Data publikacji:

Masaż stóp – jak go wykonać? Jak masować stopy?

Masaż stóp jest niezwykle relaksujący i przynosi wiele korzyści całemu organizmowi, dlatego warto wprowadzić go do codziennej rutyny. Jak nic innego przynosi ulgę stopom zmęczonym po całym dniu obciążenia, uwalniając je od bólu i napięcia. To jednak nie koniec korzyści wynikających z masażu stóp. Wiara w to, że różne punkty na stopie odpowiadają za poszczególne części ciała, nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych. Nie umniejsza to jednak wagi masażu. Nawet najbardziej podstawowy domowy zabieg pozwoli ci się odprężyć i osiągnąć przyjemny stan relaksu.
jak wykonać masaż stóp

Masaż stóp – korzyści

Nie istnieje chyba osoba, która nie lubiłaby masażu stóp, szczególnie wykonanego przez kogoś innego. Po całym dniu chodzenia i stania, niekiedy w niewygodnych butach, często jedyne na co mamy ochotę to poddanie się przyjemnemu zabiegowi głaskania, ugniatania i uciskania. Zaopatrz się w dobre kosmetyki do stóp i zacznij regularne masaże, a szybko odczujesz pozytywne efekty.
Jakie korzyści przyniesie ci masaż stóp? Najważniejsze z nich to:
 • ulga w bólu,
 • relaks całego ciała,
 • ogólna poprawa samopoczucia,
 • poprawa krążenia,
 • wzmocnienie mięśni stopy,
 • łatwiejsze zasypianie.
 • Masaż stóp – w profesjonalnym gabinecie czy w domu?

  Masz ochotę zgłosić się do gabinetu na zabieg refleksologii lub akupresurę stopy? Pamiętaj, że obie metody są uznawane za pseudonaukę i nie istnieją badania, które potwierdzałyby ich skuteczność w przywracaniu zdrowia.
  Chcesz skorzystać z usług specjalisty? Dobrym pomysłem będzie udanie się do profesjonalnego gabinetu masażu. Wprawiona osoba wykona najskuteczniejszy masaż. Wadą takiego rozwiązania jest niestety cena. Jeśli chcesz regularnie poddawać się relaksującym zabiegom, spróbuj nauczyć się wykonywać je samodzielnie. Nawet jeżeli nie będzie to równie efektywne, masz szansę odnieść wiele korzyści, zwłaszcza jeśli domowy masaż stóp będzie dla ciebie uzupełnieniem wizyt w gabinecie masażu.
  Masaż we własnych czterech ścianach ma jeszcze jedną wielką zaletę – możesz go wykonywać w łóżku i chwilę później położyć się spać. Inną opcją jest też poproszenie partnera o jego wykonanie, dzięki czemu przyjemność będzie jeszcze większa.

  Domowy masaż stóp

  Jak wykonać masaż stóp w domu? Możesz to zrobić, używając wyłącznie dłoni i ulubionego olejku. Niektórzy lubią również korzystać z różnego typu masażerów lub piłeczek umożliwiających rolowanie podeszwy.
  Masaż stóp krok po kroku:
 • Żeby wykonać masaż przy pomocy własnych dłoni, usiądź na macie lub łóżku, odwracając podeszwę jednej ze stóp do siebie.
 • Wsmaruj w stopę olejek do masażu, balsam lub ulubiony krem.
 • Następnie zacznij bardzo delikatnie masować stopę kolistymi ruchami, żeby przygotować ją do masażu. Dobrym pomysłem na tym etapie będzie delikatne podszczypywanie skóry w celu pobudzenia krążenia.
 • Masuj delikatnie palce od największego do najmniejszego. Zwróć uwagę na to, by dokładnie wymasować je z wszystkich stron, a na koniec je rozciągnąć.
 • Zacznij uciskać stopę i wykonywać okrężne ruchy w okolicy palców. Przesuwaj się w ten sposób wzdłuż całej stopy do pięty, skupiając dużą uwagę na śródstopiu. Jeśli wyczujesz miejsca, które bolą i są spięte, skup się na nich przez chwilę, delikatnie je rozmasowując aż do pojawienia się uczucia ulgi. Nawet jeśli nie czujesz żadnego dyskomfortu, spokojnie, fragment po fragmencie kontynuuj masaż całej stopy aż cała jej powierzchnia będzie rozluźniona. Gdy dojdziesz do pięty, zmień kierunek i powtórz w ten sposób cały proces kilka razy.
 • Pamiętaj, że masażu potrzebują wszystkie fragmenty stopy, zwróć zatem uwagę na staw skokowy, który rozluźnisz, ruszając stopą na boki, a także na kostki oraz obszary znajdujące się tuż pod nimi, które wymagają delikatnego uciskania. Na sam koniec zajmij się zewnętrzną częścią stopy.
 • Osoby, które wyjątkowo dużo chodzą lub mają pracę stojącą, mogą wykonać również masaż całych nóg, a więc kiedy skończą masować stopy, powinny przejść do rozmasowania łydek i ud.
 • Masaż stóp przy pomocy dodatkowych narzędzi

  Istnieją różne rodzaje masażerów. Najpopularniejsze są proste, drewniane masażery z wypustkami, po których należy przesuwać podeszwą. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykonywania zabiegu w każdej chwili, również podczas pracy czy odpoczynku w fotelu. Do masażu można również wykorzystać niewielkie piłeczki, które pod wpływem nacisku również pozwolą rozluźnić spięte mięśnie.
  Jeżeli masz duże problemy z bólem stóp lub po prostu codziennie intensywnie je eksploatujesz, warto zainteresować się masażerami elektrycznymi. Stopy umieszczone w ich wnętrzu poddawane są wibracjom oraz wodnym bąbelkom. Czy warto kupić urządzenie do masażu stóp? Będzie to udany zakup, jeśli cenisz sobie relaks, a brakuje ci czasu lub ochoty na własnoręcznie wykonany masaż.

  Jakich kosmetyków używać do masażu stóp?

  Do masażu stóp teoretycznie możesz użyć dowolnego kosmetyku, który zapewni poślizg. Pamiętaj jednak, że to świetna okazja, żeby wmasować w skórę odżywczy produkt, który poprawi jej stan i wygląd. Sprawdzą się zatem odżywcze kremy do stóp i bogate w składniki aktywne olejki do masażu.
  Regularne masowanie stóp to doskonała okazja, żeby do relaksującego rytuału włączyć aromaterapię. Jak to zrobić? Do oleju bazowego o neutralnym zapachu, na przykład oleju jojoba, dodaj kilka kropel olejku eterycznego. Wybór konkretnego zapachu zależy od twoich potrzeb i upodobań. Zapachy cytrusowe dodadzą ci wigoru i poprawią samopoczucie, lawenda zapewni głębszy relaks, a olejki z drzew iglastych nie tylko wpłyną pozytywnie na twój nastrój, ale przy okazji wspomogą w czasie przeziębienia. Możesz nawet pokusić się o własne mieszanki skomponowane z pasujących do siebie zapachów.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym