Data publikacji:

Moczenie nóg w wodzie z solą: jakie ma działanie?

Moczenie nóg w wodzie z solą to prosta i skuteczna metoda, która pozwala zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Słona woda wpływa korzystnie na naczynia krwionośne, poprawia krążenie, a także ma działanie odświeżające i relaksujące.
moczenie nóg w wodzie z solą

Co daje moczenie nóg w wodzie z solą?

Moczenie nóg w wodzie z solą ma działanie odświeżające i relaksujące. Taka kąpiel stóp pozwala zniwelować zmęczenie i ból, działa antyseptycznie, usuwa toksyny, poprawia krążenie oraz działa relaksująco. Jest to szczególnie ważne dla osób, które pracują w pozycji stojącej lub siedzącej i spędzają większą część dnia w takich pozycjach. Moczenie nóg w soli pomaga zmniejszyć obrzęki i odciski. 

Woda z solą a naczynia krwionośne

Sól morska jest bogata w liczne minerały, takie jak magnez, potas czy wapń, które korzystnie wpływają na układ krwionośny organizmu. Moczenie nóg w wodzie z solą pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne, co poprawia krążenie krwi. Dzięki temu zwiększa się dopływ tlenu i składników odżywczych do tkanek, co m.in. przyczynia się do poprawy samopoczucia.

Woda z solą a skóra

Kąpiel stóp w wodzie z solą przynosi również pozytywny wpływ na skórę. Sól morska ma działanie antyseptyczne i detoksykujące, co pozwala na oczyszczenie skóry z bakterii i toksyn. Moczenie nóg w wodzie z solą pomaga również zmiękczyć i nawilżyć naskórek, co przynosi ulgę przy suchych i szorstkich stopach. Dodatkowo, sól morska ma również właściwości ściągające, które wpływają na poprawę elastyczności skóry.
Moczenie nóg w soli działa dezynfekująco na stopy, co jest ważne ze względów higienicznych i zdrowotnych. Warto przeprowadzać taki zabieg pielęgnacyjny po wizycie na basenie czy w saunie, minimalizując w ten sposób ryzyko pojawienia się grzybicy lub innych problemów skórnych. Warto również wykonać moczenie nóg w wodzie z solą przed przystąpieniem do zabiegów pielęgnacyjnych na stopach i paznokciach, aby były one czyste i pozbawione bakterii. 

Jak przygotować wodę z solą do moczenia nóg?

Chcąc przygotować wodę z solą do moczenia nóg, należy rozpuścić odpowiednią ilość soli morskiej (lub innej wybranej) w ciepłej wodzie. Zaleca się wykorzystać około 2–3 łyżki soli na 1 litr wody. Pamiętaj, że im więcej soli rozpuścisz, tym mocniejsze będzie działanie kąpieli. Następnie dokładnie wymieszaj wodę, by sól mogła się dobrze rozpuścić, i zanurz nogi w solance. Pozostaw je na 20–30 minut (możesz dolać w trakcie trochę ciepłej wody lub skorzystać z elektrycznego masażera do stóp, który dba o odpowiednią temperaturę mikstury). Po zakończeniu kąpieli osusz nogi i nawilż je kremem lub maską do stóp. Moczenie nóg w soli dobrze przygotowuje skórę do wchłonięcia składników zawartych w kosmetykach. Po takim regeneracyjnym zabiegu możesz też przystąpić do pedicure'u, bo skórki i paznokcie się zmiękczą, przez co czynności pielęgnacyjne będą prostsze do wykonania.

Moczenie nóg w soli – jaką sól wybrać?

Warto zwrócić uwagę, że nie każda sól jest odpowiednia do przygotowania odżywczej kąpieli dla stóp. Najczęściej poleca się użycie soli morskiej, która jest bogata w minerały i składniki odżywcze, regenerujące skórę i poprawiające pracę naczyń krwionośnych.
Innym rodzajem soli, który jest dobrym wyborem, jest sól Epsom, nazywana czasami gorzką solą, która jest bogata w magnez i może pomóc w redukcji stresu, bólu i obrzęków oraz działać przeciwzapalnie. Dodatkowo zmiękcza, złuszcza i wygładza skórę.
Sól himalajska oraz sól z Morza Martwego również mogą być wykorzystane do moczenia nóg, obie pozytywnie oddziałują na skórę i układ krwionośny. Sól himalajska ma przydatne dla organizmu składniki, takie jak magnez, potas, wapń, a ponadto jest nierafinowana, co oznacza, że zawiera naturalne pierwiastki i minerały. Polecana jest osobom zmagającym się z reumatyzmem. Sól z Morza Martwego także zawiera liczne minerały, takie jak magnez, potas, brom czy jod. Pomaga w leczeniu skóry i wzmocnieniu układu odpornościowego oraz złagodzi objawy łuszczycy i egzemy. Należy zwrócić uwagę, że te rodzaje soli mogą być droższe niż sól morska, więc przed rozpoczęciem kuracji warto przeanalizować swoje potrzeby i budżet.
Zwykła sól kuchenna też może być użyta do moczenia nóg – pomoże zmiękczyć naskórek, jednak jest rafinowana, a więc pozbawiona cennych minerałów i składników odżywczych. 

O czym pamiętać, stosując moczenie nóg w wodzie z solą?

Aby uzyskać korzystne efekty z moczenia nóg w wodzie z solą, zaleca się robić to regularnie. Kąpiel stóp w solance można wykonywać nawet co drugi dzień, choć wystarczy przeprowadzić ten zabieg pielęgnacyjny raz w tygodniu. 
Moczenie nóg w soli jest bezpieczne dla większości osób i ma wiele korzyści dla zdrowia, jednak nie jest odpowiednie dla każdego. Osoby z pewnymi chorobami lub ograniczeniami medycznymi powinny unikać solnych kąpieli lub skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem takich zabiegów. 
Przeciwwskazaniami do moczenia nóg w soli mogą być: 
  • choroby skóry i naczyń krwionośnych;
  • cukrzyca (moczenie nóg w soli może powodować infekcje skóry);
  • nadciśnienie (zbyt gorąca woda może zwiększyć ryzyko zawału lub udaru).
  • Co daje moczenie nóg w wodzie z solą – podsumowanie

    Moczenie nóg w wodzie z solą pomaga dbać o zdrowy stan stóp i korzystnie wpływa na samopoczucie. Woda z solą poprawia krążenie, a także ma działanie odświeżające i relaksujące. Regularne moczenie nóg w soli pozwala zwiększyć dopływ tlenu i składników odżywczych do tkanek, redukuje zmęczenia i obrzęki, a także ułatwia odprężenie. Aby uzyskać korzystne efekty, warto stosować ten zabieg regularnie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Rita Turbiarz