składników, co w kremie. Dzięki wyższej koncentracji substancji aktywnych maska zapewni szybsze i lepsze efekty pielęgnacyjne.

Łuszcząca się skóra na twarzy – domowe sposoby

A czy można walczyć z łuszczącą się skórą na twarzy domowymi sposobami? Jak najbardziej! Wystarczy, że będziesz stosować je ostrożnie i z głową. W przeciwnym razie możesz sobie jeszcze bardziej zaszkodzić i osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.
Najlepszym pomysłem są domowe maseczki, które mogą okazać się nieocenioną pomocą i ukojeniem dla suchej skóry na twarzy, która łuszczy się i jest zaczerwieniona. Zacznij od przygotowania jej z banana. Wystarczy rozgnieść go w misce, dodać łyżkę jogurtu naturalnego, a następnie nałożyć na twarz na około 10–15 minut.
Zamiast banana możesz wykorzystać awokado i miód. Wymieszaj je ze sobą w misce i nałóż ostrożnie na skórę. Odczekaj 15 minut i dokładnie zmyj. Powinnaś zauważyć, że cera jest bardziej nawilżona i delikatnie zmiękczona.

Jakie kosmetyki odstawić, jeśli masz suchą skórę na twarzy, która się łuszczy?

Jeżeli masz problem z łuszczącą się skórą na twarzy, koniecznie odstaw wszystkie kosmetyki zawierające drażniące substancje. Mowa na przykład o formułach z kwasami – peelingu, serum, toniku, kremie, a nawet maseczce. Jeżeli z nich nie zrezygnujesz, to ryzykujesz pogorszeniem się kondycji skóry.
Na czas regeneracji skóry warto także odstawić produkty do mycia z mocnymi składnikami myjącymi. Zamiast nich o wiele lepiej sprawdzą się delikatne kosmetyki – pianki czy emulsje, które nie tylko usuną z przesuszonej skóry zanieczyszczenia, ale także ją nawilżą i ukoją podrażnienia.
Czerwona i łuszcząca się skóra na twarzy to również znak, aby zrezygnować z peelingu. Bez względu na to, czy używasz formuły ziarnistej, enzymatycznej, czy chemicznej – daj cerze trochę odpocząć. Podobnie jest w przypadku retinolu i retinalu, zwłaszcza jeśli nie wprowadziłaś ich zgodnie z protokołem. Odstaw je na jakiś czas i odbuduj najpierw barierę hydrolipidową skóry.
Pamiętaj, że jeśli wszystkie polecane sposoby na łuszczącą się skórę na twarzy zawiodą, a czerwone plamy i podrażnienia będą się nadal utrzymać – kolejnym krokiem jest umówienie się na wizytę u dermatologa.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.