Data publikacji:

Moje włosy są jak siano. Jak je nawilżyć?

Suche, pozbawione elastyczności i blasku włosy to problem wielu kobiet. Jego przyczyny mogą leżeć w nieodpowiedniej pielęgnacji, częstej stylizacji na gorąco, a niejednokrotnie również w naturze. Jeśli twoje włosy są jak siano i chcesz odżywić je bez ścinania, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Zdradzamy domowe sposoby na dogłębne nawilżenie kosmyków.
moje włosy są jak siano

Dlaczego włosy się przesuszają? Kilka słów o budowie włosa

Z pewnością natknęłaś się na niejedną reklamę obiecującą, że dany produkt przywróci twoim włosom nawilżenie i piękny wygląd już po pierwszym użyciu. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup cudownego specyfiku, powinnaś dowiedzieć się, jak zbudowany jest włos i co właściwie sprawia, że traci zdrowy wygląd.
Włos, który wyrasta ponad skórę, jest strukturą martwą, zbudowaną z keratyny – dokładnie tej, która znajduje się również w paznokciach. Oznacza to, że nie można go trwale zregenerować, a raz powstałe zniszczenia pozostają nieodwracalne. Poprawa kondycji włosów opiera się o dostarczanie im składników, które jak cement wypełniają ubytki i wygładzają ich powierzchnię.
Aby nowe włosy wyrastały zdrowsze i gładsze, należy zwrócić uwagę na pielęgnację skóry głowy oraz dobrze zbilansowaną dietę. To sposoby, które wesprą mieszki włosowe – „fabryki” nowych włosów.

Siano na głowie – co je powoduje?

„Włosy jak siano” to popularne określenie na skrajne przesuszenie kosmyków. Wówczas włosy cechują się matową strukturą, stają się łamliwe i bardzo trudno je ułożyć.
Przyczyną takiego stanu jest najczęściej nieodpowiednia pielęgnacja włosów, a właściwie jej brak. Nieodpowiednio dobrany szampon, niestosowanie masek i odżywek sprawia, że włosy tracą nawilżenie. Podobny efekt może przynieść stosowanie złej jakości produktów kosmetycznych bogatych w składniki, które przesuszają włosy.
Do innych przyczyn przesuszenia włosów zaliczamy częstą koloryzację. Należy mieć na uwadze, że nawet najdelikatniejsza farba do włosów narusza ich strukturę. To konieczne, by wprowadzić pigment w głąb kosmyka.
Wreszcie, stylizacja na gorąco. Prostownice, suszarki i lokówki do włosów pozbawiają je wody, a co za tym idzie, przyczyniają się do ich wysychania. Częste układanie włosów na gorąco zwiększa także ryzyko ich łamania.
Włosy mogą przesuszać się także na skutek niewłaściwej diety. Pamiętaj, że za ich wygląd odpowiada także stopień odżywienia cebulek i mieszków włosowych. Aby produkowały zdrowe włosy, potrzebują witamin, minerałów oraz wody. Dieta uboga w te składniki może powodować, że stan włosów będzie się pogarszać.

Włosy jak siano – domowe sposoby na przesuszenie

Co zrobić, by w domowym zaciszu poprawić wygląd zniszczonych włosów? Drastyczne cięcie u fryzjera nie zawsze jest konieczne. Zdradzamy skuteczne domowe metody na włosy suche jak siano.

Zrównoważona codzienna pielęgnacja

Zacznij od porządków w łazience. Powinny zniknąć z niej szampony i odżywki zawierające alkohol, parabeny oraz SLS. Są to składniki, które pozbawiają kosmyki naturalnego nawilżenia i niszczą ich strukturę.
  • Zainwestuj w dwa rodzaje szamponów: jeden delikatny, drugi mocniejszy, przeznaczony do solidnego oczyszczania. Obydwa powinny bazować na naturalnych składnikach. Delikatny szampon do włosów stosuj na co dzień, z kolei mocny tylko od czasu do czasu.
  • Myjąc włosy, skup się na skórze głowy. Nie musisz nakładać dużych ilości szamponu na ich długość: spływająca piana i tak oczyści włosy.
  • Po każdym myciu włosów stosuj odżywkę dopasowaną do jej potrzeb. Jeśli twoje włosy są suche jak siano, z pewnością są także wysokoporowate. Oznacza to, że powinnaś wybierać produkty zawierające składniki, które dobrze wypełnią rozchylone łuski. Ważne, by były to substancje naturalnego pochodzenia – z olejków czy olejków roślinnych.
  • Co najmniej raz w tygodniu stosuj treściwą humektantową maskę do włosów. Humektanty to składniki o działaniu nawilżającym, zasilające włos w wodę. Po zastosowaniu produktu humektantowego, łuski włosa należy „domknąć” odżywką emolientową.
  • W pielęgnacyjnym menu powinny znaleźć się również produkty proteinowe, zawierające np. keratynę, proteiny mleka czy jedwabiu. Proteiny mechanicznie wypełniają łuski włosów, czyniąc je miękkimi i gładkimi. Tego rodzaju kosmetyki możesz stosować 2-3 razy w tygodniu. Zbyt częste używanie odżywek z proteinami może doprowadzić do obciążenia i usztywnienia włosów.
  • Wypróbuj metodę OMO, polegającą na nakładaniu na włosy odżywki tuż przed ich myciem.
  • Co dwa tygodnie zafunduj swoim włosom zabieg olejowania – to rewelacyjny sposób na odżywienie i nawilżenie. Suchym włosom posłużą np. oleje jojoba, czarnuszkowy, arganowy, konopny czy lniany.

Ochrona przed szkodliwymi czynnikami

Aby stan suchych włosów nie pogarszał się, należy uchronić je przed działaniem negatywnych czynników. Ogranicz do minimum stosowanie suszarki, prostownicy i lokówki. Jeśli już musisz ich użyć, zabezpiecz włosy specjalnym serum gwarantującym termoochronę.
Latem chroń swoje włosy przed działaniem klimatyzacji i promieni UV. Jak to zrobić? Rozwiązaniem jest specjalna ochronna mgiełka z filtrem i substancjami nawilżającymi. Przebywając na plaży, pamiętaj o stosowaniu nakrycia głowy.

Naturalna koloryzacja

Twoje włosy są jak siano? Jeśli chcesz szybko poprawić ich stan, powinnaś zrezygnować z farbowania. Farby do włosów oraz rozjaśniacze naruszają strukturę kosmyków i wysuszają je. Alternatywą dla tradycyjnej koloryzacji może być stosowanie naturalnej henny – ta nie tylko zapewni kosmykom ładny kolor, ale także zadba o ich kondycję.

Troska o skórę głowy

Nie zapominaj o pielęgnacji skóry głowy, która jest odpowiedzialna za wzrost nowych włosów.
  • Stosuj peeling do skóry głowy 1-2 razy w tygodniu, by usunąć martwy naskórek oraz starannie ją oczyścić.
  • Dobierz dopasowaną do potrzeb włosów wcierkę, która zasili cebulki w składniki odżywcze. Stosuj ją po każdym myciu włosów.
  • Nie spinaj włosów ciasnymi gumkami i spinkami.

Nawilżanie od środka

Pij minimum 1,5 litra wody codziennie. To konieczne dla zdrowia, dobrego samopoczucia oraz dobrego wyglądu. Woda jest niezbędna także do zachowania zdrowej skóry i włosów. Gdy pijesz jej za mało, te mogą wypadać, łamać się i tracić nawilżenie.
Aby uzyskać szybsze efekty, zdrową dietę możesz uzupełnić o specjalne suplementy na włosy. Preparaty tego typu zawierają kompleks witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowia kosmyków.

Regularne wizyty u fryzjera

Włosy przesuszają się i niszczą od końcówek, dlatego te należy regularnie ścinać. Odwiedzaj fryzjera raz na 3-4 miesiące, by pozbyć się zniszczonych końców. Dzięki temu włosy będą prezentować się zdrowiej, a uszkodzenia nie będą przechodzić na ich wyższe partie.

Włosy suche jak siano – domowe sposoby pomogą!

Odpowiednia pielęgnacja domowa, unikanie szkodliwych czynników i zdrowa dieta to sposoby, dzięki którym stan twoich włosów znacząco się poprawi. Uzbrój się w cierpliwość i wypróbuj nasze metody, a problem z sianem na głowie raz na zawsze przejdzie do historii!
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements