Data publikacji:

Maseczka z aspiryny: jak stosować?

Domowe sposoby pielęgnacji zyskują coraz większą popularność. Często domowe sposoby pielęgnacji twarzy są tymi najbardziej skutecznymi i budżetowymi. Nie zawsze trzeba wydawać mnóstwo pieniędzy, aby uzyskać dobre efekty. Przykładem jest maseczka z aspiryny. Nie wiesz, jakie działanie ma maseczka z aspiryny i jak ją stosować? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
maseczka z aspiryny

Maseczka z aspiryny – kiedy stosować?

Aspirynę, czyli kwas acetylosalicylowy, zna chyba każdy. W większości domowych apteczek znajduje ona szczególne miejsce, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ponieważ jest skuteczna w leczeniu infekcji przeziębieniowych. Aspiryna znalazła również zastosowanie w pielęgnacji skóry, zwłaszcza tej problematycznej. Kwas acetylosalicylowy to pochodna kwasu salicylowego o właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Zastosowanie maseczki spowoduje złagodzenie podrażnień, przyspieszy gojenie drobnych wyprysków i zapobiegnie powstawaniu nowych. Zastosowanie maseczki z aspiryny może w jakimś stopniu zmniejszyć widoczność przebarwień pozapalnych. Maseczka z aspiryny na wągry? Maseczka może zredukować widoczność zaskórników otwartych, czyli tak zwanych wągrów. Nie wiesz, jak wyglądają zaskórniki otwarte? Są to te czarne kropki, które można dostrzec na czole, nosie i brodzie (strefa T), zwłaszcza u osób posiadających skórę tłustą lub mieszaną. Czy maseczka z aspiryny na rozszerzone pory będzie skuteczna? Kwas acetylosalicylowy może mieć delikatne działanie zwężające rozszerzone pory. Maseczka z aspiryny na zmarszczki nie będzie przynosiła zadowalających efektów. Dlaczego? Ponieważ działanie kwasu acetylosalicylowego jest zbyt delikatne, aby w widoczny sposób zmniejszyć zmarszczki. Jednak wszystkie efekty stosowania maseczki z aspiryny są bardzo indywidualne. Każda skóra jest inna i każda skóra może zareagować w inny sposób. Dlatego warto spróbować wykonać maseczkę z aspiryny. A nuż okaże się, że na skórze powoduje ona efekt wow!

Jak zrobić maseczkę z aspiryny?

To banalnie proste! Najprostszym sposobem jest zalanie 4–5 tabletek aspiryny łyżeczką wody. Najlepiej pozwolić tabletkom napęcznieć, ponieważ wtedy można rozetrzeć aspirynę na gładką masę. Taką maseczkę można nałożyć bezpośrednio na twarz, albo na przykład tylko na strefę T (czoło, nos, broda). Można również ulepszyć maseczkę, aby otrzymać jeszcze lepsze efekty. Do powstałej masy można dodać również np. łyżkę jogurtu naturalnego, który ma działanie odżywcze i nawilżające, oraz kilka kropli soku z cytryny (działanie rozjaśniające przebarwienia). Jeżeli na skórze są obecne stany zapalne, zamiast cytryny można dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Można dodać także olejek z czarnuszki lub żel aloesowy. Mają działanie przeciwzapalne oraz nawilżające i regenerujące skórę. Doskonale sprawdzi się także miód, który oprócz właściwości regenerujących i odżywiających skórę, działa nawilżająco. Do maseczki można dodać również kilka kropli olejku lawendowego, który pozwoli się wyciszyć i zrelaksować podczas wykonywania maseczki. Tak naprawdę kombinacji jest całe mnóstwo. Wszystko zależy od tego, jaki finalny efekt chcemy uzyskać. Podczas zmywania maseczki można wykonywać ruchy okrężne, aby dodatkowo delikatnie złuszczyć martwy naskórek. W jaki sposób? Aspiryna posiada delikatne drobinki, które działają jak peeling mechaniczny. Jednak drobinki są na tyle małe, że peeling jest naprawdę delikatny. To wystarczy, aby zauważyć, że skóra jest rozjaśniona i odświeżona.

Maseczka z aspiryny – co warto wiedzieć?

Po zastosowanej maseczce należy nawilżać skórę, ponieważ kwas acetylosalicylowy ma działanie złuszczające i może powodować przesuszenie skóry. 
Przed zastosowaniem maseczki z aspiryny na całą twarz warto zrobić próbę uczuleniową. Jest to niezwykle istotne, ponieważ bardzo dużo osób ma uczulenie na salicylany, w tym również na aspirynę. Próbę uczuleniową należy wykonać na małym fragmencie skóry. Maseczkę należy nałożyć na ten wybrany fragment skóry na około 10–15 minut, a następnie zmyć. Skórę należy obserwować 24 godziny. Jeżeli nie pojawiła się żadna niepożądana reakcja skóry, wówczas maseczkę można nałożyć na całą twarz. Jeżeli czujemy jakikolwiek dyskomfort na skórze podczas stosowania maseczki z aspiryny, wówczas należy ją natychmiast zmyć. Maseczka z aspiryny jest nieodpowiednia dla skór suchych, wrażliwych, naczyniowych, nadreaktywnych, z trądzikiem różowatym. Może spowodować podrażnienie lub wywołać reakcję alergiczną. Maseczka z aspiryny najlepiej sprawdzi się na skórze tłustej i mieszanej. 
WAŻNE! Pamiętaj, żeby nie stosować maseczki z aspiryny na otwarte rany i sączące się zmiany! Innymi przeciwwskazaniami do stosowania maseczki z aspiryny są: uczulenie na aspirynę, skóra sucha, wrażliwa, ciąża, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze w obrębie skóry, gorączka, ciężkie postaci trądziku, opryszczka. 
Istotne, aby maseczkę z aspiryny stosować doraźnie. Jeżeli borykamy się z nasilonym, uporczywym trądzikiem, warto udać się na wizytę do dermatologa lub kosmetologa. Specjalista po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu powinien zlecić odpowiednie badania, tak aby znaleźć przyczynę problemu. Dodatkowo zaleci odpowiednią pielęgnację domową i gabinetową.
Zdjęcie: Envato Elements