Data publikacji:

Maski humektantowe – co to jest? Jakie maski humektantowe wybrać?

Odżywianie włosów to jeden z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych. Lśniące, zdrowe włosy stanowią nie tylko wizytówkę, ale również dodają uroku, a ich upinanie, stylizacja i inne zabiegi dają możliwość uzupełnienia stylizacji oraz podkreślenia wyjątkowości i charakteru danej osoby. Wśród dziesiątek produktów do pielęgnacji dostępnych na rynku znajdują się odżywki i maski humektantowe, które szturmem podbijają salony fryzjerskie, jak i domowe zacisza. W jaki sposób działają na włosy i dlaczego warto się w nie wyposażyć? Sprawdź i olśnij pięknem swoich włosów jak nigdy dotąd!
maski humektantowe

Co to jest humektant?

Mianem „humektanty” określa się substancje i związki nawilżające o właściwościach higroskopijnych. Charakteryzuje je zdolność do absorbowania wody i wiązania jej cząsteczek z otoczenia. Zastosowanie produktu zawierającego humektanty pozwala na znaczne zwiększenie poziomu nawilżenia zarówno włosów, jak i skóry głowy. Woda zatrzymana zostaje wewnątrz tkanki, co sprzyja odbudowie, regeneracji i utrzymaniu włosów w doskonałej kondycji.
Maski humektantowe mają więc za zadanie dogłębnie i trwale nawilżyć komórki skóry głowy i włosów, ale to nie wszystko. Humektanty w połączeniu z innymi specjalnie dobranymi związkami wykazują szereg dodatkowych właściwości i z pewnością doskonale sprawdzą się u osób z wieloma innymi problemami poza przesuszeniem i łamliwością.

Miejsce humektantów wśród odżywek – jak to działa?

Wśród wszystkich odżywek i masek dostępnych na rynku można wyróżnić trzy główne grupy produktów. Są to produkty emolientowe, proteinowe oraz humektantowe. Zadaniem emolientów jest wygładzenie pasm włosów, prawidłowe natłuszczenie ich i utworzenie tym samym warstwy ochronnej na powierzchni włosa. Proteiny mają właściwości odbudowujące. Wypełniają wszelkie mikroubytki w strukturze włosa spowodowane jego osłabieniem, brakiem odpowiednich substancji odżywczych, zmianami temperatur czy uszkodzeniami mechanicznymi. Znacznie wpływają też na dodanie włosom objętości. Humektanty natomiast to związki dostarczające kluczowy element – wodę do wnętrza włosa i go dogłębnie nawilżają.
Można byłoby zatem wyposażyć się w trzy różne odżywki, by zadziałać na włosy w sposób skoncentrowany. Jednak takie myślenie jest błędne. Aby włosy były zdrowe, lśniące i niczego im nie brakowało, musi zachodzić tzw. równowaga PEH, czyli właściwy stosunek proporcji protein, emolientów i humektantów. Każde włosy, podobnie jak osoby, są inne. Potrzebują zatem innych proporcji. Jeżeli są suche, łamliwe, szorstkie i bez blasku, oznacza to, że humektantowe maski będą potrzebne najbardziej.   

Co w składzie powinny zawierać humektantowe maski do włosów?

Humektantowe maski i odżywki nie zawsze będą w swoim opisie wprost zawierały właśnie taką informację. Mianem „humektanty” określa się grupę substancji, które zawierają dodatkowo szereg innych korzystnych dla skóry głowy i włosów substancji. Skąd więc dowiedzieć się, które maski do włosów są humektantowe?
Do najczęściej wykorzystywanych w kosmetykach humektantów należą aloes, gliceryna, miód, d-panthenol, mocznik, kwas mlekowy, kwas hialuronowy, glikol propylenowy, glikol butylenowy, sorbitol, fruktoza, sacharoza i lecytyna.
Zdarza się, że w swoich składach odżywki i maski humektantowe zawierają również proteiny lub emolienty. Ich dodatek wzmocni ostateczny efekt pielęgnacji i wytworzy warstwę ochronną, dzięki czemu lśniącymi i zdrowymi włosami będzie można cieszyć się znacznie dłużej.

Czego unikać w produktach humektantowych?

Niestety wiele dostępnych na rynku produktów, poza humektantami i innymi substancjami odżywczymi, zawiera jednocześnie wiele związków szkodliwych dla włosów i skóry głowy. Na takie produkty powinni uważać szczególnie alergicy oraz osoby z podrażnieniami i delikatną, wrażliwą skórą głowy. Wśród ogólnodostępnych kosmetyków często spotkać można artykuły zawierające w składzie sztuczne barwniki, woski, silikony, substancje SLS i SLES, dzięki którym efekt odżywienia jest chwilowy, natomiast w dłuższej perspektywie dochodzi do zapychania i obciążania włosów, co wpływa na ich osłabienie i w ogólnym rozrachunku daje efekt odwrotny.
Bezpiecznym rozwiązaniem jest więc wybieranie kosmetyków naturalnych zawierających substancje humektantowe. Tego typu kosmetyki nie podrażniają skóry głowy, nie powodują uczuleń i mogą być stosowane przez alergików oraz osoby z różnymi problemami skórnymi, jak np. atopowość.

Jak stosować odżywki i maski humektantowe?

Odżywkę humektantową stosuje się bezpośrednio po umyciu włosów, gdy są wilgotne. Na poszczególne pasma wystarczy nałożyć preparat i odczekać kilka minut. Przed spłukaniem warto przeczesać włosy grubym grzebieniem, a do zmycia kosmetyku użyć chłodnej lub letniej wody. Następnie można już suszyć i układać włosy jak zwykle. Dla uzyskania maksymalnego efektu nawilżenia i wygładzenia warto wykonać też olejowanie włosów, np. za pomocą glutka lnianego, który również jest humektantem. Odżywki humektantowe stanowią przed tego typu zabiegami doskonałą bazę.
Maska humektantowa powinna być stosowana raz na kilka dni i z użyciem jednocześnie protein oraz emolientów. Preparat należy nałożyć na wilgotne włosy, rozczesać je oraz dodać olej np. z keratyną lub jedwabiem. Po ponownym rozczesaniu zaleca się pozostawienie substancji na włosach przez około 20 minut. Po zmyciu produktów dobrym zabiegiem będzie spryskanie włosów mgiełką proteinową.
Zdjęcie: Mint_Images/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo