Data publikacji:

Metoda kubeczkowa – na czym polega kubeczkowa metoda mycia włosów?

Często kobiety stosują rozbudowaną pielęgnację włosów, by jak najlepiej odpowiedzieć na ich potrzeby. Pragną, by włosy były zdrowe i mocne, więc stosują wiele odżywek i masek. Niekiedy jednak wystarczy zmodyfikować jeden swój nawyk, by odczuć kolosalną wręcz różnicę. O czym mowa? O prawidłowym myciu skóry głowy! Pomoże nam w tym prosta metoda kubeczkowa.
metoda kubeczkowa mycia włosów

Metoda kubeczkowa – po co ją stosujemy?

Szampon nie służy do mycia włosów, choć powszechnie tak się przyjęło. Szampon służy przede wszystkim do oczyszczania skóry głowy. Jest to środek do mycia, który jest koncentratem, a to oznacza, że powinniśmy go rozcieńczyć.
Rozcieńczanie szamponu sprawia, że jest on delikatniejszy dla skóry głowy. Dzięki stosowaniu metody kubeczkowej, możemy włosy myć rzadziej, w skóra głowy będzie świeża i nie będzie się tak szybko przetłuszczać! Co więcej, piana spływająca na włosy jest wystarczająca, by te włosy umyć na długości. Nie musimy dodatkowo ich szorować.

A więc na czym polega kubeczkowa metoda mycia włosów?

Metoda kubeczkowa to metoda rozcieńczania szamponu. Swoją nazwę zawdzięcza oczywiście naczyniu, w którym mieszamy szampon z wodą. Standardowo proporcje w metodzie kubeczkowej to 5 : 1, czyli 5 łyżeczek wody na 1 łyżeczkę szamponu. Tyle powinno nam wystarczyć, ale każdy dobiera stopień rozcieńczania do swoich potrzeb.
Alternatywą do używania kubeczka jest wlanie wody i szamponu do małej, zakręcanej buteleczki. Możemy w tym celu wykorzystać opakowanie po zużytej odżywce czy szamponie (less waste!). Wodę i szampon wlewamy do butelki, zakręcamy i wstrząsamy.
Niezależnie od tego, w jaki sposób wykonujemy rozcieńczanie, w efekcie powinnyśmy dostać spieniony szampon, który jest delikatny dla skóry głowy. Tą właśnie pianą myjemy skalp, jednocześnie go masując. Należy uważać przy tym, by nie zadrapać skóry głowy! Masujemy ją opuszkami palców. Spływająca piana umyje nam włosy. Nie potrzebujemy powtarzać mycia, gdyż zarówno włosy, jak i skóra głowy powinny być wystarczająco oczyszczone.

Mycie metodą kubeczkową – jaki wybrać szampon?

W zależności od szamponu, możemy uzyskać większą lub mniejszą ilość piany. Myciem codziennym, podstawowym, powinno być mycie delikatnym szamponem (bez SLS!). Sprawdzą się do tego celu szampony dla dzieci oraz przeznaczone do wrażliwej skóry głowy.
Szampony z SLS nie są oczywiście zakazane. Posiadają one składniki silnie oczyszczające, dlatego wskazane jest ich używanie raz na jakiś czas, np. co 3–4 mycia. Szampony te znacznie mocniej się pienią i to właśnie szczególnie tych szamponów nie powinnyśmy wylewać bezpośrednio na skórę głowy. Tu wystarczy naprawdę mała ilość szamponu, gdyż i tak skalp zostanie potraktowany silnym detergentem.

Metoda kubeczkowa mycia włosów – zalety

Kubeczkowa metoda mycia włosów to szereg zalet zarówno dla skóry głowy, jak i włosów na długości:
  • skóra głowy jest traktowana delikatniej (piana kontra wcieranie płynu);
  • większa świeżość dla skóry, rzadsze przetłuszczanie się;
  • spływająca piana myje włosy, więc ich dodatkowo nie trzemy;
  • włosy przy głowie nie są spuszone i łamliwe;
  • delikatny masaż wpływa pozytywnie na cebulki włosów (pobudzenie mieszków włosowych).

Mycie głowy metodą kubeczkową – co jeszcze warto wiedzieć?

Przede wszystkim, metoda kubeczkowa dotyczy jedynie szamponu. Nie należy rozcieńczać ani odżywek, ani masek do włosów. Używamy ich do włosów na długości i to właśnie one wpływają na zwiększenie połysku i uzyskanie efektu „tafli”. Efekt gładkich włosów pomoże uzyskać nam również odpowiednia technika suszenia włosów. Używamy w tym celu chłodnego nawiewu suszarki i suszymy włosy partiami. W międzyczasie przeczesujemy je zabudowaną szczotką.
Istnieje jeszcze parę włosowych trików, które pomogą ujarzmić kosmyki. Oprócz metody kubeczkowej, warto odciskać włosy po umyciu, zamiast je pocierać. Mokre włosy odciśnięte bawełnianą koszulką będą sprawiać mniej kłopotów od tych pocieranych mocno ręcznikiem. Ten prosty nawyk może ograniczyć łamliwość włosów oraz zredukować ich puszenie!
Kolejnym sprzymierzeńcem skóry głowy są wcierki. Stosujmy jednak jedynie te wcierki, które możemy zakupić w sklepie czy drogerii. Wcierki-samoróbki mogą zawierać zbyt mocno skoncentrowane składniki, które podrażnią skórę głowy. Choć wiele osób korci, by wcierkę do głowy wykonać samodzielnie, w tej kwestii lepiej zaufać standaryzowanym recepturom. Samodzielnie dużo łatwiej wykonać jest np. maskę do włosów.
Gdy posiadamy już wcierkę do włosów, nakładamy ją punktowo. Już niewielka ilość wystarczy skórze głowy. To szczególnie ważne podczas pierwszej aplikacji, gdy jeszcze nie wiemy, jak zareaguje skóra na nowy kosmetyk! Po nałożeniu wcierki wykonujemy intensywny masaż opuszkami palców lub specjalnym masażerem do skóry głowy. Wcieranie powinno trwać minimum 2 minuty. Wcierkę stosujemy minimum pół godziny przed myciem włosów, a optymalnie zostawiamy ją na całą noc na skalpie. Wcierka wzmacnia skórę głowy oraz przyspiesza porost włosów. Wiele dziewczyn jest zadziwionych tempem, w jakim pojawiają się na głowie nowe baby hair!

Metoda kubeczkowa – podsumowanie

Podsumowując, metoda kubeczkowa to nic innego jak sposób rozcieńczania szamponu. Szampon rozcieńczamy, by zapewnić skórze delikatne, ale skuteczne oczyszczenie. W tym celu do kubeczka wlewamy wodę i troszkę szamponu i całość mieszamy do uzyskania piany. Regularne stosowanie tej metody sprawi, że nasza skóra głowy będzie świeża i zdrowa.
Zdjęcie: Envato Elements