Data publikacji:

Mezoterapia mikroigłowa: jakie są efekty uboczne?

Chcesz pobudzić produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność i napięcie skóry? A może chcesz spłycić zmarszczki albo ograniczyć wydzielanie sebum? W tych i wielu innych przypadkach doskonałym rozwiązaniem jest mezoterapia mikroigłowa. Zabieg, który od lat cieszy się niezmienną popularnością, jest mało inwazyjny i niezwykle skuteczny. Dla kogo jest mezoterapia mikroigłowa, jakie efekty uboczne może powodować i jakich zaleceń po zabiegu należy przestrzegać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
mezoterapia mikroigłowa

Czym jest i dla kogo jest odpowiednia mezoterapia mikroigłowa?

Mezoterapia mikroigłowa, znana również pod nazwą Dermapen, to zabieg polegający na nakłuwaniu skóry specjalną głowicą z malutkimi igiełkami. Mechaniczne i kontrolowane uszkadzanie naskórka nie tylko na twarzy, ale także szyi i dekolcie powoduje mikrourazy, których zadaniem jest aktywowanie procesów regeneracyjnych. To właśnie one sprawiają, że skóra rozpoczyna produkcję keratynocytów i fibroblastów, czyli związków niezbędnych do syntezy kolagenu i elastyny.
Co jeszcze warto wiedzieć o mezoterapii mikroigłowej? Zabieg:
  • może być wykonywany na dwa sposoby – z płytkim mikronakłuwaniem albo głębokimi nakłuciami,
  • powoduje delikatne krwawienie wywołane przez nakłucia,
  • zaczyna się po wcześniejszym nałożeniu specjalnej ampułki zawierającej składniki aktywne dopasowane do typu i potrzeb cery – witaminę C, kwas hialuronowy, kofeinę czy kolagen,
  • trwa około 30–45 minut,
  • wymaga wykonania 3–4 serii, aby zauważyć trwałe efekty.
  • A dla kogo mezoterapia mikroigłowa jest dobrym rozwiązaniem? Tak naprawdę zabieg jest polecany każdej kobiecie (i nie tylko, bo zapisują się na niego również mężczyzny), u której nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań. W szczególności rekomenduje się go w przypadku utraty jędrności skóry, pojawienia się zmarszczek, utracenia kolorytu czy widocznych porów.

    Wskazania i przeciwwskazania do mezoterapii mikroigłowej

    Wskazaniem do zapisania się na mezoterapię mikroigłową jest chęć rozświetlenia skóry oraz poprawy jej jędrności i elastyczności. To także doskonały zabieg dla osób, które chcą zredukować zmarszczki mimiczne i statyczne, uzyskać widoczny efekt liftingu bez skalpela oraz wymodelować kontur twarzy. Mezoterapia mikroigłowa sprawdzi się również w przypadku nadmiernego wydzielania sebum, ogólnego opóźnienia procesów starzenia się skóry, odwodnienia naskórka, redukcji przebarwień, blizn i zaczerwienień oraz usprawnienia mikrokrążenia.
    Co istotne, mezoterapia mikroigłowa jest równie skuteczna w walce z cellulitem. Dzięki zastosowaniu specjalnych składników aktywnych zabieg ujędrnia skórę, modeluje ciało oraz zmniejsza widoczność zarówno skórki pomarańczowej, jak i rozstępów. Dodatkowo wygładza problematyczne partie i je napina. Po mezoterapii mikroigłowej pośladki czy uda są widocznie odżywione i nawilżone.
    Z kolei przeciwwskazania do mezoterapii mikroigłowej obejmują:
  • ciążę i karmienie piersią,
  • cukrzycę,
  • nowotwory,
  • choroby autoimmunologiczne i metaboliczne,
  • trądzik różowaty,
  • skórę mocno naczyniową,
  • anemię, małopłytkowość i inne choroby skóry,
  • infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe,
  • aktywne stany zapalne,
  • świeżą opaleniznę,
  • alergie skórne,
  • podatność na powstawanie bliznowców,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • przebytą niedawno terapię antybiotykami,
  • doustne stosowanie retinoidów,
  • stosowanie antykoagulantów,
  • przeziębienie lub stan podgorączkowy.
  • Mezoterapia mikroigłowa – efekty uboczne

    Dermapen jest dość bezpiecznym zabiegiem, dzięki czemu ewentualne skutki uboczne mezoterapii mikroigłowej nie są niebezpieczne. Do działań niepożądanych możemy zaliczyć siniaki, opuchnięcie części ciała poddanej zabiegowi oraz delikatne, niegroźne stany zapalne. Zazwyczaj ustępują po kilku dniach.
    Oczywiście, istnieje ryzyko, że mezoterapia mikroigłowa spowoduje efekty uboczne, które wymagają konsultacji lekarskiej. To między innymi silna reakcja alergiczna, która wymaga natychmiastowej reakcji.
    Skutki uboczne mezoterapii mikroigłowej mogą obejmować również przebarwienia, które są jednak wynikiem nie źle przeprowadzonego zabiegu, a rezygnacji ze stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

    Mezoterapia mikroigłowa – zalecenia przed i po zabiegu

    Aby zminimalizować ryzyko ewentualnych skutków ubocznych mezoterapii mikroigłowej, warto zrobić dwie rzeczy – zadbać o szczerość w trakcie wywiadu poprzedzającego zabieg (nie ukrywać chorób czy dolegliwości, które wymieniliśmy na liście przeciwwskazań) oraz stosować się do zaleceń przed- i pozabiegowych.
    Jeśli chodzi o zalecenia przed zabiegiem mezoterapii mikroigłowej, to należy przede wszystkim unikać świeżej opalenizny, i to zarówno tej naturalnej, jak i po solarium. Dodatkowo zaleca się, aby 24 godziny przed umówioną wizytą zrezygnować ze spożywania alkoholu i odstawić leki, które mogą rozrzedzać krew. Jak widzisz – przygotowania do mezoterapii mikroigłowej nie są skomplikowane i wymagające.
    Inaczej jest po wyjściu z umówionej mezoterapii mikroigłowej. Zalecenia po zabiegu obejmują unikanie ekspozycji na słońce przez przynajmniej 14 dni po ostatniej serii. W przeciwnym razie narażasz się na powstawanie przebarwień. Ważne jest także nawilżanie i natłuszczanie skóry oraz rezygnacja z aktywności fizycznej przez pierwsze 24 godziny po mezoterapii mikroigłowej. W przypadku sauny i basenu czas ten wydłuża się do 7 dni.
    Nie zapomnij o kremie z filtrem, który tak naprawdę powinien stać się podstawą twojej codziennej porannej rutyny. Jego stosowanie jest obowiązkowe przez około miesiąc po zabiegu. A co z makijażem? Warto dać skórze odpocząć i odstawić na około 72 godziny.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.