Data publikacji:

Melasma – czym jest i jak z nią wygrać?

Melasma w dawnych czasach nazwana była „maską ciążową”, ze względu na to, że dotyczy w dużej mierze kobiet ciężarnych. Na jej pojawienie się narażone są również osoby, które często eksponują skórę na działanie promieni UV. Choć stanowi poważny defekt kosmetyczny, można się jej pozbyć. Sprawdź, jak powstaje melasma i jak skutecznie z nią walczyć.
melasma

Melasma – co to takiego?

Melasma, zwana także ostudą, to zmiana barwnikowa, która objawia się powstawaniem ciemniejszych plam na skórze. Pojawia się najczęściej na twarzy, a dokładnie na czole, policzkach i nad górną wargą.
Melasma może przyjmować różne odcienie – zarówno jasne, zbliżone do koloru skóry, jak i bardzo ciemne. Pod względem struktury nie różni się od otaczającej ją, nieprzebarwionej skóry. Nie powoduje również żadnych dolegliwości bólowych oraz dyskomfortu.

Melasma – przyczyny powstawania

Do głównych przyczyn rozwoju melasmy zaliczają się zmiany hormonalne oraz nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni ultrafioletowych. Wskutek tych czynników dochodzi do wzmożonej produkcji barwnika skóry – melaniny, który rozkładany jest nierównomiernie. Efektem procesu są wyraźnie odgraniczone, ciemniejsze plamy.
Czynniki, które sprzyjają pojawieniu się ostudy, to przede wszystkim:
  • ekspozycja skóry na działanie promieni UV,
  • stany wywołujące zmiany hormonalne (ciąża, zaburzenia pracy tarczycy),
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • stosowanie leków lub ziół fotouczulających,
  • stosowanie leków przeciwcukrzycowych, moczopędnych, przeciwgrzybiczych,
  • uwarunkowania genetyczne.
Dowiedziono, że melasma zdecydowanie częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Ma to związek z bardziej zmienną gospodarką hormonalną, która dotyczy pań. Zauważono również, że na ostudę najbardziej narażone są posiadaczki ciemnych lub śniadych fototypów skóry.

Melasma, czyli ciążowa maska

Istotną grupę kobiet, która boryka się z melasmą, stanowią panie spodziewające się dziecka. Intensywne zmiany hormonalne zachodzące w ciele ciężarnej sprawiają, że skóra staje się o wiele bardziej wrażliwa na działanie światła. W efekcie u przyszłych mam bardzo często pojawia się melasma na twarzy, ale także na innych częściach ciała.

Melasma jako efekt kąpieli słonecznych

Warto mieć na uwadze, że nawet kobiety, które nie są w ciąży i nie stosują środków uwrażliwiających skórę na promienie UV, mogą borykać się z melasmą. Sprzyja jej bowiem częste opalanie, zwłaszcza to, które nie jest poprzedzone aplikacją kremu z filtrem. Jeśli więc zauważasz, że nawet po krótkim pobycie na plaży na twojej skórze pojawiają się nierównomierne przebarwienia, bądź ostrożna – ogranicz czas spędzany na słońcu i zawsze stosuj krem z wysokim filtrem.

Jak pozbyć się melasmy? Melasma – domowe sposoby

Jeśli borykasz się z melasmą, mamy dobre wieści: nieestetyczne plamy mogą zostać całkowicie usunięte. Najlepszy efekt uzyskasz, łącząc domową pielęgnację z zabiegami salonowymi.

Kosmetyki rozjaśniające przebarwienia

Aby przywrócić cerze jednolity koloryt i pozbyć się melasmy na twarzy, do codziennej pielęgnacji powinnaś włączyć kosmetyki o działaniu złuszczającym oraz rozjaśniającym. W ich składach powinny znaleźć się substancje, takie jak:
  • retinoidy – pochodne witaminy A, wspomagające przebudowę skóry,
  • kwas azelainowy oraz hydrochinon – hamujące produkcję pigmentu w skórze,
  • kwas kojowy – wykazujący właściwości rozjaśniające.
Pamiętaj, że stosowanie produktów z powyższymi składnikami wymaga ostrożności – zapoznaj się z zaleceniami producenta. Ponadto, używając kwasów i retinoidów, zawsze nakładaj na skórę krem z wysokim filtrem UV.

Skuteczne zabiegi na melasmę

Praktycznie każdy salon kosmetyczny oferuje gamę zabiegów, które zwalczają przebarwienia, w tym uporczywą ostudę. Pierwszą grupą są zabiegi z kwasami, które działają złuszczająco. Najlepiej przeprowadzać je w czasie niskiego nasłonecznienia, a więc jesienią i zimą.
W pozbyciu się ostudy pomogą również peelingi mechaniczne, takie jak mikrodermabrazja. Jeśli masz skórę wrażliwą, warto wypróbować peeling kawitacyjny.

Laseroterapia

Jeśli powyższe metody zawiodą, warto rozważyć laseroterapię. Zabieg polega na odparowywaniu barwnika ze skóry, a jego efekty widoczne są praktycznie od razu. Najlepsze rezultaty oferuje laser IPL.

Czy melasma wymaga konsultacji lekarskiej?

Melasma sama nie jest groźną dolegliwością, a defektem estetycznym, który bywa objawem kłopotów w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji skóry przebarwienia wciąż powracają, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże znaleźć ci przyczynę problemu.

Melasma na twarzy – zapobieganie

Pamiętaj, że raz usunięta melasma może szybko powrócić. Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu przebarwień, pamiętaj o używaniu kremu ochronnego z wysokim filtrem UV – minimum 30 SPF. Produkt warto nakładać nie tylko na skórę twarzy, ale i inne części ciała, które na co dzień odsłaniasz wiosną i latem: plecy, ramiona czy dekolt.
Osoby szczególnie narażone na pojawienie się melasmy powinny stosować krem z filtrem przez cały rok. Należy pamiętać, że promienie UV docierają do skóry również wiosną i zimą.

Wygraj z melasmą

Ostuda, choć bywa bardzo uporczywym problemem, może być skutecznie zwalczona. Przebarwienia ulegną rozjaśnieniu, kiedy połączysz pielęgnację domową z profesjonalnymi zabiegami. Ostatecznym rozwiązaniem powinna być laseroterapia, która gwarantuje natychmiastowe rezultaty. Pamiętaj, że zawsze łatwiej jest zapobiegać niż leczyć: aby ustrzec się melasmy, skórę należy chronić za pomocą kremu z wysokim filtrem UV.
Zdjęcie: Envato Elements