Data modyfikacji:

Makijaż po 45. roku życia

Makijaż jest nieodłączną częścią życia większości kobiet. Już nastolatki dokonują pierwszych prób z kolorowymi kosmetykami, doskonaląc stopniowo swoje umiejętności. Dojrzałe kobiety sprawnie posługują się cieniami, podkładem, maskarą i różem, znają też sposoby, dzięki którym wyglądają pięknie, a jednocześnie naturalnie. Czy makijaż po 45. roku życia powinien wyglądać inaczej niż u młodej dziewczyny? Sprawdź, jak się malować po 40. roku życia.
Makijaż po 45. roku życia

Czym wyróżnia się makijaż po 40-tce?

Kobiety po 40. roku życia dobrze już wiedzą jak sobie radzić z kosmetykami kolorowymi, a jednocześnie mają świadomość, że nie warto przesadzać z ich używaniem. Najczęściej metodą prób i błędów już dawno odkryły kolory, które idealnie do nich pasują i posiadają swoje ulubione produkty, dzięki którym wyglądają doskonale, dlatego makijaż po 40. czy 45. roku życia może wyglądać perfekcyjnie.
Jest jednak również druga strona medalu, z wiekiem wykonanie makijażu staje się znacznie trudniejsze. Cera dojrzałych kobiet jest zdecydowanie bardziej wymagająca, oczy otoczone są siateczką zmarszczek, a pod nimi mogą znajdować się nieestetyczne worki czy cienie. W niepamięć odeszły już czasy, gdy twarz była promienna i świeża, a kilka minut wystarczyło, by zatuszować wszelkie niedoskonałości.
Jedno jest pewne – warto dowiedzieć się, jak się malować po czterdziestce. Celem makijażu dojrzałej kobiety nie jest zwrócenie na siebie uwagi, jak to ma miejsce w przypadku nastolatek, a dodanie cerze młodzieńczego blasku i ukrycie mankamentów związanych z wiekiem. Jest kilka tematów, wokół których koncentruje się makijaż po czterdziestce, najważniejsze z nich to poprawa stanu cery i podkreślenie oczu.

Jak się malować po 40-tce?

W zależności od tego, czy chcesz wykonać makijaż dzienny, czy wieczorowy, możesz użyć bardziej lub mniej intensywnych kosmetyków kolorowych, jednak w każdym z tych przypadków unikaj produktów zbyt ciężkich i mocno kryjących. Mogą one wywołać efekt odwrotny do zamierzonego, cera będzie wyglądała na przesuszoną i zniszczoną. Najbardziej wskazane są podkłady, dzięki którym uzyskasz piękny i naturalny rezultat. Oprócz ciężkich kosmetyków, niewskazane w makijażu po 45. roku życia są kosmetyki połyskujące, brokatowe czy perłowe, które uwydatniają zmarszczki.
Jak zrobić makijaż po 40. krok po kroku? Podstawa to wyrównanie kolorytu i wygładzenie cery delikatnym, dobrze dobranym do karnacji podkładem. Niezbędne jest również użycie korektora w okolicach oczu, a następnie podkreślenie powiek, rzęs i brwi. Żeby osiągnąć najlepsze efekty, warto wykonać delikatne konturowanie i zaróżowić policzki. Na koniec wystarczy użyć ulubionej pomadki w delikatnym kolorze.
Ideałem jest delikatny makijaż dla 40-latki, w którym dominują spokojne, naturalne kolory, harmonizujące z typem urody kobiety. Jaskrawe cienie do powiek lub krzykliwe szminki lepiej pozostaw młodym dziewczętom. Róż o ciepłej lub chłodnej tonacji doda twarzy odrobiny młodzieńczej świeżości, jednak tego kosmetyku powinny unikać kobiety z cerą naczynkową i skłonną do zaczerwienień.

Konturowanie rozświetlaczem, czyli strobing

Zamiast tradycyjnego konturowania kobiety lubiące efekt naturalności coraz częściej wybierają technikę zwaną strobingiem. Polega ona na modelowaniu twarzy za pomocą jednego kosmetyku – rozświetlacza, którym podkreśla się poszczególne części twarzy. W makijażu po 45. roku życia również można użyć elementów tej techniki, podkreślając kości policzkowe, grzbiet nosa i skronie. Efekt? Twarz zyskuje w ten sposób promienny, świeży wygląd, na którym tak nam zależy. Plusem tego rozwiązania jest zdecydowanie bardziej naturalny rezultat, który zachwyci zwłaszcza kobiety o delikatnym typie urody.

Makijaż oczu po 40-tce

Jednym z najważniejszych elementów makijażu po 40. i 45. roku życia jest zadbanie o prawidłowe pomalowanie oczu i ich okolic. Warto kierować uwagę w stronę tego rejonu twarzy, ponieważ oczy są piękne bez względu na wiek, a jeśli właściwie zatroszczysz się o ich podkreślenie, staną się twoją ozdobą.
Zastanawiasz się, jak malować oczy po 40.? Zadbaj o użycie korektora pod oczy, odpowiednie wycieniowanie powiek, a także podkreślenie brwi i rzęs. Korektor powinien być o ton jaśniejszy od podkładu, najlepiej jeśli będzie miał płynną konsystencję. Dzięki niemu zlikwidujesz cienie. Użyj go również w wewnętrznych kącikach oczu oraz na ruchomej powiece.
W makijażu oczu po czterdziestce najlepiej używać jasnych, matowych cieni do powiek, ciemnymi kolorami zaznaczaj jedynie zewnętrzne kąciki oka. Podstawa to naturalne kolory, które będą harmonizowały z karnacją. Na koniec podkreśl rzęsy ulubioną maskarą. Codzienny tusz powinien wyglądać naturalnie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by miał dodatkowe właściwości, takie jak wydłużanie i podkręcanie rzęs.

Makijaż po 45. roku życia – jak pomalować usta?

Podkreślenie ust jest ostatnim etapem podstawowego makijażu dla 40-latki przedstawionego krok po kroku. Pomadki dobieraj z dużą ostrożnością, zbyt intensywne kolory nie będą dobrym pomysłem dla dojrzałej kobiety. Na co dzień sięgaj po naturalne barwy, dopasowane do swojej urody. W makijażu wieczorowym możesz pozwolić sobie na więcej, jednak przesada zdecydowanie nie jest wskazana, a panie o delikatnej urodzie powinny unikać wyrazistych szminek bez względu na okoliczności.
Jak dobrać odcień, na jaki pomalować usta? Kieruj się swoim typem kolorystycznym, jeśli pasują do niego ciepłe kolory, dobierz szminkę wpadającą w pomarańczowe tony, jeśli chłodne – sięgaj po pomadki z różowymi pigmentami. Pod tym względem makijaż dla blondynek, brunetek czy szatynek po 40. niewiele różni się od make-upu młodszych kobiet. Kosmetyki kolorowe muszą pasować do karnacji, odcienia włosów i barwy tęczówki.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym