Data publikacji:

Malowanie oczu dla początkujących – jak malować oczy?

Makijaż to często nieodłączny element kobiecej stylizacji. Pozwala podkreślić walory urody, ukryć mankamenty, uwydatnić spojrzenie i dopełnić codzienną stylizację. Na rynku dostępnych jest wiele różnych kosmetyków, które kuszą kolorem, blaskiem, opakowaniem i obietnicami. Jednak czy rzeczywiście one wszystkie są potrzebne? Których użyć i w jaki sposób, by wykonać makijaż oczu dla początkujących i rozpocząć niesamowitą przygodę z makijażem? Oto kilka najważniejszych zasad i kosmetyków, dzięki którym oczy wyglądać będą perfekcyjnie, niezależnie od posiadanych umiejętności.
malowanie oczu dla początkujących

W co się wyposażyć?

Aby rozpocząć przygodę z makijażem oka, podstawowym zakupem będą trzy cienie o zbliżonych do siebie kolorach lub paletka gotowych propozycji. Na początek nauki malowania idealnym wyborem będą odcienie beży i brązów. Są to kolory uniwersalne i wykorzystywane również w wykonywaniu zaawansowanych i wieczorowych makijaży.
Wraz z cieniami istotnym zakupem będą także pędzelki. Z pewnością przyda się akcesorium do nakładania cienia, rozcierania już nałożonego produktu, czyli do blendowania, i niewielki pędzelek precyzyjny, którym wykonać będzie można konturowanie ciemniejszymi kolorami.
Nakładanie cieni do powiek, jak i blendowanie ich ułatwi położona wcześniej baza pod cienie do powiek. Może to być produkt w tubce, w kremie lub pod każdą inną preferowaną postacią. Wykończeniem makijażu oka będzie natomiast tusz do rzęs. Na początku drogi makijażowej warto postawić na klasyczny produkt w czarnym kolorze.

Jak przygotować oko do nałożenia cieni?

Produktem, którego należy użyć bez względu na to, czy makijaż ma być delikatny i dzienny, czy też wieczorowy, w barwach intensywnych, jest baza pod cienie do powiek. Jeżeli w początkowej fazie nauki makijażu nie ma możliwości skorzystania z tego produktu, można zastąpić go korektorem.
Następny krok to nałożenie na obie powieki, przestrzeń pod łukiem brwiowym i wszystkie miejsca, w których znajdować się będzie kolorowy cień odcienia beżowego, najbardziej zbliżonego do naturalnego koloru skóry. Doskonale przygotuje to powieki do blendowania, łączenia odcieni, a także wyrówna i wygładzi malowane powierzchnie, eliminując ryzyko zrobienia nieestetycznych plam.

Konturowanie – jak podkreślić i uwydatnić oczy?

Kolejny krok to malowanie oczu cieniami dla początkujących, które powinny występować we wspomnianych trzech kolorach o różnej intensywności. Najjaśniejszy z nich nałożyć należy kolistymi ruchami na górną ruchomą część powieki, zaczynając od kącika wewnętrznego oka i kierując się na zewnątrz. Dla efektu powiększenia oka i dodania blasku oczom sam kącik wewnętrzny można pominąć i już na samym końcu całego cieniowania nałożyć w to miejsce biały cień, perłowy czy delikatnie kremowy z drobinkami rozświetlającymi.
Drugi z wybranych cieni, o średnim natężeniu koloru, nałożyć należy w załamaniu górnej powieki w sposób, który przypominałby sytuację, gdy pędzelek wpada w naturalne zagłębienie oka. Następnie należy wykonać w tym miejscu kilka ruchów po naturalnie tworzącym się łuku. W ten sposób uzyskać można efekt trójwymiarowości i uwydatnienia oka oraz podkreślenia głębi spojrzenia.
Do aplikacji ostatniego – najciemniejszego cienia – warto wybrać pędzelek precyzyjny, którego włosie ułożone jest zazwyczaj w sposób zwarty i podłużny. Po nałożeniu na niego najciemniejszego z cieni wykonać należy stosunkowo wąską i delikatnie roztartą kreskę wzdłuż rzęs. W przypadku górnej powieki tuż nad nimi, w miejscu, gdzie zazwyczaj stosuje się linię eyelinera. Pamiętać należy również o dolnej powiece. Cień w tym przypadku nałożyć trzeba pod rzęsami, nie na tzw. linii wodnej, czyli wewnętrznej stronie powieki.

Rozświetlenie i wykończenie

Dla dodatkowego rozświetlenia i podkreślenia głębi spojrzenia warto nałożyć cień rozświetlający również w niewielkiej ilości tuż pod linią brwi oraz we wspomnianym kąciku oka. Po tak nałożonych cieniach czas na wykończenie makijażu, czyli aplikację tuszu do rzęs. W tym celu należy pamiętać o tuszowaniu rzęs od ich nasady, aż po same końce. Warto też przed każdym użyciem oczyścić pędzelek z nadmiaru kosmetyku, choćby o gwint tubki. Dla niewprawionych osób będzie to stanowiło znaczne ułatwienie i zmniejszenie ryzyka sklejenia rzęs oraz pojawienia się nieestetycznych grudek.
Podczas aplikowania tuszu do rzęs należy pamiętać również o rzęsach dolnej powieki. W przypadku gdy zabrudzeniu ulegnie część powieki, świeży kosmetyk usunąć można zwykłym patyczkiem higienicznym. Dla utrwalenia makijażu warto zastosować specjalny spray utrwalający, który dodatkowo zabezpieczy makijaż przed rozmazaniem, działaniem czynników atmosferycznych oraz pozwoli uzyskać efekt matujący całość.
Profesjonalne łączenie różnych cieni i blendowanie, by uzyskać perfekcyjny efekt, może zająć nieco czasu i wymagać przeprowadzenia wielu prób. Nie należy jednak się niczym zrażać i po prostu próbować. Raz wyuczona zdolność zaowocuje przez wiele kolejnych lat. Warto też podejść do zadania, jakim jest malowanie oczu dla początkujących, z jednym z najpopularniejszych na świecie mott: praktyka czyni mistrza!
Zdjęcie: Wavebreakmedia/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo