Data publikacji:

Maść końska na włosy. Jakie ma zastosowanie i jakie daje efekty?

Maść końska na włosy–- brzmi dość zaskakująco. Okazuje się jednak, że ten powszechnie znany produkt może przynieść naprawdę zaskakujące efekty, jeśli zastosujemy go na skórze głowy. Ten urodowy trik stosowały już nasze babcie, by zachować gęste i mocne włosy. Jak końska maść działa na włosy? Jakich efektów można spodziewać się po kuracji z jej wykorzystaniem? I wreszcie – czy każdy produkt nazywany końską maścią zadziała tak samo? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
maść końska na włosy

Maść końska – skład

Maść końska to znane remedium na bóle stawów i mięśni. Sięgają po nią osoby, zmagające się z reumatyzmem, artretyzmem, a także stłuczeniami bądź obrzękami. Okazuje się jednak, że jej zastosowanie może być znacznie szersze. Maść końska zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości mieszance składników naturalnych. Znajdziemy w niej oleje roślinne, a także wyciągi z drogocennych ziół. W opakowaniu końskiej maści możemy doszukać się:
 • sosny, 
 • miłorzębu japońskiego,
 • kasztanowca zwyczajnego, 
 • lawendy lekarskiej, 
 • nagietka lekarskiego,
 • jałowa pospolitego,
 • rozmarynu,
 • arniki,
 • wyciągu z szyszek chmielu, 
 • kamfory,
 • ekstraktu z papryczek chili.
To jednak nie wszystko! W końskiej maści znajdziemy też oleje, takie jak rozmarynowy, cynamonowy, lawendowy, grejpfrutowy czy jałowcowy. Oczywiście skład końskiej maści może się nieco różnić w zależności od jej rodzaju i producenta. Wybierając maść końską na włosy, należy zwrócić uwagę, by był to produkt rozgrzewający z kamforą, a w jego skład wchodziły głównie składniki naturalne.

Maść końska na porost włosów

Maść końska może pozytywnie wpływać na porost włosów. Entuzjastki tej metody twierdzą, że dzięki regularnemu stosowaniu maści końskiej włosy rosną znacznie szybciej, są mocniejsze, a dodatkowo na głowie pojawiają się tzw. baby hair, czyli nowe, krótkie włoski, widoczne zazwyczaj tuż przy linii włosów. 
Dlaczego końska maść może dobrze wpływać na porost włosów? Ważną rolę odgrywa tu pobudzenie krążenie skóry głowy, czego efektem jest przyspieszenie wzrostu włosów. Aby osiągnąć ten efekt, należy sięgnąć po maść końską bogatą w rozmaryn i kamforę, czyli tę rozgrzewającą.

Maść końska przeciw wypadaniu włosów

Maść końska nie tylko wspomaga wzrost włosów, ale może też przeciwdziałać ich wypadaniu. Oczywiście, tracenie włosów może wynikać z różnych przyczyn – w tym genetycznych. Dużą rolę odgrywają też zaburzenia hormonalne oraz choroby autoimmunologiczne. W takich przypadkach należy przede wszystkim skontaktować się z lekarzem – domowe sposoby mogą nie rozwiązać problemu. Niemniej jednak regularne stosowanie końskiej maści może wzmocnić cebulki włosów i spowodować, że będą one silniejsze, a przez to bardziej odporne na łamanie oraz wypadanie. Jeżeli więc borykasz się z problemem wypadania włosów, możesz z powodzeniem sięgnąć po końską maść.

Jak używać maść końską na włosy?

Znawcy tematu sugerują, by kurację z wykorzystaniem maści końskiej na włosy przeprowadzać przez co najmniej miesiąc. Produkt ten można stosować zamiast standardowej wcierki do włosów. Wystarczy zaaplikować maść na skórę głowy i wykonać delikatny masaż, a następnie pozostawić produkt przez około 30 minut. Po tym czasie można umyć włosy. 
Przed nałożeniem końskiej maści na głowę, zaleca się wykonanie testu alergicznego, ponieważ niektóre jej składniki, jak kamfora czy rumianek, mogą powodować uczulenia. Nałóż odrobinę maści na niewielką część ciała, np. na skórę za uchem, i poczekaj kilka godzin na efekty uboczne. Jeśli się nie pojawią, możesz spokojnie nakładać maść końską na włosy.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.