Data publikacji:

Maskne, czyli trądzik od maseczki. Jak go zwalczyć?

„Maskne” to stosunkowo nowy termin, który pojawił się w 2020 roku, gdy rozpoczęła się pandemia COVID-19. To nic innego jak określenie trądziku, którego przyczyną jest stosowanie ochronnej maseczki. Okazuje się, że pomimo upływu czasu oraz złagodzenia restrykcji, problem ten wciąż dotyczy bardzo wielu osób. Dowiedz się, skąd właściwie bierze się maskne i jak skutecznie mu zapobiegać.
maskne, czyli trądzik od maseczki

Maskne – co to takiego?

Termin „maskne” to połączenie dwóch angielskich słów: „mask” oraz „acne”. Oznacza on trądzik spowodowany noszeniem maseczki ochronnej, pojawiający się w obrębie skóry, która ma z nią styczność, a więc na policzkach, nosie oraz brodzie. Zauważono, że wraz z koniecznością noszenia maseczek ochronnych coraz więcej osób zaczęło zwracać się do dermatologów właśnie z podobnymi problemami.
Dziś restrykcje związane z ochroną przeciw COVID-19 zostały złagodzone, a maseczki ochronne wymagane są tylko w nielicznych miejscach. Niemniej jednak wciąż wiele osób musi używać ich na co dzień. Mowa, chociażby, o osobach, które pracują w placówkach ochrony zdrowia czy aptekach. Oczywiście – bezpieczeństwo to podstawa, jednak narażona na długotrwały kontakt z maską skóra prędzej czy później zareaguje w negatywny sposób. Jeśli należysz do grona, które musi stosować maseczki ochronne, sprawdź, jak zredukować ryzyko powstania maskne.

Co powoduje maskne?

Co sprawia, że maseczka ochronna tak źle wpływa na kondycję skóry? Przyczynia się do tego kilka czynników:
  • ograniczenie dostępu do powietrza,
  • zanieczyszczenia obecne na maseczce,
  • stosowanie masek wielokrotnego użytku,
  • podwyższona temperatura,
  • drażniące preparaty, w których prana jest maska.
Wszystkie te elementy powodują, że skóra zyskuje skłonność do nadmiernego przetłuszczania oraz podrażnień. Pory, wskutek dużej produkcji sebum, zapychają się, czego efektem są kaszkowate krostki, a także bolesne, ropne wypryski.

Maskne – jak leczyć?

Na szczęście, leczenie maskne nie jest szczególnie skomplikowane. Wystarczy wdrożyć odpowiedni plan pielęgnacji, by szybko poprawić kondycję skóry. Chcesz pozbyć się trądziku od maseczki? Zapoznaj się z naszymi poradami.

1. Maskne – leczenie. Podstawa to demakijaż

W walce z maskne wielkie znaczenie ma wieczorna pielęgnacja. Zaczynaj ją od dokładnego demakijażu oczu i skóry twarzy, stosując delikatny preparat – na przykład dopasowany do potrzeb skóry olejek. Olejowe kosmetyki do demakijażu skutecznie rozpuszczają zanieczyszczenia i resztki produktów, a jednocześnie pielęgnują skórę.
Alternatywą jest wygodny w użyciu płyn micelarny. Ważne, by był on delikatny dla mikrobiomu skóry (to coś w rodzaju jej naturalnej tarczy). Wybierz produkt na bazie naturalnych składników, o delikatnym działaniu.

2. Staranne mycie skóry

Rano oraz wieczorem, po demakijażu, umyj twarz dobrze dopasowanym produktem. W przypadku maskne powinien być to żel lub pianka o działaniu oczyszczającym oraz złuszczającym. Poszukuj produktów z zawartością wyciągu z zielonej herbaty, konopi siewnych, kwasu salicylowego, siarki. Poświęć szczególną uwagę okolicom, w których występuje maskne – policzkom, brodzie i nosowi.

3. Nie zapomnij o tonizacji

Tonik do twarzy przywraca jej prawidłowe pH i pozwala skutecznie odbudować jej naturalną warstwę ochronną. Wybierz ten o działaniu antybakteryjnym. Ważne, aby tonik nie zawierał alkoholu – na skórę trądzikową działa on drażniąco i może powodować, że będzie przetłuszczała się jeszcze silniej.

4. Serum o działaniu złuszczającym

Po oczyszczeniu i tonizacji nanieś na twarz serum zawierające składniki złuszczające. Sprawdzą się produkty z zawartością niacynamidu, retinolu, kwasu glikolowego, cynku czy kombuchy.

5. Krem do skóry trądzikowej

Zwieńczeniem codziennej pielęgnacji powinien być lekki, lecz odżywczy krem. Warto skupić się na produktach zawierających naturalne kwasy – migdałowy, salicylowy, azelinowy – które łagodnie złuszczają, rozjaśniają, a jednocześnie dbają o zachowanie cery w dobrej kondycji. Ważne, by krem zawierał również składniki nawilżające, na przykład kwas hialuronowy.

6. Peeling i maska co najmniej raz w tygodniu

Raz w tygodniu znajdź czas na to, by zafundować cerze małe spa. Wykonaj peeling enzymatyczny, który złuszczy martwy naskórek i odblokuje pory, a następnie nanieś maseczkę o działaniu oczyszczającym. Na maskne doskonale zadziałają maski algowe, węglowe oraz z zawartością kannabidiolu.

Maskne – jak mu zapobiegać?

Aby zapobiec pojawianiu się kolejnych zmian trądzikowych, pamiętaj o rozsądnym stosowaniu maseczek ochronnych.
  • Korzystaj z masek jednorazowych i wymieniaj je co kilka godzin. To najbardziej higieniczne rozwiązanie.
  • Jeśli wolisz używać masek wielorazowego użytku, zaopatrz się w kilka modeli i codziennie pierz je w wysokiej temperaturze z dodatkiem delikatnego detergentu.
  • Zakładając i zdejmując maskę, staraj się nie dotykać skóry twarzy.
  • Jeśli to możliwe, nie wykonuj makijażu skóry twarzy. Gdy się na niego zdecydujesz, wybieraj lekkie podkłady mineralne lub kremy BB, które nie zapychają skóry.
  • Co kilka godzin zdejmij maskę i spryskaj twarz naturalnym hydrolatem, który przywróci jej odpowiednie nawilżenie.
  • Po powrocie do domu zmyj makijaż i umyj skórę.

Z maskne można wygrać

Maskne to problem, który od rozpoczęcia pandemii dotyczy wielu osób. Odpowiednia pielęgnacja i rozmyślne stosowanie maseczek ograniczy ryzyko powstawania krostek. Jeśli nasze sposoby nie pomogą, skonsultuj się z dermatologiem, który zaleci stosowanie profesjonalnych preparatów leczniczych.
Zdjęcie: Envato Elements