Data modyfikacji:

Nadbudowa paznokcia krok po kroku

Każda z kobiet pragnie mieć piękne i zadbane paznokcie. W tym celu wykonywane są przeróżne stylizacje paznokci, które to umożliwiają. Najbardziej polecany jest manicure, gdyż nie dość, że wygląda zjawiskowo, to jeszcze długo utrzymuje się w dobrym stanie na paznokciach. Umożliwia także przedłużenie paznokci, jeżeli nasza naturalna płytka nie jest tak długa, jak byśmy chciały. Zatem, jak nadbudować paznokieć? Zapoznaj się z artykułem, a będziesz wiedzieć, jak krok po kroku przedłużyć paznokieć.
nadbudowa paznokcia krok po kroku

Nadbudowa paznokcia – co to znaczy?

Nadbudowa płytki paznokcia to inaczej przedłużenie paznokci. Wykonuje się ją w celu uzyskania dłuższych paznokci niż posiadana płytka paznokcia. Nadbudowa paznokci jest dobrą metodą dla osób, które pragną mieć dłuższe paznokcie, jednak ich naturalny paznokieć jest zbyt słaby i kruchy, aby osiągnąć taki efekt. Przez styl życia, pracę bądź po prostu geny niektóre osoby mają problem z zapuszczeniem paznokci i jak już im się to uda, to od razu pękają i trzeba je skracać. Takim osobom właśnie poleca się nadbudowę paznokci, która oprócz ładniejszego wyglądu dłoni wpłynie na możliwość zapuszczenia naturalnej płytki paznokcia.
Na początku przygody z nadbudową paznokcia trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż zazwyczaj trwa to około 3 godziny. Z czasem, gdy nabiera się wprawy i doświadczenia, ten czas skraca się do około 2 godzin. Taka długość czasu trwania przedłużania paznokci wynika z potrzeby dokładnego i starannego położenia żelu, aby paznokieć miał odpowiednią długość i kształt, oraz z długości czasu utwardzania każdej warstwy po kolei.

Co jest potrzebne do nadbudowy paznokcia?

Jeżeli już wcześniej wykonywało się manicure hybrydowy bądź żelowy, to większość przyrządów i produktów już mamy. Przede wszystkim potrzebne są lampa UV lub LED, frezarka, bloczek polerski, pilniki, cleaner z wacikami bezpyłowymi, żel budujący, formy do przedłużania paznokci, pędzelek, baza, top i lakier hybrydowy z kolorem.
Wybór żelu budującego jest oczywiście indywidualny, to przede wszystkim nam musi się dobre z nim pracować. Żele mogą się od siebie różnić pod wieloma względami, dlatego dzieli się je ze względu na:
  • konsystencję – żele budujące zazwyczaj są albo bardzo gęste (o galaretowatej konsystencji), albo nieco rzadsze, w których wyróżniamy żele samopoziomujące. Gęste żele mają idealną konsystencję do nadbudowy paznokci. Są zbite i bardzo wytrzymałe, jednak przez to ciężko się z nimi pracuje, zwłaszcza jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w pracy z nimi. Z kolei żele samopoziomujące są świetne dla początkujących stylistek, gdyż o wiele łatwiej się je aplikuje na paznokieć. Ze względu na swoją konsystencję łatwo się je formuje na paznokciu, gdyż same „rozpływają” się po płytce paznokcia;
  • fazowość – wyróżniamy żele jednofazowe i trójfazowe. Różnią się od siebie tym, że żele jednofazowe nie potrzebują obecności bazy i nabłyszczacza (można powiedzieć, że są samowystarczalne), a z kolei żele trójfazowe potrzebują bazy i topu, aby były odpowiednio wykonane i długo utrzymywały się na paznokciu;
  • kolor – w tej grupie jest duża różnorodność, gdyż obecnie żele są dostępne w wielu kolorach. Najpopularniejsze są żele przezroczyste i jasnoróżowe, jednak można spotkać także takie w mniej oczywistych kolorach.
  • Jak wykonać nadbudowę paznokcia?

    W pierwszej kolejności należy przygotować płytkę paznokcia i skórki, które znajdują się naokoło paznokcia. Skórki najlepiej opracować frezarką, aby dokładnie pozbyć się nabłonka znajdującego się na paznokciu oraz przesuszonych skórek. Płytkę paznokcia trzeba zmatowić i skrócić, aby wystawała około 1–2 mm za opuszek palca. Będzie to idealna długość paznokcia, aby ułożyć pod nim formę do przedłużania paznokcia. Jeżeli paznokieć byłby za długi, wtedy wystawałby nieestetycznie pod spodem, poza przedłużonym paznokciem.
    Paznokieć trzeba w następnej kolejności przemyć cleanerem i odtłuścić primerem.
    Jeżeli używany żel budujący jest trójfazowy, wtedy w tym kroku używana jest baza na płytkę paznokcia i utwardzona w lampie.
    Następnie możemy już przejść do nadbudowy paznokcia. Pod płytkę paznokcia podkładamy formę i sklejamy jej końcówki, aby się dobrze trzymała na palcu. Na początku kładziemy pierwszą, dosyć cienką warstwę żelu na naturalny paznokieć oraz na formę, tworząc kształt i długość, jaką chcemy osiągnąć. Utwardzamy daną warstwę, a następnie aplikujemy drugą warstwę żelu. Tym razem jest to większa ilość produktu, którą nakładamy na środek paznokcia i rozprowadzamy na boki precyzyjnym pędzelkiem. Nałożoną warstwę utwardzamy oczywiście w lampie.
    Po odpowiednim utwardzeniu produktu przyszedł czas na ściągnięcie papierowej formy. Ważne, aby wyjąć ją spod paznokcia delikatnie, aby nie uszkodzić świeżo utwardzonego żelu. Następnie przechodzimy do wyrównania kształtu paznokcia pilnikiem.
    Jeżeli już uzyskamy odpowiedni kształt paznokcia, matowimy go bloczkiem polerskim i przemywamy cleanerem. Ważne, aby przed następnymi warstwami lakieru pozbyć się wszystkich pyłków, które wytworzyły się podczas piłowania paznokcia.
    Następnie można już przejść do malowania paznokcia kolorowym lakierem hybrydowym. W zależności od krycia lakieru nakładamy 1 lub 2 warstwy i utwardzamy je w lampie. Aby dokładnie pomalować paznokieć lakierem, polecamy użycie precyzyjnych pędzelków, które umożliwią idealne dotarcie pod skórki.
    Jednym z ostatnich etapów jest nałożenie topu, który nabłyszczy i utrwali całą stylizację.
    Na koniec przecieramy dokładnie płytkę paznokcia cleanerem i gotowe.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka